„Jsem v osobním bankrotu a exekutor na mne nemůže!" Omyl. Může

24. 8. 2020 13:42

Na ParlamentníListy.cz se obrátilo hned několik čtenářů, kteří popsali své zkušenosti s českými exekutory. Vzhledem k tomu, že jde o stále aktivní případy, nesmí naše redakce prozradit identitu ani jedné ze stran. Živé zkušenosti ovšem zůstávají. A vzhledem k jejich šíři zjevně i zůstanou. Tentokrát jsme se na danou problematiku, jíž se soustavně věnujeme, zaměřili ryze právním pohledem. Na pomoc jsme si k tomu vzali společnost CFF.

„Jsem v osobním bankrotu a exekutor na mne nemůže!" Omyl. Může
Foto: Hans Štembera
Popisek: Exekutor chtěl vyklidit budovu v Jeseniově ulici v Praze 3, kde působí Autonomní sociální centrum Klinika. Majitelem budovy je Správa železniční dopravní cesty, aktivisté ji obývají proti vůli vedení správy
reklama

Anketa

Podporujete mimořádnou dávku pro důchodce ve výši 5 000 Kč, kterou schválila vláda?

82%
18%
hlasovalo: 14344 lidí
Oddlužení (insolvence, osobní bankrot) neřeší všechny problémy s exekucí a exekutory, jak je často mylně vykládáno. Následující článek proto uvádí na pravou míru několik nejčastějších mýtů ohledně exekuce a oddlužení. Všechny tyto závěry byly publikovány na stránkách Právní ochrany majetku, za níž stojí shora uvedená firma.

Prvním mýtem je prý obvyklé tvrzení, že „jsem v oddlužení, a tudíž exekutor na mne, ani na mé blízké nemůže“. Jde prý o omyl. „Exekutor bohužel může po celou dobu oddlužení provádět zajišťovací úkony. Mezi ně patří nejen zástavní právo k nemovitostem nebo zablokování bankovního účtu, ale také zajištění movitých věcí. Vykonavatel exekutora může po celou dobu oddlužení provádět soupis movitých věcí na všech místech pobytu dlužníka," uvádí odborné stránky.

Děje se tak prý i přesto, že takto zajištěné věci nemůže exekutor v době oddlužení zpeněžit.

Dalším rozšířeným mýtem má být skutečnost, že žádný insolvenční správce nemůže sáhnout na dlužníkův majetek. I zde musíme uvést věci na pravou míru.

„Opak je pravdou, po novelizaci zákona z roku 2019 insolvenční správce může sáhnouti na Váš majetek. A to proto, že oddlužení se provádí kombinací splátkového kalendáře a zpeněžením majetkové podstaty, kam může spadat i některé vybavení domácnosti. V praxi se to děje výjimečně, a to obvykle při zjištění, že obydlí nebo jeho vybavení je nadlimitní," sdělují dále stránky k právní ochraně majetku.

Mýtus třetí? Po oddlužení se již žádné exekuce obávat netřeba. „Exekuce po oddlužení může nastat i ze závazků vzniklých v době oddlužení, které z různých důvodů nebyly uplatněny. Často i sami exekutoři uplatňují úhradu různých svých úkonů až po skončení oddlužení," uvádí stránky s tím, že také existují závazky, od kterých ani oddlužení neosvobodí.

Anketa

Měl by se omezit či zdanit odtok zisků nadnárodních firem z České republiky?

98%
2%
hlasovalo: 21406 lidí
Dodejme, že dlužník má v oddlužení celou řadu povinností i omezení.

Například je po celou dobu povinen přiznat jakoukoliv změnu svých poměrů; od změny adresy trvalého pobytu nebo stavu přes změnu zaměstnání i příjmu, obdržení dědictví či daru až po výtěžek z prodeje jakékoliv věci.

O problematice exekucí informují ParlamentníListy.cz soustavně.

A právě v souvislosti s nimi zní nejčastěji návrh hnutí SPD. To dlouhodobě bojuje proti takzvaným exekučním mafiím a prosazuje zestátnění exekutorů a konec lichvy. SPD také navrhuje, aby mohl dlužník platit přednostně jistinu dluhu, a nikoliv nejprve náklady a úroky, jako je tomu v současnosti. Zmíněný návrh rovněž ruší placení úroků z úroků z prodlení, neboť tyto považuje za zcela nemorální. Do dalšího čtení ve Sněmovně již prošel návrh na místní příslušnost (teritorialitu) exekutorů, který ukončí byznys s dluhy. SPD taktéž navrhuje zastropování roční procentní sazby nákladů (RPSN) u půjček jako nástroj pro boj s lichvou. Právě lichvářské praktiky jsou přitom prvním krokem, jak se dostat do dluhové pasti. Zastropování RPSN navíc platí ve většině zemí EU.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tomáš A. Nový

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

VIDEO „Hamáčkovo gestapo.“ Vylezli z hospody a plivli policii na auto. Slovo dalo slovo

15:01 VIDEO „Hamáčkovo gestapo.“ Vylezli z hospody a plivli policii na auto. Slovo dalo slovo

Dvojice policistů se stala terčem útoku podnapilých fotbalových fanoušků. Hned šestice z nich hlídku…