„Ach bože, bože. Je to normální fake news, normální drb!“ Prezident Zeman totálně ztrhal výroky šéfa BIS

09.05.2019 22:12

Prezident Miloš Zeman ve čtvrtek opět promluvil k divákům na TV Barrandov o svých názorech na aktuální dění hýbající českou politickou společností. Ve zhruba hodinovém pořadu Týden s prezidentem s moderátorem Jaromírem Soukupem probrali například protivládní demonstrace, blížící se eurovolby, spekulované odvolání ministra kultury Antonína Staňka nebo udělení státních vyznamenání, a nechyběla ani kritika šéfa BIS Michala Koudelky.

„Ach bože, bože. Je to normální fake news, normální drb!“ Prezident Zeman totálně ztrhal výroky šéfa BIS
Foto: Screen: TV Barrandov
Popisek: Prezident Miloš Zeman v pořadu Týden s prezidentem, který se natáčel na Vysočině.
reklama

V tomto týdnu se v centru Prahy opět konala demonstrace proti ministryni spravedlnosti Marii Benešové a premiérovi Andreji Babišovi, kterou organizoval spolek Milion chvilek pro demokracii. Ten požadoval demisi Benešové a jmenování nezávislého ministra. Žádal také záruky, že nenastanou změny na vrchním a nejvyšším státním zastupitelství až do doby, než se Babiš očistí před soudem v kauze Čapí hnízdo.

Podle prezidenta Miloše Zemana to ale ještě nic moc neznamená. „Dokud si demonstrující nenavlečou žluté vesty, nezačnou zapalovat auta, rozbíjet a vykrádat výlohy, je vše v pořádku,“ řekla hlava státu s tím, že jsme svobodná společnost a každý má právo demonstrovat.

Před lidmi na protivládní demonstraci vystoupil jako řečník Petr Dolínek z ČSSD, což prezident označil za chybu. „Dolínek není tak významná postava, jako když byl radní pro dopravu na Praze. Víte, jak dopadla ČSSD v Praze v komunálních volbách. Možná se chtěl Dolínek jen zviditelnit,“ podotkl prezident s tím, že lidé Dolínka stejně nakonec vypískali.

Zeman spíše podle svých slov nechápe, proti čemu lidé demonstrují. Připomněl, že Marie Benešová je ve funkci teprve týden a nemohla udělat nic dobrého ani zlého. „Počkal bych tedy, co provede, a podle toho bych případně demonstroval,“ navrhl jednoduše prezident, který tyto demonstrace nazval demonstracemi preventivními. „Tedy nedemonstruje se proti ničemu, ale co kdyby náhodou něco bylo,“ pousmál se.

Fotogalerie: - Klíči proti Benešové

Tisíce lidí demonstrovaly za nezávislost justice, ...
Tisíce lidí demonstrovaly za nezávislost justice, ...
Tisíce lidí demonstrovaly za nezávislost justice, ...
Tisíce lidí demonstrovaly za nezávislost justice, ...
Tisíce lidí demonstrovaly za nezávislost justice, ...
Tisíce lidí demonstrovaly za nezávislost justice, ...

Anketa

Jsou demonstrace proti Babišovi a Benešové prospěšné?

9%
87%
hlasovalo: 22021 lidí
Za pár týdnů nás čekají eurovolby a Soukup se na to podíval z pohledu financí a velikosti volebních kampaní. Hnutí ANO do kampaně vloží 35 milionů korun a celá řada stran investuje miliony či desítky milionů korun. Moderátor zapochyboval, zda to má smysl, když volební účast bude nejspíše pod 20 procent. „Podívejte se, kdyby ty strany nedaly ty peníze a výrazně prohrály, bude jim od všech i včetně straníků vytýkáno, že se do toho málo investovalo,“ míní Zeman, podle kterého stejně jako existují výše zmíněné preventivní demonstrace, je tohle zase preventivní financování.

Na chvíli se opět zastavili u hokejisty Jaromíra Jágra a humbuku, který způsobila jeho cesta do Číny. Na hokejistu se snesla vlna kritiky a negativních reakcí, že se objevil po boku prezidenta. „Nezaslouží si Jágr zastání?“ optal se Soukup. „Těch lidí ale není tolik, jak se opticky zdá. Jeden z těch závistivých hlupáků má deset nicků a může nadávat a nadávat. Věřím, že to Jágr hravě unese,“ řekl prezident.

Dále v souvislosti s tím, že předseda vlády Andrej Babiš nedávno požádal své ministry, aby provedli hodnocení své práce, Soukupa zajímalo, zda by podle Zemana měl někdo z nich následovat osud odvolaných ministrů. „Tři výměny stačily, počkejme si, jak se noví ministři osvědčí,“ nechtěl prezident předbíhat.

V poslední době však upadl v mediální nemilost ministr kultury Antonín Staněk za to, že odvolal dva ředitele NGP a MUO. Debaty o tom, že by měl být odvolán, se stále opakují. „Jestliže si někdo sám se sebou uzavře smlouvu na jeden milion korun, je to důvod k odvolání,“ postavil se prezident jasně za Staňka a hájil odvolání Fajta.

Pozornost se přesunula na nejnovější průzkum Centra pro výzkum veřejného mínění, ze kterého vyplývá, že lidé z předsedů politických stran nejvíce důvěřují Andreji Babišovi. Moderátor si všímá, že parlamentním stranám se stále nedaří zbavit programu Antibabiš, i když to tedy u veřejnosti očividně nefunguje. „Babiš je výrazná, energická osobnost, za kterou jsou vidět reálné výsledky. Až ostatní strany nabídnou ještě výraznější osobnosti, pak bude politický život v Česku zajímavější,“ okomentoval program Antibabiš prezident.

Ve středu prezident jmenoval patnáct nových generálů. Prozradil, jaká kritéria požaduje, aby rozhodl o povýšení do generálské hodnosti. „Samozřejmě zásluhy a vykonanou práci. A pokud jde o práci ředitele BIS pana (Michala) Koudelky, tak tady se v názoru můžeme lišit,“ řekl Zeman s očekáváním, že Koudelka bude svou práci hodnotit daleko příznivěji než on. „Důvody jsem uvedl několikrát a minulý rok k nim přibyl bizarně i další důvod, a sice zásah BIS do výuky dějepisu. To bylo naprosto komické,“ vysvětlil prezident, proč jej nehodlá jmenovat.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Nevznikne konflikt mezi vámi a Andrejem Babišem, který jmenování Koudelky už potřetí navrhoval? Otázal se dál Soukup. „Vláda navrhuje, prezident jmenuje. To je dělba rolí a vzájemně bychom si do toho neměli zasahovat,“ řekl jasně Zeman s tím, že vždy je to hlavně otázka poměru mezi negativním a pozitivním.

Prý se také setkal s názorem, jak je možné, že nedává Koudelkovi vyznamenání, když CIA vyznamenala BIS. „Odpověď zní. CIA je americká zpravodajská služba, která svého času oznámila, že v Iráku jsou zbraně hromadného ničení, a na základě této falešné informace došlo k mnoha lidským tragédiím,“ připomněl Zeman. „Nemám rád, když zpravodajská služba politizuje a ideologizuje, což u BIS v řadě případů je,“ poznamenal.

Šéf BIS Koudelka na konci minulého týdne opět řekl, že Ruská federace je hlavním aktérem pokusu ovlivňovat svobodné volby a demokratické procesy v mnoha zemích. To už ale prezident začal nevěřícně kroutit hlavou. „Ach bože, bože. Jak si představujete to ovlivnění? To k vám někdo přijde a řekne, volte toho a toho? Je to normální fake news, normální drb. A pokud se tento drb na různých konferencích předvádí. No, tak odpovědí je třeba neudělení hodnosti generála,“ rozčílil se prezident.

„A protože mediální scénu asi skutečně zajímá nějaký Koudelka, téměř vůbec si nepovšimla šestadevadesátiletého generála Emila Bočka, kterému jsme dali nejvyšší vojenskou hodnost – armádního generála ve výslužbě,“ zmínil Zeman s tím, že veteráni odcházejí a jejich řady bohužel řídnou.

Prezident udělí také in memoriam medaili Za hrdinství vojenskému kynologovi Tomáši Procházkovi, který loni v říjnu zahynul na misi v Afghánistánu. „Nechtěl jsem frustrovat jeho rodinu, a tak jsem to o rok odložil. Teď už snad ta bolest trochu přešla, tak ve Vladislavském sále rodina bude,“ uzavřel.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: nab
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Slovenský klimatolog naprosto chápe, že se mladí cítí v tísni. Připravte se na velkou migraci z Afriky, stovky milionů lidí. A ty vaše konspirace z internetu...

7:30 Slovenský klimatolog naprosto chápe, že se mladí cítí v tísni. Připravte se na velkou migraci z Afriky, stovky milionů lidí. A ty vaše konspirace z internetu...

ROZHOVOR 100 milionů imigrantů z Afriky? To je ještě hodně optimistický odhad, varuje významný slove…