Připravujeme se na uzavření hranic, řekl na plná ústa ministr Chovanec

17.06.2015 7:11

V Evropské unii panuje stran uprchlické krize názorová nejednota, která by v konečném důsledku mohla otřást jejími základy. Pod tlakem postoje zemí jako Česko, Slovensko či Polsko, které se postavily proti povinnému přijetí uprchlíků a protitlaku bohatých zemí EU, které naopak usilují o přijetí kvót, se pomalu ale jistě hroutí schengenský systém bez hranic. S odkazem na ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD) o tom informuje MF Dnes.

 Připravujeme se na uzavření hranic, řekl na plná ústa ministr Chovanec
Foto: red
Popisek: Ministr vnitra Milan Chovanec

Anketa

Jste pro znovuzavedení kontrol na hranicích? Přímočaře řečeno, pro zrušení Schengenu?

96%
4%
hlasovalo: 57061 lidí

Kvůli hromadícím se uprchlíkům už kontrolují své hranice Francie, Švýcarsko a Rakousko. Vídeň dokonce přestala udělovat azyl, dokud země jako Česko, Polsko či Slovensko budou odmítat přebírání uprchlíků z Řecka a Itálie podle kvót navržených Evropskou komisí. Na jejich přijetí tlačí zejména bohaté země Evropské unie jako Francie, Německo či Itálie.

Tlak velkých zemí na země střední Evropy potvrzuje i ministr vnitra Milan Chovanec, který MF Dnes zprostředkoval, co se dělo na summitu ministrů vnitra EU v Lucemburku. „Názory byly rozdílné,“ řekl Chovanec MF Dnes s tím, že velké země pohrozily, že může být zrušen schengenský prostor. „Zaznívaly tady požadavky i na to, aby se zrušil dublinský mechanismus. Tedy pravidlo, že uprchlík je při jeho záchytu vracen do země, kde překročil hranici Schengenu,“ vysvětlil Chovanec. 

Podle ministra zahraničí Česko při pádu Schengenu dokáže své hranice uzavřít. „Po technické stránce bezesporu ano. Policie se na to připravuje a v případě ohrožení republiky tato varianta může nastat. Připravujeme se na to i legislativně. Opatření může nařídit ministr vnitra, následně ho musí schválit vláda,“ vysvětlil Chovanec.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: luš

Ing. Tomáš Czernin byl položen dotaz

Válka na Ukrajině

Pane senátore, opravdu věříte tomu, že má Ukrajina šanci Rusko porazit, a že ji USA a ostatní budou podporovat do nekonečna? Nechápejte mě špatně, přeji si, aby Ukrajina Rusko porazila, ale myslím, že je to dost nereálná vize. A co mě ještě na vašem komentáři zarazilo je, že v něm vůbec nepíšete o m...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zneužitý atentát? Žantovský sekl „odborníka“. Trefil se mu do vzdělání

4:44 Zneužitý atentát? Žantovský sekl „odborníka“. Trefil se mu do vzdělání

TÝDEN V MÉDIÍCH Smutný je pohled na média, která se uchylují k výkřikům, že šiřitelé ruské propagand…