„My všichni, kdo vyznáváme evropské hodnoty...,“ spustil miliardář Soros. Vychválil Merkelovou a na adresu Britů pronesl vážné varování

26.06.2016 14:11

Americký multimiliardář a filantrop maďarského původu George Soros se v důsledku Brexitu obává o budoucnost Evropské unie. Po referendu ve Velké Británii by podle jeho názoru mohla následovat i další referenda po celé Evropě. Pokud však dojde k důsledné reformě, může se prý EU ještě zachránit.

„My všichni, kdo vyznáváme evropské hodnoty...,“ spustil miliardář Soros. Vychválil Merkelovou a na adresu Britů pronesl vážné varování
Foto: wealthydebates.com
Popisek: George Soros

Soros se pokouší najít odpověď na otázku, proč se Britové nakonec rozhodli v referendu pro Brexit. Dochází k závěru, že hlavním důvodem odchodu Velké Británie z Evropské unie je migrační krize. Podle amerického multimiliardáře příznivci Brexitu dlouhé měsíce zneužívali zhoršující se situaci uprchlíků a strašili voliče masivním příchodem dalších žadatelů o azyl z ostatních evropských zemí. „Evropské orgány potom zbytečně odkládaly klíčová rozhodnutí, která přitom mohla potlačit negativní vliv na rozhodování britských voličů,“ soudí Soros.

Rozhodnutí německé kancléřky Angely Merkelové pozvat do Evropy uprchlíky považuje Soros za inspirující gesto. Zároveň jej však považuje za poněkud nepromyšlené, protože ignorovalo několik faktorů. „Náhlý příliv žadatelů o azyl narušil každodenní život po celé EU. Neprobíhala řádná kontrola příchozích a navíc vznikala panika, jež přispěla k nárůstu xenofobních a protievropských stran. V důsledku toho čelíme katastrofickému scénáři, jehož se mnozí obávali, a rozpad EU se stává zcela reálnou možností,“ je přesvědčen Soros.

Celý text v angličtině najdete ZDE.

„Britové se po odchodu EU mohou, ale zrovna tak nemusejí mít lépe než ostatní státy. Jeho ekonomika a obyvatelé však v krátkodobém a střednědobém horizontu budou tratit. Ostatně ihned po hlasování se hodnota libry vůči dolaru propadla na nejnižší úroveň od roku 1985,“ připomíná Soros a tvrdí, že negativní důsledky pro britskou ekonomiku budou srovnatelné jen s finanční krizí v letech 2007 a 2008. Navíc se obává, že po Brexitu je v sázce samotného přežití celého evropského projektu. „Brexit otevře stavidla pro další protievropské síly. Le Penová i Wilders už ostatně vyzvali ke konání referenda ve Francii a Nizozemsku,“ připomněl.

„Přežít však nemusí ani samotná Velká Británie. Lze očekávat, že Skotové hlasující ve většině pro EU budou chtít znovu hlasovat o své nezávislosti. Někteří politici ze Severního Irska potom již vyzvali ke sjednocení s Irskou republikou,“ píše Soros a konstatuje, že dalším problémem může být reakce Evropské unie na brexit. „Evropští lídři budou chtít možná zastrašit ostatní státy uvažující o referendu a nebudou příliš ochotni nabídnout Velké Británii výhodné podmínky v dohodě, které by jim aspoň trochu snížily problémy spojené s odchodem z EU,“ dodal.

Důsledky Brexitu by však podle Sorose mohly být ještě mnohem horší. „Už nyní dosahuje napětí mezi členskými státy bodu zlomu. Nejenom kvůli migrační krizi, ale také kvůli problémům mezi dlužníky a věřiteli v rámci zemí eurozóny. Například v Itálii došlo na akciových trzích k poklesu o 10 % a tamější populistické Hnutí pěti hvězd před pár dny ovládlo obecní volby a jejich zástupce bude vládnout na radnici v Římě,“ upozorňuje Soros s tím, že výše uvedené skutečnosti nevytvářejí zrovna nejlepší podmínky po reformy v eurozóně.

V závěru svého zamyšlení Soros připouští, že Evropská unie není v ideální kondici a potřebuje změnu. „EU přestala uspokojovat potřeby a aspirace svých občanů. To vede k rozpadu a rozdělování. Nesmíme se ale předem vzdávat. My všichni, kdo věříme v evropské hodnoty a zásady, se musíme spojit a EU reformovat a zachránit,“ uzavírá Soros.


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pro

migrační pakt

Dobrý den, prý budete ve sněmovně jednat o migračním paktu. Znamená to, že jde ještě zvrátit jeho schválení nebo nějak zasáhnout do jeho znění? A můžete to udělat vy poslanci nebo to je záležitost jen Bruselu, kde podle toho, co jsem slyšela, ale pakt už prošel. Tak jak to s ním vlastně je? A ještě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Půlku vám sežerou. Český řidič po natankování uvidí rudě

11:12 Půlku vám sežerou. Český řidič po natankování uvidí rudě

Ceny pohonných hmot za poslední měsíc rostou a rostou. Pojďme se podívat, proč tomu tak je, zda se r…