Glenn Diesen je norský politolog, který se specializuje na mezinárodní vztahy. Studoval ekonomii v Austrálii na Univerzitě v Sydney, ruský jazyk na Petrohradské státní univerzitě a v Austrálii studoval také mezinárodní vztahy a doktorát z politiky a mezinárodních vztahů. Jeho dizertační práce byla na téma Mezidemokratické bezpečnostní instituce a bezpečnostní dilema: Vztahy EU a NATO s Ruskem po pádu Sovětského svazu. Patří ke kritikům NATO a USA.
Kvůli jeho postojům mu byl nedávno smazán kanál na YouTubu. Údajně proto, že v něm umělá inteligence našla „nenávistné projevy“. Diesen si ale myslí, že je to z jiného důvodu. Totiž že v USA se utužuje cenzura a postup vlády proti těm, kdo kritizují války vedené USA a NATO, začíná být zjevnější a agresivnější.
Diesen totiž mimo jiné tvrdí, že Ukrajina nemá žádné „morální právo“ vstoupit do NATO a že konflikt na Ukrajině je zjevně vyvolaný tlakem USA na ukrajinskou vládu instalovanou po roce 2014, aby Ukrajina do NATO vstoupila a rozšířila tak americkou sféru vlivu těsně k hranicím s Ruskem.
Západní spojenci v souvislosti s aktuálním konfliktem na Ukrajině tvrdí, že mocenská politika je již minulostí a každý stát by měl mít právo vstoupit do jakékoliv „mírové organizace“. Proti tomuto mírovému idealismu ale stojí politický realismus, který reflektuje realitu mocenského uspořádání světa.
„Politický realismus je běžně a mylně vykreslován jako nemorální, protože se zaměřuje především na nevyhnutelné bezpečnostní soupeření, a odmítá tak idealistické snahy o překonání mocenské politiky. Morálka pro realisty znamená jednat v souladu s logikou rovnováhy sil jako základem stability a míru. Idealistické snahy o překonání mocenské politiky lze označit za nemorální, neboť podkopávají řízení bezpečnostní konkurence jako základu míru,“ vysvětluje politolog, že mír je výsledkem rovnováhy světových mocností.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Jakub Makarovič