Připravujeme se na uzavření hranic, řekl na plná ústa ministr Chovanec

17.06.2015 7:11 | Zprávy

V Evropské unii panuje stran uprchlické krize názorová nejednota, která by v konečném důsledku mohla otřást jejími základy. Pod tlakem postoje zemí jako Česko, Slovensko či Polsko, které se postavily proti povinnému přijetí uprchlíků a protitlaku bohatých zemí EU, které naopak usilují o přijetí kvót, se pomalu ale jistě hroutí schengenský systém bez hranic. S odkazem na ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD) o tom informuje MF Dnes.

 Připravujeme se na uzavření hranic, řekl na plná ústa ministr Chovanec
Foto: red
Popisek: Ministr vnitra Milan Chovanec

Kvůli hromadícím se uprchlíkům už kontrolují své hranice Francie, Švýcarsko a Rakousko. Vídeň dokonce přestala udělovat azyl, dokud země jako Česko, Polsko či Slovensko budou odmítat přebírání uprchlíků z Řecka a Itálie podle kvót navržených Evropskou komisí. Na jejich přijetí tlačí zejména bohaté země Evropské unie jako Francie, Německo či Itálie.

Tlak velkých zemí na země střední Evropy potvrzuje i ministr vnitra Milan Chovanec, který MF Dnes zprostředkoval, co se dělo na summitu ministrů vnitra EU v Lucemburku. „Názory byly rozdílné,“ řekl Chovanec MF Dnes s tím, že velké země pohrozily, že může být zrušen schengenský prostor. „Zaznívaly tady požadavky i na to, aby se zrušil dublinský mechanismus. Tedy pravidlo, že uprchlík je při jeho záchytu vracen do země, kde překročil hranici Schengenu,“ vysvětlil Chovanec. 

Podle ministra zahraničí Česko při pádu Schengenu dokáže své hranice uzavřít. „Po technické stránce bezesporu ano. Policie se na to připravuje a v případě ohrožení republiky tato varianta může nastat. Připravujeme se na to i legislativně. Opatření může nařídit ministr vnitra, následně ho musí schválit vláda,“ vysvětlil Chovanec.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: luš

Mgr. Ondřej Krutílek byl položen dotaz

Je podle vás správné, že třetí nejsilnější frakce nemá žádné zastoupení ve vedení EP?

Vždyť ti politici zastupují spoustu občanů, kteří jim asi z nějakého důvodu dali svůj hlas. A i když jde zjevně o kritiky toho, jak EU funguje, upřímně, není ta kritika na místě a obecně není kritika potřeba? Nemyslíte, že je třeba, aby se fungování EU změnilo? Na mě to teď působí tak, že tam rozhod...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vzpoura proti Leyenové: Chce z ČR „páreček“, ne Síkelu. Zlost. I Vondra dupnul

17:40 Vzpoura proti Leyenové: Chce z ČR „páreček“, ne Síkelu. Zlost. I Vondra dupnul

Předsedkyně Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová s českou nominací ministra průmyslu a obcho…