„To vystřihneme, co na to Hrušínský...“ Ondřej Hejma vyděsil Xavera a naštve Jiřího Mádla

18.05.2020 10:21

Po dlouhé karanténě se Luboš Xaver Veselý a komentátor Ondřej Hejma opět sešli ve studiu u dalšího dílu Podtrženo sečteno. A Hejma se při hodnocení zpátky nedržel. Prohlásil, že se ukázalo, že showbyznys nikdo nepotřebuje. „To jste neměl říkat, tohleto, to musíme vystřihnout,“ reagoval Xaver a ptal se, co na to řekne Jan Hrušínský. Řeč šla o Pavlu Novotném a Hejma varoval profesora Fialu, ať ODS nedopadne jako Iveta Bartošová. U Aleny Schillerové komentátor mínil, že praktiky CNN Prima je naučila Nora Fridrichová v „mučírně na Kavčích horách“. A Mikuláš Minář u Soukupa? „Mladej Klaus se mu tam prošel po zádech pětkrát,“ tvrdil moderátor.

„To vystřihneme, co na to Hrušínský...“ Ondřej Hejma vyděsil Xavera a naštve Jiřího Mádla
Foto: Repro XTV
Popisek: Novinář, zpěvák a hudební skladatel Ondřej Hejma

Hejma se nejdříve vyjadřoval k rouškám ve vysílání českých televizí. Jemu se prý nelíbily, ale chápal, že je moderátoři nosí jako symbol. A když do studia ČT dorazil zpěvák Vojta Dyk bez roušky, tak se lekl. „Já jsem se lekl, že se chystá nějaká revoluce. Jako kdyby podepsal Chartu, byl to takový výraz odboje. Já vám na tu roušku... já to dávám pryč. Což zní tak sympaticky od Vojty, rebela, ale já s tím úplně souhlasit nemůžu, protože on se měl alespoň dopředu zeptat,“ mínil komentátor. „Přijít prostě s hláškou: Já roušku nosit nebudu a hotovo dvacet, to je špatně,“ dodal.

Anketa

Vadí vám, že ministryně Schillerová možná neumí dobře anglicky?

7%
93%
hlasovalo: 11679 lidí
Doplnil, že už se z roušky stává politikum. „Kdo nosí roušku, je babišovec, Babišova ovce, my se nenecháme týrat, my máme svá lidská práva, my roušky nosit nebudeme. Já bych řekl, že pražská kavárna už sundává roušky, zatímco ta mlčící většina zatím roušky nosí a považuje je za důležité. Proto se mi nelíbil ani Roman Šmucler, který ty roušky nazval šaškárnou, byť ji měl.“

Dále Hejma komentoval slova frontmana kapely Tři sestry. „Co si budeme povídat, showbyznys dostal strašnou ránu, to je likvidační pro spoustu lidí, takže já si myslím, že je potřeba všem těm lidem v showbyznysu pomoct. V téhle sezóně, která je prostě odepsaná, se jim pomoct musí. Musí se pomoct přiměřeně možnostem, to zaprvé. A já, když jsem viděl, že ti pořadatelé těch obrfestivalů mají obrat dvě miliardy, tak dvě miliardy jim nikdo dát nemůže. Zvlášť když ti pořadatelé mají na festivalech světové hvězdy, kterým platí světové honoráře. Všechny ty prachy odcestujou z republiky ven. Tak by možná měli žádat někde v Londýně, v Paříži o podporu, když tady živí anglické a americké kapely,“ odtušil Ondřej Hejma, sám také muzikant.

A druhá rána pro showbyznys podle něho nebyla finanční, ale morální. Když se ukázalo, že ho podle Hejmy nikdo nepotřebuje, na což Xaver bolestně zasyčel. „To jste neměl říkat, tohleto, to musíme vystřihnout,“ řekl Hejmovi, protože předpokládal, jaká bude na toto tvrzení reakce. A Hejma se bránil, že střílí do vlastních řad jako frontman kapely Žlutý pes. „Já vím, ale co bude říkat pan ředitel z Jezerky na tohleto,“ reagoval moderátor. „Všechno je to bezvadný, kultura je skvělá, ale když přijde koronáč, tak se ukáže, co je důležitý. Doktoři, policie, armáda, musí být prostě pořádek,“ trval si na svém moderátor.

„Ty dobrý přežijou, ty horší se budou muset rekvalifikovat. Kdo se neuživí jako muzikant, bude muset dělat nějakou jinou práci,“ dodával komentátor s tím, že jeho od „nejistého“ muzikantství odrazovala i rodina. Xaver zmínil, jak i některé slavné hvězdy se ukázaly, jak pracují v obyčejných zaměstnáních, ale Hejma mu oponoval, že to je jen reklama. „Ale tady půjde o tu výplatu v tom Lidlu, těm muzikantům. Profesionálních hudebníků je 20 tisíc, se teď ukázalo. A organizátorů festivalů je 30 tisíc. Tady máte na jednoho hudebníka jednoho a půl organizátora. Čili spousta těchhle lidí, bohužel, dělali to hezky, ta práce má hodnotu, ale bohužel, mnozí z nich se budou muset živit někde jinde, alespoň částečně.“

Xaver pak na Hejmu naléhal, ať řekne, že to není žádná potupa. „Představte si, jdete do Lidlu, tam stojí Jirka Mádl u lahůdek a říká: Kolik si dáte toho vlašáku?“ nastínil scénář moderátor a Hejma souhlasil, že to žádná potupa není. A dodal, že mu mladí muzikanti říkají, že jim Babiš zakázal hrát. „A já říkám, kluci, já bych vám mohl vyprávět, jaký to je, když vám vláda zakáže hrát.“

Po hudbě následoval Pavel Novotný a jeho vystoupení. Hejma pravil, že na Novotného nebude zlý. „Naštěstí ty nadávky na něho dávají jiní,“ poznamenal a dále pravil, že být starostou v Řeporyjích je jedna věc. „Ale pokud chce chlapec vejš, tak se musíme ptát, jestli tenhle standard tady chceme v politice. Jestli je to dostatečně velká kvalita. Ale o tom rozhodnou voliči. Horší na tom je, že on kromě těch sprosťáren nemá co říct k věci. Vždyť je to pravda, na tom kongresu, kde ho jedinkrát nechali jít k mikrofonu v seriózní televizi na sjezdu, tak to byla prázdnota. Naprostá. A on sice obchází ty talkshow, estrády, kde se prostě hádá s Foldynou a komunistama, to je šantán, to je jeho obor, showbyznys, dělat čísla, ale rozhodovat o věcech, které se budou v téhle zemi dít, zasahovat do zahraniční politiky, to je přes čáru,“ mínil Hejma, ale znovu zdůraznil, že to budou voliči, kteří o věci rozhodnou. „Profesor Fiala si musí rozmyslet, zda Pavel Novotný jeho partaji prospívá, nebo neprospívá. Já v tom mám jasno, já bych chtěl pana profesora varovat, ať si přečte tenhle článek, a zařídí to tak, aby ODS nedopadla jako Iveta Bartošová, protože to hrozí, to nebyl hezký konec. A podílel se na něm tady Pavlík,“ narážel Hejma na Novotného prohlášení, že v bulváru zpěvačku de facto zabili, zatímco Xaver byl srovnáním šokován.

I na Alenu Schillerovou a její úroveň angličtiny se dostalo. Moderátor i komentátor odsoudili, jak na ministryni čekal štáb CNN Prima. Hejma přiznal, že Schillerové fandí, protože je pracovitá a mimořádně komunikativní. „Teď prostě tyhleti zoufalci, kterým klesá sledovanost každou minutou, se poučili na Kavčích horách. Tohle jsou typické metody Kavčích hor, tam mají nějakou mučírnu dole, kde dřevěná Nora s bičíkem je učí tyhlety nemilosrdný postupy,“ žertoval Hejma a Xaver dodával: „Mně to povídejte.“

Komentátor dále srovnával, že Václav Havel žádný další jazyk neuměl. „A kam to dotáhl,“ dodal. Upozornil na to, že rozhovor v angličtině s Miroslavem Kalouskem je také věc neznámá, a došlo i na Sobotku. „Hodí se  to, umět anglicky. Ale u nás, v naší zemi to bylo těžké, protože když tihle lidé byli mladí, tak žili za toho komunismu a nikam se necestovalo, takže neměli žádnou motivaci se učit cizí jazyky,“ prohlásil.

Xaver Veselý si povšiml ještě jedné věci, že na tyto reportáže většinou televize vybírají „zdánlivě nevinné, nepříliš chytré a talentované holčičky“. „Jako ta dívka z newsroomu, která přišla školit mě, jako Zdíša (Zdislava Pokorná – Seznam Zprávy), jako Zdíša č. 2 (Lucie Hrdličková – CNN Prima), kde se to bere, proč to dělají tyhle typy?“ ptal se moderátor Hejmy. A ten odpověděl, že jsou to absolventky již zmíněné mučírny. „Nevinná tvářička, ukolébáme paní ministryni a pak jí vpálíme anglickou otázku,“ popsal situaci. A to, že se ministryně otočila a šla, byla podle Hejmy nejlepší možná reakce. „Ta metoda použitá, ta faleš, ten podvod, ta provokace, to je zase... ministryni Schillerové se daří, vládě se daří, je potřeba jim zasolit. A Prima si tím vylepšuje rating, což je obrovské zklamání a souhlasím s vámi, že tudy cesta nevede,“ shrnul komentátor.

A k závěru komentoval i fakt, že u Jaromíra Soukupa se objevil Mikuláš Minář. „Svět není, co býval, není na kameni kámen,“ hrál Hejma překvapení. Podle něj Minář v debatě moc neobstál. „Zkoušel tam svou demagogii, co umí z Letnejch, a naběhl si tam v tom případě, že obvinil vládu, že něco schvaluje v Parlamentu, a nevěděl, že už je to pryč. Že to bylo zamítnuto, zrušeno. A on na tom stavěl celý svůj postoj. Čili ta politika, do které ho vyzývají, aby vstoupil, se musí také odpracovat.“

Podle Xavera Minář ovšem do politiky nepůjde, protože neumí argumentovat. „Mladej Klaus se mu tam prošel po zádech pětkrát,“ mínil. A Hejma dodával, že jako student teologie umí Minář kázat. „Proto on tvrdí, že je ten hlídací pes, on se sám jmenoval hlídacím psem, maxipsem, a já se vždycky ptám, kdo je jeho páníček. Každý hlídací pes má páníčka,“ kladl otázku Hejma.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: kas

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Většina našich novinářů jim tleská! Petr Žantovský odhaluje „pátou kolonu“ prosazující cizí zájmy u nás. Jména zde

7:48 Většina našich novinářů jim tleská! Petr Žantovský odhaluje „pátou kolonu“ prosazující cizí zájmy u nás. Jména zde

TÝDEN V MÉDIÍCH Vysvětlení eurokomisařky Věry Jourové, jak budeme pykat za to, když nebudeme opisova…