„Čechy Čechům“, „Je*at Alláha“, „Pálit mešity!“ Radikálové prošli Prahou. Když se k nim chtěl přidat Sládek, došlo na strkanice

17.11.2017 17:36

REPORTÁŽ Den boje za svobodu a demokracii si nepřipomínali jen politici tradičních stran. O slovo se přihlásili také radikálové, a to jak levicoví, tak pravicoví. Akci pravicových extremistů organizoval předseda Dělnické strany sociální spravedlnosti Tomáš Vandas pod heslem „Den národní jednoty“ v dolní části Václavského náměstí. Přijeli ho podpořit i extremisté ze Slovenska a ze Spojených států. Fotoreportér serveru ParlamentníListy.cz si na akci vyslechl leccos nepěkného.

„Čechy Čechům“, „Je*at Alláha“, „Pálit mešity!“ Radikálové prošli Prahou. Když se k nim chtěl přidat Sládek, došlo na strkanice
Foto: Vít Hassan
Popisek: Těžkooděnci zasahují 17. listopadu

V den 17. listopadu si boj za svobodu a demokracii nepřipomínají jen demokratičtí politici. O slovo se přihlásili také radikálové, a to jak pravicoví, tak levicoví. Pravicoví radikálové vedení Tomášem Vandasem z Dělnické strany sociální spravedlnosti a některými politiky Národní demokracie Adama B. Bartoše si dali sraz v dolní části Václavského náměstí na Můstku.

Mezi pravicové radikály zavítal také představitel extrémní pravice z USA Matthew Heimbach (Traditionalist Workers Party). Do povědomí veřejnosti vstoupil např. svou účastí v nedávných nepokojích na jihu Spojených států ve městě Charlottesville. Nechyběli však i další zahraniční hosté z Ľudová strana Naše Slovensko. Slovenští radikálové, kteří nedávno pohořeli v tamních krajských volbách, alespoň přijeli podpořit své „české bratry“.

Projev Tomáše Vandase se nesl v tradičně národoveckém duchu. Vandas ostře kritizoval končící vládu Bohuslava Sobotky (ČSSD). Varoval především před příchodem islámských migrantů do Evropy a volal po jednotě všech národoveckých sil, a to napříč celým světem – českých i slovenských i amerických.

Když se dostal ke slovu Matthew Heimbach, varoval posluchače před návratem bolševiků k moci. Nezůstal však jen u toho. Stejně tak varoval před nadvládou kapitalistů, kteří využívají sil globalizace k oslabení národních sil. Také on vyzýval ke sjednocení „vlasteneckých sil“ po celém světě.

Není bez zajímavosti, že se na demonstraci pravicových radikálů objevil také Miroslav Sládek, politik známý především z 90. let minulého století, který vzdal svou kandidaturu na Hrad. Setkání radikálů si však ujít nenechal a málem se se zlou potázal, účastníci demonstrace do něj totiž začali strkat a vyzývat ho, aby odešel. Do konfliktu se Sládkem se pustil místopředseda DSSS Jiří Štěpánek, který na Sládka volal policii. Bývalého politika vyzýval, aby okamžitě odešel. Sládek se tedy trochu stáhl do ústraní, jen se pozdravil s Mathewem Heimbachem, se kterým se také vyfotil.

K dalšímu konfliktu došlo mezi Heimbachem a jedním z kolemjdoucích. Pán s českou vlajkou po radikálovi hodil zmačkanou papírovou kuličku a zavolal na něj „Fašisto, táhni!" Rychle se však vzdálil, když se k němu vydali dva svalovci a chtěli si to s ním vyříkat. Dalším konfliktům zabránil profesionálně vystupující Vlastimil Pechanec odsouzený v kontroverzní kauze vraždy Roma.

PhDr. Miroslav Sládek

  • SPR-RSČ Miroslava Sládka
  • mimo zastupitelskou funkci

Asi sedmdesát pravicových extremistů se poté vydalo na pochod na náměstí Republiky, kde se pravděpodobně chtěli střetnout s anarchisty. Cestou provolávali hesla „Čechy Čechům“, „je*at Alláha“, „pálit mešity“ nebo „Češi, pojďte s námi“.

Ve skupince nejtvrdších radikálů nechyběla ani politička Národní demokracie Romana Frieselová, která neuspěla ve volbách do sněmovny pod hlavičkou strany Rozumní. Kandidovala v Praze. O to víc se možná chtěla zviditelnit na demonstraci pořádané 17. listopadu a pustila se do křížku s fotoreportérem serveru ParlamentníListy.cz. Sáhla přitom k velmi ostrým slovům.

„Ty černá svině arabská, táhni domů. Jestli o mně něco napíšeš, tak tě zmlátím!“ křičela bankovní úřednice Frieselová. Její slova má fotoreportér zachycena na audiozáznamu.

Sluší se však dodat, že někteří účastníci demonstrace usilovali o zklidnění nálad a přesvědčovali fotoreportéra serveru ParlamentníListy.cz, že by byli raději, aby na demonstracích podobná slova vůbec nezazněla.   

Dokud existovalo riziko střetu pravicových radikálů s představiteli levice, policejní těžkooděnci k sobě obě skupiny nepustily. Teprve když toto nebezpečí pominulo, dostali se lidé z Dělnické strany sociální spravedlnosti a z Národní demokracie na náměstí Republiky. Část extremistů se poté vrátila na Václavské náměstí a na náměstí Republiky zůstala už jen asi dvacítka frustrovaných demonstrantů.

 

reklama

autor: Vít Hassan

Ing. Miroslav Balatka byl položen dotaz

Můžete definovat, co je dezinformace?

Všichni o nich mluví, ale co to přesně je? Třeba za covidu jsme byly svědky toho, jak se měnilo, co je pravda a co dezinformace

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„To jste neměli vědět.“ Fiala v centrále CIA. Toto vyplavalo z minulosti

21:40 „To jste neměli vědět.“ Fiala v centrále CIA. Toto vyplavalo z minulosti

Když na jaře 2019 zavítal Andrej Babiš coby premiér do sídla CIA, vzbudilo to rozruch. Vyjádřila se …