Ústavní soud dal sice za pravdu ČSSD, ale jen částečně

27.11.2012 14:10 | Zprávy
autor: olb

Ústavní soud částečně vyhověl stížnosti poslanců ČSSD a zrušil některá ustanovení napadených zákonů. ČSSD napadla přitom u Ústavního soudu 14 reformních zákonů, které loni na podzim schválila koalice ve sněmovně. Rozsudek krátce po 14. hodině přečetl předseda ÚS a zároveň zpravodaj Pavel Rychetský.

Ústavní soud dal sice za pravdu ČSSD, ale jen částečně
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ústavní soud

Sociální demokraté napadli u Ústavního soudu zákony upravující sociální, zdravotní i penzijní reformu. V balíčku byla i norma ke vzniku Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) či změna dolní sazby DPH, která vzrostla z deseti na 14 procent.

ČSSD vadí především způsob schválení skupiny zákonů. Považují jej za protiústavní, vládní většina prý porušila demokratická práva opozice. Koalice totiž po vrácení zákonů Senátem rozhodla o sloučení rozpravy ke všem zákonům a omezila délku poslaneckých vystoupení na dvakrát deset minut. Reformní balíček pak poslanci schválili v neděli 6. listopadu 2011 krátce před půlnocí.

Ústavní soud ponechal 14 reformních zákonů jako celek v platnosti, provedl ale některé úpravy. Zrušil pět paragrafů dvou zákonů – zákona o zaměstnanosti a o zdravotních službách. Svým rozhodnutím tak vyškrtl z reformního balíčku zákonů povinnou veřejnou službu. Co to znamená? Úřad práce již tak nemůže vyškrtnout z evidence nezaměstnaného, který službu odmítne. Způsob přijetí zákonů, který opozice kritizovala, byl ale podle soudu v souladu s ústavou.

V návrhu k Ústavnímu soudu ale žádali poslanci z ČSSD zrušení všech 14 reformních norem kvůli proceduře jejich schvalování. Se svým návrhem tak uspěli pouze částečně.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Markéta Gregorová byl položen dotaz

A co další produkty?

Děkuji za vaši snahu řešit problém, že pokud si lidé něco koupí, musí mít jistotu, že o to nepřijdou jen proto, že se to přestane vyplácet vydavateli (vaše slova, s kterými úplně souhlasím). Jen vy mluvíte jen o hrách. Týká se to i programů, které si zakoupíte třeba do počítače? A neukazuje přístup ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Letiště Praha investuje do zázemí pro zaměstnance

16:18 Letiště Praha investuje do zázemí pro zaměstnance

Letiště Praha vyhlašuje veřejnou zakázku na zhotovitele nového parkovacího domu určeného pro zaměstn…