Tragikomické vyústění přinesl v posledních dnech projekt elektronických zdravotních knížek IZIP. Jeho temnou stránkou je, že státu hrozí poté, co už prostřednictvím VZP nalil do projektu víc než miliardu korun, že by jeho zastavením riskoval mezinárodní arbitráž s netušeným švýcarským spoluvlastníkem. Naopak komicky působí rádoby překvapení zainteresovaných, kteří od začátku museli vědět či alespoň tušit, že IZIP bude vším, jen ne funkčním systémem.
Nad tím, že se projekt vůbec spustil, se podivuje prezident České lékařské komory Milan Kubek. „Teoreticky je to sice dobrá myšlenka, která ale nikdy nefungovala a nikdy fungovat nebude. Ve skutečnosti projekt nikdy nepřekročil hranici zkušebního provozu, u většiny pacientů se tam zpočátku zaneslo pár dat, aby to vypadalo, že je do něj zapojeno hodně pacientů," říká Kubek pro ParlamentníListy.cz s tím, že ve svém okolí nezná žádného lékaře, který by projekt využíval.
SLEDUJEME téma kauza IZIP
Fígl s přenecháním 49 procent akcií do Švýcarska
A to proto, že takový projekt musí nutně ztroskotat na dvou základních problémech. Jedním je ochrana citlivých dat a druhým kvalita informací od doktorů. „Obecně platí, že je lepší žádná než neúplná dokumentace. Ta nemůže být nikdy kompletní. Osobně si nedokážu představit, kdo, jak a za jakou dobu by ji shromáždil," upozorňuje šéf ČLK na problém, před nímž zavírali oči ti, kdo dali projektu zelenou.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník