„Bojkot? Mádle, vrať všechny výrobky z Číny!“ Anketa k olympiádě se nám vyhrotila

Spustit čtení článku
Tato funkce je povolena jen předplatitelům typu Lepší čtení a vyšší.
01.02.2022 20:25 | Zprávy

Za pár dní začínají zimní olympijské hry v čínském Pekingu, kde se už v roce 2008 konala i letní olympiáda. O medaile budou zápolit i čeští sportovci a fanoušci budou držet palce Ester Ledecké, Martině Sáblíkové, Markétě Davidové i dalším. Na politické scéně se však ke konání olympiády ozývají výhrady. ParlamentníListy.cz se proto politiků zeptaly, zda je správné, že se olympiáda koná v Číně, a zda by jako sportovci na ni právě tam jeli.

„Bojkot? Mádle, vrať všechny výrobky z Číny!“ Anketa k olympiádě se nám vyhrotila
Foto: Repro Facebook
Popisek: Jiří Mádl na demonstraci Milionu chvilek pro demokracii

„Ta debata, kterou vedeme, je celá podivná. O místě konání rozhodli ti, kteří jsou k tomu povoláni. Vzhledem ke covidu by teď pořádání bylo složité pro každého. Kdybych byl sportovec, tak bych se na olympiádu připravoval a určitě bych tam chtěl jet. Noční můrou by pro mě byly vzpomínky na bojkoty a tendence je dnes to opakovat. Doufám, že do nich nevstoupí konflikt na Ukrajině a bude se držet jejich mírové poselství,“ okomentoval bývalý ministr zahraničí a pak i kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD).

„O místě ZOH nerozhodla Čína, ale Mezinárodní olympijský výbor (jehož členem je i zástupce České republiky). Rozhodoval jen mezi Čínou a Kazachstánem. Všichni ostatní kandidáti předtím z kandidatury odstoupili. Jako sportovec bych na zimní olympijské hry jel, sportovní život je velmi krátký a sportovci nemají na výběr. Na výběr ale má demokratický svět. Buď bude schopen produkovat kvalitní kandidáty a pak se OH budou konat tam, nebo nebude. Ale pak mu nezbude než určovat na OH země z nedemokratické části světa,“ vysvětlil senátor za Liberecko Michael Canov (SLK). „Určitě bych jel. Je to vrchol života sportovce. Nakonec Mezinárodní olympijský výbor je složen hlavně ze zástupců tzv. demokratických států, a je to na MOV, ale i Českém olympijském výboru, kam hry dává. Sportovci o tom nerozhodují,“ uvedl senátor za Jablonecko Jaroslav Zeman.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Oldřich Szaban

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Klára Dostálová byl položen dotaz

Zůstane ANO věrná i po zvolení?

Dost politiků ANO po zvolení do EP stranu opustilo. Jak si to vysvětlujete? A můžete zaručit, že vy se netrhnete, když budete zvolena? Protože vy ani nejste členka ANO. Ať se vám daří. Libor

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Chceš byt 2kk v Praze? Táto, dej 800 tisíc Kč, babi, ty jenom 380. Investor poradil, bylo zle

16:04 Chceš byt 2kk v Praze? Táto, dej 800 tisíc Kč, babi, ty jenom 380. Investor poradil, bylo zle

Pořídit nový byt je kvůli přemrštěným cenám pro dnešní mladou generaci velký problém. S radou nyní p…