„Radši bych skočil do žumpy!“ Petr Fiala položil otázku. A dostal...

26.07.2021 8:38 | Ze sítí

„Proč budete volit SPOLU?“ Tuto krátkou otázku položil předseda ODS na Facebooku v pátek. Odpovědí se mu dostalo víc než dost. Ale většinu na úplně jinou otázku. Tedy proč lidé koalici SPOLU volit nebudou. Řada lidí ODS odsuzuje za to, že podpořila proticovidová opatření, jiní zase za to, že se spřáhla s TOP 09 a lidovci. Nemluvě o tom, že někteří stále nezapomněli na období, kdy ODS byla u vlády. „Nechci vidět šéfa Landsmanschaftu, jak se znovu vrací k územním nárokům na naše pohraničí,“ ozvalo se spolu s obviněními, že koalice vznikla jen proto, aby si strany zajistily koryta.

„Radši bych skočil do žumpy!“ Petr Fiala položil otázku. A dostal...
Foto: Repro Facebook
Popisek: Volební kampaň ODS - Proč budete volit koalici SPOLU?

Anketa

Roman Janoušek se přibelhal do vězení. Myslíte, že je na tom zdravotně opravdu tak zle?

hlasovalo: 17947 lidí
Podle Petra Fialy budou letošní volby přelomové a rozhodnou o tom, jakým směrem se bude Česká republika dále ubírat. A také zda se „zbaví populistické a nekompetentní vlády s trestně stíhaným premiérem, která doslova drancuje veřejné finance a která se chová podle hesla: Po nás potopa“. A tak položil předseda příznivcům koalice SPOLU otázku, jaký je jejich hlavní důvod k volbě koalice. „Třeba právě svým komentářem inspirujete voliče, kteří se ještě nerozhodli, a přispějete tak ke změně k lepšímu,“ doufá.

Tuto otázku položil v pátek podvečer. Nelze říci, že by nebyl zájem na ni odpovědět, komentářů se sešla celá řada. Nicméně, většina lidí odpovídala na otázku zcela jinou. A to proč koalici SPOLU volit nemohou a nebudou.

Někteří samozřejmě odpověděli na původní otázku Petra Fialy. „Chci změnu, jsem volič KDU a věřím, že Spolu to uskuteční,“ věří Pavel Matějíček z Přerova. Fotograf Eugen Kukla shrnul své důvody do tří bodů, tedy že volit v podstatě musí, že žádný lepší subjekt nevidí a „že bych nedal hlas a KROUŽEK vzácnému, slušnému, rovnému a moudrému pražskému kandidátovi Hayato Okamura, kterého znám osobně, si prostě představit nedovedu!“

„Protože bych rád, aby se politické debaty znovu vedly o relevantních názorech, ne o etických samozřejmostech. Protože chci normální politiku, která nebude o experimentech, ale správě veřejných věcí,“ míní Radovan Gaudyn. Gaudyn je nicméně předsedou Mladých lidovců. Podobný případ je Jan Čanda, který říká: „Jednak je mi názorově nejblíž coby prozápadní pravice. A taky mám za to, že mají dohromady zdaleka nejvíc zkušených kompetentních lidí k tomu, dát tuhle zemi trochu do kupy.“ Čanda je místopředsedou TOP 09 v Českých Budějovicích.

„Protože, jako starý ‚Kalouskovec‘ budu volit TOP 09, tudíž SPOLU, ale budu kroužkovat, pokud to půjde, z Lidovců s jejich současným vedením nemám úplně dobrý pocit, jen škoda, že Mirek se nezúčastní, tak snad příště,“ doufal Jan Mošovsky s poznámkou, že by místo lidovců uvítal raději Starosty a nezávislé (kteří dříve podporovali TOP 09).

Za jedinou solidní možnost považuje SPOLU Pavel Zahradník. „Oligarcha? Socialisté? Socialisté s páskou přes oko? Trikolóra, kterou hodil přes palubu i vlastní zakladatel? Policejní strana?“ odsuzuje ostatní varianty.

„Protože jsou v koalici zastoupeny strany, které mi nepřekáží. Protože jsem dlouholetá volička TOP 09. Protože budu kroužkovat Mariana Jurečku, který nekecá a pomáhá na jižní Moravě. Protože pouze obě koalice, dostanou-li potřebný počet hlasů, mohou zvrátit chaos a zmatek, který sem už takovou dobu vnáší STB, ANO, ČSSD a KSČM vláda,“ vyjmenovávala Jarmila Křížová.

Ovšem většina lidí odpovídala spíše na Fialou nevyřčenou otázku, tedy proč SPOLU volit nebudou. A u řady z nich se jednalo, alespoň podle jejich tvrzení, o bývalé voliče ODS. Jako např. Ludmila Vlčková.

„Od revoluce jsem vždy volila demokratické strany, které jsou dnes v uskupení Spolu. Letos zřejmě prvně nepůjdu k volbám. Nemohu tolerovat to, jak se Spolu chová v době koronakrize, nejde jí o zdraví, ale o moc. Nemohu tolerovat, že Spolu mlčí k tomu, jak je pošlapáváno právo a naopak se na tom podílí,“ uvádí. Hlavním důvodem, proč SPOLU volit nehodlá, je přístup koalice ke covidové krizi.

„Pandemický zákon, Zákon o veřejném zdraví, nerespektování vyjádření NSS, nerespektování Rezoluce Rady Evropy z ledna 2021, nerespektování doporučení WHO (doporučovaná metodika vyhodnocování nemoci, kde je PCR brána jako pomocná metoda z ledna 2021), mlčení k cenzuře a manipulativním vyjádřením v médiích, absence snahy o diskusi a pomoc od nemainstreamových odborníků, mlčení ke střetu zájmů mainstreamových odborníků, osočování, nálepkování, házení do jednoho pytle s SPD či dehonestace typu-magnetismus, práškovací letadla, čipování. Toto vše překryje jinak dobré nápady a body ve volebním programu,“ vyjmenovává příznivkyně Zdravého fóra důvody, které ji vedou k nevyužití volebního práva.

A těch, kdo považovali přístup SPOLU k epidemii za nesprávný, bylo víc. Jana Vašíčková měla například problém s podporou covid pasů.

Téma covidu silně rezonovalo i u Jiřího Rolfa Randuly, člena Svobodných, který uvádí, že ODS volil jak v roce 2017, tak 2018. ODS je pro něj jediná strana, u které vidí potenciál, že by ji volit mohl, ale prý nebude, protože ODS neplní své předvolební sliby. Ale nejen to.

„Protože se kdysi konzervativně pravicová ODS spojuje s progresivisty z TOP 09 a zcela nepokrytě hovoří o koalici s ultralevicovými Piráty. Protože se ODS podílí na zločinech Covidismu a ve městech vedených starosty a primátory za ODS zasahuje městská Policie vůči občanům, kteří odmítají dodržovat opatření, jež NSS označil za nezákonná, tím úplně nejtvrdším způsobem (včetně vážných zranění) a úředníci radnic vedených ODS se podílejí na nezákonném potlačování práva shromažďovacího (viz. rozsudek KS Brno z minulého týdne).

Protože se ODS přihlásila k šílenému projektu Green Deal, který v konečném důsledku z Evropy může udělat chudobinec světa. Protože hejtmani za ODS měli významný podíl na vyhlášení nezákonného nouzového stavu 14. 2. 2021 a poslanci za ODS několikrát zvedli ruku pro předchozí nouzové stavy, čímž vládě umožnili plošně likvidovat živnostníky a malé podnikatele - tedy své vlastní voliče. Protože poslanci za ODS dali schválením pandemického zákona vládě do rukou prostředek, kterým může šikanovat živnostníky i další občany i nadále,“ vypsal se Randula. Podobně smýšlí i Pavel Aron.

„ODS je pod Vaším vedením, pane profesore, již jen pouhým stínem bývalé pravicové strany se silným vůdcem, strany, která měla jasný pravicový program, na rozdíl od Vašeho silně levicového. A taky proto, že jste se v zájmu získání koryt spojili se stranami, ideologicky naprosto neslučitelnými s myšlenkami původní ODS, takže jste vytvořili zcela účelový a nečitelný slepenec, jehož jediným cílem je dostat se ke korytům,“ vzkazuje Vladimír Klescht.

„Nebudu vás volit ani náhodou, jste nesourodá skupina, která se spojila jen, aby vyhrála nad ANO. Je mezi vámi spousta zlodějů, lhářů a jiné chamradi, vy to dobře víte a stejně jste si podali ruce. Budu volit někoho jiného,“ vzkazoval Lukáš Kucek a nebyl zdaleka nejostřejší.

Podle Tomáše Mohelníka není volitelná žádná stran. „Za 31 let Havlem počínaje, kompletně rozkradli naši zemi a nyní slouží fašistické korporatokracii řízené z Bruselu, Berlína a Londýna. Jsou to zkorumpovaní vlastizrádci, eurohujeři, vydělávající na nevědomosti a neštěstí lidí. Bezpáteřní psychopati, kteří pro pár drobných prodali svou duši, svou zemi, svou matku, aktivně se podílející na genocidě národa! Národe, povstaň a vem si zpět svou moc! Slibujících parazitů typu Fialy bylo již dost!“

A těch, pro které byla koalice nepřijatelná, bylo víc než dost. Michal Malý dokonce předsedu ODS vyzval, aby se „vrátil do školy“ a předal stranu buď hejtmanu Kubovi nebo Janu Zahradilovi.

Někteří ovšem měli na ODS zcela jiné požadavky, například šéf cestovky Inspira, Petr Hlubuček. Podle něj by se ODS měla omluvit za opoziční smlouvu. Ale Hlubuček stejně nevěří, že se ODS nespojí s ANO a říká, že stranu volil „kdyby v ODS nebyli podrazáci typu Zahradil“ a kdyby jednala konzistentně.

Řada lidí vyčítala ODS období, kdy u vlády byla, např. Tonya Dvorská. „Období zlodějské vlády ODS a KDU-ČSL už tu jednou bylo. A nechci vidět šéfa Landsmanschaftu, jak se znovu vrací k územním nárokům na naše pohraničí, za vydatné podpory těchto pravicových zaprodanců,“ pravila.

„Paradoxně kdo volí Spolu, volí Babiše v příštích volbách. Babiš je u moci díky tomu, že už jednou jste přivedli zemi do zoufalého stavu. Výsledky vašeho vládnutí byly tak tristní, že vás napřed vystřídali lumpové z ČSSD, a pak slovenský oligarcha. V případě vašeho vítězství, by se kolečko opakovalo bez intermezza s ČSSD,“ uvedl Vít Skalský.

I jadrnější vyjádření se našla. „Pane Fialo, než bych volil vás a vaše koaliční partnery, raději bych skočil do žumpy! Vaše strana nepatří na politickou scénu této země, možná tak na politický hřbitov, pokud někde nějaký je,“ vzkazoval Stanislav Trsek.

„Protože se klepeš strachem poslat do voleb samotnou provařenou ODS bez ohebných obezliček z řad černoprdelníků - profesionálních převlékačů kabátů, odolných každému režimu. Drancovat kasu dovedete úplně stejně, i když přiznávám, sofistikovaněji než tlupa nájezdných bolševických idiotů, kteří jsou u medu dnes,“ neměla iluze Vlasta Cejpková.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: kas

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Profesor na pódiu, davy šílely... Xaver se rozplýval nad Fialou. „To byl komparz,“ stopla to komentátorka

16:22 Profesor na pódiu, davy šílely... Xaver se rozplýval nad Fialou. „To byl komparz,“ stopla to komentátorka

Člen rady České televize Lubomír Xaver Veselý si ve svém pořadu Sečteno podtrženo na XTV v souvislos…