„Chcípácká vláda, kolaboranti“. Zaorálek poslední tiskovku před volbami připepřil

04.06.2024 21:10 | Zprávy

Lídr kandidátky SOCDEM pro evropské volby Lubomír Zaorálek se v úterý na tiskové konferenci tvrdě obul do vlády premiéra Petra Fialy, označil ji za vládu „kolaborantskou“. Odsoudil ji především za její nečinné přihlížení, že za rok z Česka odteklo 456 miliard korun. „V Evropském parlamentu napravíme to, co neřeší pravicová vláda,“ slibuje Zaorálek a hovořil o plánu zastavit odliv stovek miliard ročně do daňových rájů a nastartování růstu mezd.

„Chcípácká vláda, kolaboranti“. Zaorálek poslední tiskovku před volbami připepřil
Foto: Hans Štembera
Popisek: Lubomír Zaorálek

Zaorálek se velmi emotivně vyjádřil k vládní pětikoalici, která zradila své vlastní občany: „Kolaborují s někým, kdo není reprezentantem veřejných zájmů. Pomáhají bankám a velkým korporacím,“ prohlásil Zaorálek na úterní tiskové konferenci SOCDEM. O vládě ČR řekl, že je to „chcípácká vláda, která nemá koule“.

Garantoval, že Sociální demokracie zastaví odliv stovek miliard ročně do daňových rájů a nastartuje růst mezd. „V Evropském parlamentu napravíme to, co neřeší pravicová vláda. Prosadíme zdanění bank, jejichž lobby současná vláda podléhá. Přitom v Evropě je sektorová daň běžná věc,“ připomněl na tiskové konferenci lídr SOCDEM pro evropské volby Lubomír Zaorálek.

 „Lubomír Zaorálek je zkušený bojovník za české zájmy. Je to někdo, kdo umí vyjednávat. Sociální demokraté mají v současném Evropském parlamentu 148 poslanců. S nimi má již nyní předjednané legislativní změny, které pomohou České republice. Jde především o to, aby se podařilo srovnat mzdy a celkovou životní úroveň se Západem,“ apeluje předseda Sociální demokracie Michal Šmarda.

Lubomír Zaorálek zdůrazňuje, že Česká republika musí být mnohem sebevědomější. „Nemůžeme se nechat vytěžovat jako kolonie západních zemí. Do zahraničí od nás odchází ročně 456 miliard korun zisků, společně s dalšími transfery je to 700 až 800 miliard korun. A vláda pak tvrdí, že není 6 miliard na školství. Pokud by tyto peníze neutíkaly do daňových rájů, jako je Lucembursko nebo Nizozemí, byli bychom jako země mnohem bohatší,“ upozornil Zaorálek s tím, že odkazuje na čísla z vládní studie. „Pokud má být Evropa solidární, ať je solidární i tak, aby zisky z obrovského množství odvedené práce zůstaly v Česku,“ dodal.

Sociální demokracie bude prosazovat věci, které pomohou lidem. „Na rozdíl od ostatních nekandidujeme ani proti Babišovi, ani proti Fialovi, ale proto, že chceme pracovat pro občany. Máme spojence v Evropském parlamentu i v mnoha evropských vládách. Dokážeme prosadit svůj program. Lubomír Zaorálek s těmito partnery neustále komunikuje,“ dodala dvojka na evropské kandidátce Sociální demokracie Daniela Ostrá.

Klára Školníková, zastupující na kandidátce SOCDEM hnutí Budoucnost, poukázala na to, že povolební změny by měly spočívat v lepším využívání příležitostí, které nabízí například Zelená dohoda (Green Deal). „Peníze na klimatickou transformaci by měly jít na vyrovnání sociálních nerovností, na veřejné služby, na vzdělávání. Klimatická politika musí být spojená se sociální politikou,“ říká Klára Školníková.

Zaorálek se Šmardou poté shrnuli priority Sociální demokracie, kterými jsou: Zastavení odlivu stovek miliard do daňových rájů, zvýšení mezd a důsledné zdanění bank.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Natálie Brožovská

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Vojtěch Munzar byl položen dotaz

pojištění

Nemyslíte, že by podnikatelům více než odložení plateb sociálního pojištění pomohlo, kdybyste zálohy tak rapidně nezvedli? Jak na takové navýšení ODS vůbec mohla přistoupit? Protože co si budeme povídat dříve nebo později ty zálohy budu stejně muset zaplatit, takže ta vaše pomoc je dost vratkavá, ne...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Nový Green Deal? Zdraží úplně všechno, psal Blesk. A Fiala prý dostal strach

16:19 Nový Green Deal? Zdraží úplně všechno, psal Blesk. A Fiala prý dostal strach

To, co Andrej Babiš (ANO) započal, Petr Fiala (ODS) dorazí. Zelený teror se blíží. Udeří na peněženk…