Rozdělení Československa Havla mrzelo, říká Stráský

20.12.2011 16:35

Ředitel Národního parku Šumava Jan Stráský vzpomíná na Václava Havla především jako na disidenta. S Havlem spolupracoval v letech 1991 a 1992.

Rozdělení Československa Havla mrzelo, říká Stráský
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bývalý prezident ČR Václav Havel

"V 70. a 80. letech jsem četl všechny Havlovy spisy, dopisy Husákovi, takže mám daleko víc pod kůží Havla jako disidenta. I když jsem s ním v té době nijak nespolupracoval s výjimkou disidentských pochodů okolo Hrádečku," řekl serveru iDNES.cz Jan Stráský.

Šlo o klidné rozdělení

Stráský pro Havla pracoval v komisi pro vylepšení vzhledu Pražského hradu. Po odstoupení Havla z prezidentské funkce dostal Stráský na půl roku na starost jako předseda federální vlády i prezidentské funkce, než byl Havel opět zvolen.

Když po volbách v červnu 1992 pan prezident abdikoval, měl velkou starost o to, co zajímalo i mě. To znamená, aby se stát rozdělil v klidu. Bavili jsme se hlavně o tom, zda nehrozí nějaká nebezpečí, protože to nebyla úplně bezkonfliktní situace," připomněl Stráský s tím, že Havla rozdělení velmi mrzelo.



 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: joh

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jejda, pirátské špinavé prádlo. „Řežou se mezi sebou.“ V Praze problém až u soudu

4:44 Jejda, pirátské špinavé prádlo. „Řežou se mezi sebou.“ V Praze problém až u soudu

Prozradil pirátský poradce Petr Beneš z pražského magistrátu citlivé informace protistraně, s níž se…