Zeman v TV popravil Drábka. Takto reaguje sám exministr a kolegové z TOP 09

11.03.2013 16:16

Poslanci TOP 09 jsou roztrpčeni slovy prezidenta Miloše Zemana. V nedělní Partii totiž Zeman slovně popravil bývalého ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka. Zástupci „topky“ mu proto nyní vzkazují: Nezatahujte na Pražský hrad politiku! Sám máte máslo na hlavě, když za kancléře chcete předsedu strany.

Zeman v TV popravil Drábka. Takto reaguje sám exministr a kolegové z TOP 09
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bývalý ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek

Anketa

Kterého prezidenta ctíte nejvíce?

11%
5%
19%
8%
20%
37%
hlasovalo: 23629 lidí

První rozkol mezi čerstvým prezidentem Milošem Zemanem a mezi koaličními politiky je na světě. Uraženi se cítí být poslanci TOP 09, neboť prezident se podle nich ani nestačil ohřát ve svém postu a již odstřelil jejich stranického místopředsedu Jaromíra Drábka (TOP 09), který do loňského října zastával post ministra práce a sociálních věcí.

„Pan Drábek byl jeden z nejhorších, ne-li zcela nejhorší, ministr práce a sociálních věcí. Kdyby nedělal nic, prospěl by zemi mnohem více než svými činy, které udělal, či přesněji řečeno spáchal,“ opřel se do Drábka Zeman v televizní Partii s tím, že navíc jeho sKarty nepovažuje jen za chybu, ale přímo za zločin.

Více k vystoupení prezidenta Zemana v nedělní Partii ZDE

„To je ale nefér,“ reagoval na to pro ParlamentníListy.cz poslanec TOP 09 Stanislav Polčák. Podle něj prý Zeman, dokonce jen před pár dny, sliboval něco jiného – totiž že chce být neutrálním kolbištěm pro politické strany.

„Já bych ale ministru Drábkovi spíše vyčítal opačnou polohu – že byl možná až příliš silný, a že některé kroky z vládního programového prohlášení uskutečňoval až příliš rychle. Možná na toto konto následně i pohořel. Ne tedy ve smyslu toho, že by ty kroky neměl provádět,“ vysvětlil své pohoršení nad pošpiněním Drábka Polčák.

Připravil důchodovou reformu, o niž se ČSSD snažila osm let

A není sám, kdo se Drábka zastal. „Oproti vládám Miloše Zemana měl pan exministr Drábek odvahu připravit a předložit důchodovou reformu. O to se ale sociálně demokratické vlády jen snažily a toto snažení jim trvalo osm let! Proto také v jejich dobách vlády vznikla Bezděkova komise a přitom nic neudělali,“ atakovala pak Zemanova slova místopředsedkyně TOP 09 a poslankyně Helena Langšádlová.

„Panu Drábkovi se kupříkladu podařilo snížit provozní výdaje a sjednotit některé agendy, o což se v minulosti bez úspěchu pokoušeli už jiní ministři. Chtěli třeba založit sociální úřad, protože například přípravek na péči se spravoval na třech úřadech, takže situace kolem toho už byla neudržitelná. Co se týče některých systémů v rámci resortu, tak ty sice nefungují dobře dodnes, je ale třeba připomenout, že například O. K. systémy fungovaly 17 let bez výběrového řízení a náklady na ně byly už půl miliardy korun,“ vypočítala pak úspěchy Drábka Langšádlová.

Na druhou stranu ovšem prý nemůže říci, že by jí některá slova Zemana přímo urazila, ale minimálně o zaskočení - zvláště v případě inauguračního projevu - se však mluvit dá.

„Některé body z inauguračního projevu mne skutečně zaskočily, byla to zejména slova o neonacismu, protože si nemyslím, že pan prezident vystihl dobře problémy společnosti v této oblasti. A možná i ta slova ve vztahu k novinářům podle mého názoru nepatří do inauguračního projevu,“ dodala poslankyně.

Laudát: Zbrzdil růst kapitoly

Místopředseda poslaneckého klubu TOP 09 František Laudát pak poukázal na jinou věc. „Sektor Ministerstva práce a sociálních věcí si postupně stále více a více nárokuje nemalou část veřejných financí státního rozpočtu. Bylo to už 43 procent, kdy se Jaromír Drábek jako první zcela vážně pokusil toto expandování přibrzdit, což se mu určitým způsobem podařilo. Na tento resort je totiž nabalen balast a kdokoliv jej začne omezovat a začne dělat to, aby se tento stát nedostal díky tomuto sektoru do dluhové pasti, tak nebude nikdy populární. Mně je ale líto, že pan prezident Zeman na tuto rétoriku opozice skočil. Je to totiž laciná rétorika,“ sdělil ParlamentnímListům.cz Laudát.

I on ale prý uznává, že se některé věci, zvláště s sKartami, neměly stát. „To ale není to gro. Kdyby nebyly sKarty, tak si opoziční politici najdou jiné téma. Kdokoliv bude tento resort v budoucnu dále vést, tak nebude nikdy populární. A říkat, že byl nejhorším ministrem práce a sociálních věcí, tak to je velmi jednoduché a laciné,“ zdůraznil Laudát.

Začal vynášet politické soudy. To se mi nelíbí

„Miloš Zeman ale říkal, že nebude vynášet nějaké politické soudy, ale tady směrem k Drábkovi to již udělal. Neslyšel jsem totiž od něj kategorické soudy v době, když byl pan Drábek ještě ministrem. Takže říkat to teď ex post mi proto už připadá mimo, nemá to smysl,“ zmínil také poslanec.

Místopředsedkyně poslaneckého klubu TOP 09 Jitka Chalánková pak soudí, že je třeba především dialog.

„Domnívám se, že v současné situaci v oblasti sociální politiky nemají přestřelky smysl. Stále je co opravovat a reagovat na upozornění, která například přicházejí z výboru pro sociální politiku. Jedině tak můžeme citlivou politiku sociálních věcí uvést do řádného stavu a ku prospěchu občanům,“ napsala ParlamentnímListům.cz Chalánková.

Zajímavé je, jak se k věci postavil člen předsednictva strany TOP 09 Daniel Korte. „Zatím se nemohu vyjádřit. Naštěstí jsem v Izraeli,“ napsal totiž Korte v sms zprávě místo odpovědi na přímý dotaz.

Ani exministr práce Jaromír Drábek (TOP 09) nebyl v obraně sebe samého ale moc sdělný.

Drábek: Neřekl věcné argumenty

„I prezident republiky má právo na svůj názor. Vzhledem k tomu, že svůj názor neopřel o žádné věcné argumenty, těžko se na to dá věcně reagovat,“ uvedl Drábek v SMS zprávě.

Některým poslancům topky ale vadí i to, koho si Miloš Zeman nakonec vybral za svého kancléře. Jde o to, že se rozhodl pověřit tímto postem předsedu politické partaje SPOZ Vratislava Mynáře.

„Tak tady je to od nového prezidenta poněkud rychlý skok do politického boje. Když uvede na Hrad jako kancléře předsedu politické strany, tak tady máme dokonce nějakou novou éru prezidentství,“ reagoval na to Stanislav Polčák.

„Mne přímo šokovala volba stranického předsedy na post kancléře na Hradě. To se ještě nikdy nestalo a jsem sám překvapen, že média na to reagují takto málo. I kdyby pan Mynář odstoupil z funkce předsedy SPOZ, tak je to unfair. Není přece možné, aby představitel jedné politické strany a dokonce předseda této strany byl hradním kancléřem, byť na svůj post předsedy rezignuje,“ sdělil dále roztrpčený Polčák, kterého v této souvislosti prý šokovala další věc: co řekl Mynář pro Český rozhlas.

„Teď mě čeká, a to musím v první řadě po rozhovoru s panem prezidentem, svolat politickou radu naší strany, poradit se s kolegy a vyhodnotit tady tento krok, který nás teď čeká, tak, abychom dokázali využít maximálně možným způsobem post kancléře pro práci nás jako SPOZ," přiznal Mynář dnes v Ranním interview Radiožurnálu.

Hradní úřad bude uchopen touto stranou

„Tento úřad bude uchopen touto stranou a já se toho skutečně bojím. Pan Mynář se stal členem zlínského zastupitelstva a byla uzavřena komunistická koalice. To je věc, která je s tímto člověkem spojená. Pro mě je to osobně velmi špatná volba – bytostně spojeného člověka s funkcí politické strany. Doposud se tak nikdy nestalo a myslím si, že to je to velmi špatný postup nového pana prezidenta,“ dodal k tomu Polčák s tím, že odstoupením z funkce předsedy strany i vzdáním se stranické knížky se nic moc nevyřeší.

„Pan Mynář je podle mne soudný člověk a jen se zamotal do svých vyjádření. Možná že takové vyjádření dal, protože se dostal pod nějaký velký tlak. Je to podle mne od něj jen neobratnosti a nešikovnost. Myslím ale, že prezident si jej už srovná. takže bych naopak tady nezdůrazňoval nějakou velkou provázanost s politikou. Vždyť to dělali i jiní, například i Václav Klaus...,“ reagoval na to naopak Laudát.

Vadilo by mu prý, když by předseda SPOZ využíval post přímo ve prospěch své strany. „To by mi hodně vadilo,“ dodal.

Nakonec se Polčák i Laudát vyjádřili i k tomu, jak se jim zalíbil Zemaův inaugurační projev.

Ne odsudky médií, ano zahraniční politika

„Já se považuji za pravicového politika a tak je jasné, že na mnoho věcí mám jiný názor, nežli on. Shoduji se s ním ale v jedné věci a totiž v tom, že i ke kapitalismu patří nějaká morálka. I když rozpaky nad některými částmi jeho projevu jsem vyjádřil i já. Ty se týkají třeba odsudku médií. Nemyslím si, že to je věc, kterou bych na jeho místě zmiňoval při inaugurančním projevu. Jsou horší věci, nežli média...,“ sdělil Laudát.

„Já jsem na inauguraci z pracovních důvodů nebyl, projev jsem tak neslyšel a přehrávat si ho nebudu. Ale z toho, co z něj zaznělo v médiích, tak mi tam chyběly reakce na zahraniční záležitosti. Ale prezident na to musí reagovat a to jako významný spolutvůrce zahraniční politiky....Celkově ale od Miloše Zemana neočekávám nic jiného, než rozpor mezi činy a slovy,“ uzavřel Polčák.

 

 

 

 

 

 

 


 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Olga Böhmová

Bc. Markéta Gregorová byl položen dotaz

Nový nástroj, jak mluvit do evropských pravidel. Piráti spouští unikátní web

Děláte si z nás legraci? Jak vám věřit, že chcete dělat něco pro lidi? Hlasujete pro věci, které lidi ani tato vláda neschvaluje, jako například zákaz spalovacích motorů. Nebo vy jste si mezi občany ČR udělali nějaký průzkum nebo analýzu, že si zákaz aut se spalovacími motory přejí? Jednou určitě, a...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Máš 300 krav, co prdí? Plať. Česká kráva v ohrožení. Je zle

4:44 Máš 300 krav, co prdí? Plať. Česká kráva v ohrožení. Je zle

Dražší hovězí maso? Dá se to prý očekávat. Důvodem jsou nejen stále složitější dotační programy pro …