Evropská unie ve středu definitivně oznámila Pekingu zvýšení cel na tamní elektromobily, o čemž se spekulovalo v posledních měsících. Cílem cel je čelit údajné státní podpoře poskytované čínskému automobilovému průmyslu, která umožnila prodávat vyvážená vozidla za nižší ceny než vozidla globálních konkurentů.
V návaznosti na devítiměsíční vyšetřování údajných nespravedlivých státních dotací do čínských bateriových elektromobilů se výše cel liší v závislosti na značce. Nejvyšší sazbě 38 % čelí vlastník MG, společnost SAIC. Společnost Geely, která vlastní podíl ve společnosti Volvo, čelí sazbě ve výši 20 %. Na značky BYD, mezi něž patří vozy Dolphin a Seal uvedené na trh EU v loňském roce, se bude vztahovat clo ve výši 17,4 %.
Výše dodatečné sazby se vypočítala podle toho, jak čínští výrobci elektromobilů spolupracovali s vyšetřovateli EU. Dodatečná cla se přičítají ke stávajícímu 10% poplatku na automobily dovážené do EU, což znamená, že elektromobilům vyrobeným v Číně hrozí celkové clo ve výši až 48 %. Zvýšení cel se promítne do konečné ceny čínských elektromobilů, které by mohly podražit o více než 100 tisíc korun.
Cla by měla podle informací deníku The Guardian začít platit 4. července, do té doby však mohou čínské společnosti předložit důkazy, aby zpochybnily zjištění EU. Sazby by pak mohly být upraveny. Evropská komise si také ponechala možnost vyřešit spor prostřednictvím rozhovorů ještě předtím, než cla 4. července předběžně vstoupí v platnost.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jakub Makarovič
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.