Říkat mrzák a negr? Akademici jsou z Klause a spol. smutní

01.03.2011 5:09

Václav Klaus nepřestává šokovat přední české politology. O víkendu to prý přehnal jak s podporou "extremisty" Ladislava Bátory, tak i s přirovnáním k Hislneriádě. Zapojováním do podobných diskusí prý i znevažuje svůj úřad.

Říkat mrzák a negr? Akademici jsou z Klause a spol. smutní

Hlavní tvář pravicově konzervativní iniciativy D.O.S.T. Ladislav Bátora byl v minulém týdnu razantně odmítnut v plánované funkci prvního náměstka ministra školství, kam jej prosazoval přímo šéf resortu Josef Dobeš (VV). Vlna kritiky, která se snesla na Bátorovu hlavu kvůli jeho dřívější kandidatuře za Národní stranu, řazenou mezi extremistická politická hnutí, nenechala spát prezidenta Václava Klause.

Ten se Bátory otevřeně zastal a jeho pronásledování v médiích dokonce připodobnil k tzv. Hilsneriádě. Trojice předních českých politologů se shoduje na tom, že tentokrát prý Klaus opravdu přestřelil. Jeho náklonnost k politikům typu Bátory je prý už na pováženou.

Psali jsme:
Rudá Konečná nechápe Klause: Jak se může zastávat extremisty?
Hájek k Bátorovi: Nečas se zbaběle přidal k novinářské hilsneriádě

Klaus v moci extremisty Hájka

"Souvisí to jasně s panem kancléřem Hájkem. On je vyloženě extremistou, viz jeho konspirační teorie o 11. září a podobné věci. Klausovo vyjádření podpory proto chápu jako nikoliv stanovisko prezidenta, ale ukázku přesvědčovacích schopností jeho poradců," řekl ParlamentnímListům.cz politolog a vysokoškolský pedagog Rudolf Kučera.

Podle něj je angažmá Petra Hájka v roli Klausova kancléře něčím v demokratické Evropě nevídaným. "Nedovedu si představit, že by prezident v kterékoliv zemi Západní Evropy měl po svém boku někoho takového," míní Kučera.

Prezident si prý je vědom faktu, že vyslovení podpory z jeho strany vůbec nic neznamená. "Je to politicky bezvýznamné. Podpořil i exministra Drobila a stalo se něco? Nestalo se vůbec nic," podotýká politolog.

Celý text Václava Klause:
Klaus: Malá česká hilsneriáda aneb další případ diktatury politické korektnosti

Vítkov a Bátora? Nešťastná kombinace

Jeho kolegu Lukáše Jelínka překvapuje na celé záležitosti už i to, že se hlava státu zapojila právě do této debaty, když se v současné době nabízejí mnohem zajímavější témata. "Je to ale především dosti nešťastné, o prezidentovi to nevytváří dobrý obraz v očích veřejnosti. Mnoho lidí si totiž dá do souvislosti, jak prohlásil o soudu se žháři z Vítkova cosi o procesech z padesátých let minulého století," uvedl serveru ParlamentníListy.cz Jelínek.

Klaus se prý dávno vymkl svému závazku, že bude integrovat a spojovat společnost. Místo toho prý lidi spíše rozděluje. "Hrozně riskuje, zastal se člověka, kterého můžeme zařadit k pravicově extremistické scéně," doplnil Jelínek s tím, že zde Klaus očividně užívá luxusu končícího prezidentského mandátu. Jak ale prý chce byť jen uvažovat o návratu do stranické politiky, je politologovi záhadou.

Dvořáková: Politická korektnost je především slušnost

Na nevhodnost zapojení Klause do sporu o Bátoru upozorňuje i profesorka politologie Vladimíra Dvořáková z pražské VŠE. Mnohem více ji ale šokoval samotný text, ve kterém Klaus kontroverzního aktivistu obhajuje."Prezident ČR vystoupil proti principům, na kterých stojí současná demokratická společnost. Navíc on dokonce některé Bátorovy výroky silně vyhrotil," upozorňuje pro ParlamentníListy.cz Dvořáková s tím, že politická korektnost rovná se především slušnost ve vyjadřování.

"Takže začneme mluvit o mrzácích místo o postižených, o negrech místo o Afroameričanech? To dokáže jediné - ve společnosti je nyní vyhrocená atmosféra, a ta by mohla ještě vygradovat," varuje politoložka. Pozornost nespokojených občanů by se v důsledku prý mohla klidně obrátit od korumpovatelných politiků k lidem, kteří zneužívají sociální dávky. "A ti se při určité konstelaci mohou stát cílem, na kterém si společnost bude vybíjet svou frustraci ze současných poměrů. To už tu ale jednou bylo," říká Dvořáková.

Mizerná znalost historie

Mimořádným přešlapem je pak Klausovo přirovnání kampaně proti Bátorovi k Hilsneriádě. Při ní se nešťastný člen židovské komunity v Polné na Vysočině stal terčem antisemitských útoků v tehdejších předních českých listech. "Ale to neznamená, že může obě kampaně byť jen v náznaku srovnávat. Leopold Hilsner byl obviněn z rituální vraždy. Stejně tak je Klausovo přirovnání soudu s vítkovskými žháři k procesům padesátých let plivancem do tváře obětí komunistické soudní mašinerie. Atmosféra, kterou Klaus vytváří, přispívá ke konfliktu," doplnila Dvořáková.

V tom se stoprocentně shodne i se svými dvěma kolegy. "Pan Klaus tímto projevuje opravdu mizernou znalost české historie, pokud srovnává Bátoru s Hilsnerem," poznamenal Rudolf Kučera. Podle Jelínka je pak podobné srovnání absolutně nedůstojné hlavy státu. "Panu Bátorovi zde nehrozí žádné skutečné nebezpečí. On byl pouze odmítnut veřejným míněním pro vysokou funkci ve státní správě," uvedl Jelínek.

Dále čtěte:
Revue Fragmenty: Rozhovor s L. Bátorou, který měl, ale nesměl vyjít v MF DNES

Reakce politiků:
Liška (SZ): Klausův coming out
Marksová-Tominová (ČSSD): Klausova politická korektnost
Vyvadil (ČSSD): Začíná u Václava Klause schizofrenie?

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Petr Mašek

Mgr. Petr Gazdík byl položen dotaz

školství

Už roky se tu mluví o reformě školství a výsledek je, že se úroveň školství nezlepšuje, a co hůř, zhoršuje se. Proč je tak těžké, to změnit? Myslím, že na tom, že je potřeba změnu se shodne vláda i opozice. A k aktuální situaci. Dcera vyjde základku sice až za dva roky, ale už teď se bojím toho, kam...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Splašky a jídlo jak prasatům.“ Okrádání na dovolené ukončeno. Jednoduše

4:44 „Splašky a jídlo jak prasatům.“ Okrádání na dovolené ukončeno. Jednoduše

Na pláži splašky, jídlo kydlé jak prasatům. Nevyhovující hotely a pláže. Dle zástupců cestovních kan…