„To si strčte do...“ Plačky z levice utnul Kotrba. Pravda o Babišově úspěchu

28.09.2022 22:30 | Ze sítí

Že uplynulé volby byly jakýmsi vzkazem pro českou levici, si myslí filozof Michal Hauser. Podle něj se témata dříve tradičních levicových stran, jimiž byli sociální demokraté, začaly prolínat s programy „vlivnějších stran“ a levice by měla být „radikálnější“. „Progresivní zdanění, vyvlastnění, velkých bytových fondů, téma velkého soukromého vlastnictví,“ jmenoval. V takovémto pohledu jej však zarazil analytik Štěpán Kotrba. Z ČSSD se dle něj stala „progresivistická sekta“ a radikalizace levice povede akorát k jejímu úplnému konci. Lidem prý „vyhovuje sociálně citlivý kapitalismus“.

„To si strčte do...“ Plačky z levice utnul Kotrba. Pravda o Babišově úspěchu
Foto: Screen CNN Prima News
Popisek: Štěpán Kotrba v debatě na CNN Prima News

Anketa

Kdo je vítězem komunálních voleb?

22%
66%
8%
hlasovalo: 14599 lidí
Hauser míní, že v uplynulých volbách levice obdržela od voličů vzkaz, že její současná témata se prolínají s tématy „jiných a vlivnějších stran“.

Míní, že levice se „svými současnými tématy se tím pádem stala nadbytečnou“. „Její témata jsou vyluxovaná ostatními stranami. Zdvojuje témata ostatních stran. V zásadě je lhostejné, zda vystupuje pod značkou Solidarity v koalici nebo samostatně jako ČSSD, atd. Z hlediska volebních výsledků je také celkem lhostejné, s kým se spojuje. Ve stávající podobě jen těžko někdy získá výrazně více hlasů, než získala,“ shrnul.

Kotrba však v tomto namítá, že se „čas levice promarnil v teoretickém žvanění o Marxovi, Leninovi, Kautském, Bakuninovi, Žižekovi….“ a levicové strany se agendově nespojily nejen kvůli rozdílným pohledům, ale i „kvůli historickým reminiscencím“.

„Ještě ostražitější a paranoidnější byli doposud aktivisté různé levicové grassroots (hnutí zdola, pozn. red), anarchistické a ‚alternativní‘ scény… Když zvítězil Sobotka v ČSSD, snažil se přeorientovat stranu z klasické agendy a klasické cílové skupiny na ‚městské mileniální intelektuály‘. Výsledkem byl drsný pokles zájmu o ČSSD a počátek úpadku. Pro grassroots radikály byli sociální demokraté moc establismentoví, pro zelené málo zelení, pro lidskoprávní aktivisty málo američtí,“ míní o pádu dříve tradiční české levice.

Po nástupu hnutí ANO měl Babiš dle Kotrby lehkou volbu, kde získat cílovou skupinu. „Nemluvit o Marxovi ani o Husákovi, ale argumentovat koblihou. Nekecat, ale makat. Na sídlišti, ne v hanspaulských vilách. Nevyžadovat od lidí politickou aktivitu, ale udělat to za lidi a nechat je to zkonzumovat. Sociální demokracie, která vyhovuje lidem roku 2022, je ANO, ne ČSSD. Z té se stala progresivistická sekta, snažící se o život za veřejné peníze,“ míní s tím, že Babišovo hnutí přebralo sociálním demokratům voliče.

Nekomunistické levici dle něj škodí témata zabývající se sexuálními menšinami, „woke“ témata, cenzurní snahy „cancel culture“ a podpora „multikulti“ společně s promigrační politikou.

„Kulturní válka přeformátovala společenský diskurs. Zatímco se identitárními tématy a ‚vlastenectvím‘ dřív zabývali ‚náckové‘ a moravští separatisté, dnes je (falešnou) pro ‚normální‘ lidi zoufalou obranou proti bruselismu. Milá ‚teplá levice‘, strčte si vaše témata do prdele místo robertka,“ vzkázal k novému levicovému proudu a jeho tématům.

PhDr. Ivan Bartoš, Ph.D.

  • Piráti
  • Místopředseda vlády pro digitalizaci
  • místopředseda vlády

„Komunisté vymírají (průměrný věk členů i voličů) a strana není ochotna změnit styl. Změnit rétoriku a ukázat nové tváře. ‚Mladých‘ do 50 let je zde pouze několik set. Komunisté vymřou a poslední zhasne. Dostali 30 let na změnu. Nezměnili se. Formalismus a tlučhubovství zde kvete. Čest výjimkám, které jsou. Upřímnou soustrast předsedkyni,“ dodává.

Dle Hausera se má levice v budoucnu rozvinout „radikalizací“ a nastolit témata, která ostatní zpravidla nenastolují. „Především téma velkého soukromého vlastnictví a téma práce. A vymýšlela k tomu příslušné strategie – progresivní zdanění, vyvlastnění přírodních zdrojů, velkých bytových fondů určených ke spekulaci (viz hnutí v Berlíně), apod. Je to běh na dlouhou trať, neboť k tomu je zapotřebí vytvářet společenské hnutí a šířit nový způsob politického myšlení,“ jmenoval.

Poukázal, že hnutí ANO bylo v komunálních volbách pro „stavbu obecných bytů s regulovaným nájemným, pro podporu sídlišť, slíbilo veřejnou dopravu zdarma a mnoho jiného“. Piráti dle Hausera zase prý například šli směrem „podpory vyloučených a rodin“ a Praha sobě se dle jeho rozboru s ANO a Solidaritou, jež do voleb vedla někdejší veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová, shodovala na tématu sídlišť.

Radikalizace levice dle rad Hausera však podle Kotrby spíše povede k tomu, že „přestane zajímat už všechny, mimo protestní pubertální minority, která z toho vyroste“. „Lidé nechtějí komunismus, ani socialismus. Vyhovuje jim sociálně citlivý kapitalismus s lidskou tváří, pečující o nemocné, nemohoucí, slabé a handicapované,“ upozorňuje.

Nikdo podle jeho slov „nestojí o to, aby se v rámci inkluze stěhovali nepřizpůsobiví na ‚normální‘ sídliště“. „Stačí skupinka darebáků a dokáže zlikvidovat docela slušné bydlení. Dealování drog, rvačky, zastrašování důchodců…. Neochota policistů vyjíždět každou noc několikrát kvůli bagatelním případům,“ jmenoval.

Nikdo prý zároveň „nestojí o to, aby se jeho děti vzdělávali s mentálně retardovanými, ADHD a dalšími, kteří ve standardním případě končili v pasťáku“.

„A nikdo nestojí o to, aby k němu domů přišel vyvlastňovač s dredy a prohlásil, že má moc velký byt, a proto mu do něj nastěhuje nájemníky. Sociálně slabé. Pro investiční byty to platí také. Kdo si neplatil ‚solidární‘ důchodové pojištění a místo něj investoval do koupě bytů, může pronájmy dosáhnout slušného života na stáří. Stát má v dlouhodobých úložkách daleko menší ziskovost,“ poukazuje.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rak

Ing. Vojtěch Munzar byl položen dotaz

věcná diskuze

Dobrý den, máte dojem, že se na půdě Sněmovny odehrává věcná diskuze? Já mám spíš dojem, že koalice ani diskutovat nechce, že si je jistá svou většinou a naopak opozice obstruuje (většinou až moc), aby se zviditelnila. Nějaký smysluplný dialog mezi vládou a opozicí nevidím a myslím, že je chyba na o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Z utečeneckých táborů rakve za covidu nevynášeli. Profesor Žaloudík rozkrývá proč

21:45 Z utečeneckých táborů rakve za covidu nevynášeli. Profesor Žaloudík rozkrývá proč

V posledních letech důvěra v lékaře u části české populace značně utrpěla. Kvůli covidu se, podle bý…