„Je ti pět let, asi víš lépe než rodiče, zda jsi chlapec nebo dívka.“ Profesor Furedi vážně varuje

18.10.2024 14:40 | Reportáž

Má strhávání soch, přejmenovávání měst, ulic a muzeí, přidávání „vysvětlujících tabulek“ k historickým artefaktům a omlouvání se za činy předků nějaký hlubší význam? Představuje toto jednání pro současnou západní civilizaci jakousi hrozbu? To jsou některé z otázek, které se během svého projevu na konferenci konzervativního think-tanku MCC Brussels pokusil zodpovědět mezinárodně uznávaný profesor sociologie Frank Furedi. Varoval, že pokud Západ prohraje právě probíhající souboj o svou historii, prohraje i svou budoucnost.

„Je ti pět let, asi víš lépe než rodiče, zda jsi chlapec nebo dívka.“ Profesor Furedi vážně varuje
Foto: Jan Novotný
Popisek: Profesor Frank Furedi během své přednášky, Knihovna Solvay, Brusel, 16.10.2024

Úvodní slovo si vzala maďarská historička s československými kořeny Katalin Demeová, jedna ze spoluzakladatelek židovských muzeí v Prešově a v Bratislavě. Zaplněnému hledišti představila jak osobu maďarsko-kanadského profesora sociologie Franka Furediho a krátce promluvila i o jeho nové knize The War Against the Past: Fighting for our history (Válka proti minulosti: Boj o naši vlastní historii), které byla konference věnována. 

Profesor Furedi označil dějiny za hlavní bojiště, na kterém se nyní v západním světě odehrávají takzvané kulturní války. Přiznal, že jednou z lekcí, které se během posledních let naučil, že je velmi snadné reagovat na symptomy kulturní války a například se ztratit v debatách o genderu nebo dekolonizaci, ale je velmi důležité si zároveň uvědomit, že všechny tyto debaty jsou ve svém důsledku debatou o jediné věci – o minulosti.

„Je důležité si uvědomit, že minulost není jen časový fenomén, že to není jen něco, co se stalo kdysi dávno, ale že to, co se stalo v minulosti, je vždy zároveň fenoménem, který se v našem světě odráží i dnes,“ upřesnil.

Knihovna Solvay „vyzařuje určitou ambicióznost a zároveň citlivost,“ vyjádřil se na adresu dějiště konference. Knihovna Solvay byla historicky místem vášnivých diskusí špiček mnoha vědních oborů. Během takzvaných Konferencí Solvay se tu o zásadních problémech bavili géniové jako Albert Einstein nebo Niels Bohr. Dnes je podle Furediho v sázce to, aby odkaz velikánů minulosti přetrval i do budoucnosti.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jan Novotný

Ing. Vojtěch Munzar byl položen dotaz

Strach

SPD sice dost často šíří strach, ale vy zase neděláte nic proto, abysme se jako lidé nemuseli bát nejen o svou budoucnost, ale i budoucnost svých dětí. Vždyť naše životní úroveň je dost mizerná. A co s tím děláte? A k té výpovědi, fakt myslíte, že dvojnásobné odstupné je dostatečná kompenzace za bez...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

„Je ti pět let, asi víš lépe než rodiče, zda jsi chlapec nebo dívka.“, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseAchtung , 18.10.2024 15:23:52
U psychiatra: Pane doktore, já si myslím, že jsem pes. ... A kdy se vám to stalo poprvé? ... No to už je dávno, to jsem byl ještě malé štěňátko.

|  11 |  0

Další články z rubriky

Z více stran se šíří zvěsti o propojení Jindřicha Šídla

12:25 Z více stran se šíří zvěsti o propojení Jindřicha Šídla

Napojení předního novináře Jindřicha Šídla na společnost STEM, přední agenturu dodávající výzkumy ve…