„Úspěšní“ s eurem? Ekonom se podíval Pavlovu tvrzení na zoubek

02.01.2025 14:01 | Monitoring
autor: Naďa Borská

Prezident Petr Pavel chce zavést v Česku euro. Hovořil o tom v loňském novoročním projevu a k tématu se vrátil také v tom letošním. Někteří ekonomové však zůstávají skeptičtí. Euro prý prosperitu nepřinese, objevují se dokonce názory, že je neúspěšným experimentem.

„Úspěšní“ s eurem? Ekonom se podíval Pavlovu tvrzení na zoubek
Foto: FAEI.cz
Popisek: peníze, ilustrační foto

Po připojení se ke společné evropské měně volal prezident Petr Pavel už v loňském novoročním projevu, když uvedl: „Přes nekončící diskuse o výhodách a nevýhodách eura pro zemi s otevřenou a exportní ekonomikou, ležící ve středu Evropy, je společná měna logickou budoucností.“

A letos k tomu dodal: „A i kdybychom ještě za několik let neměli stejné platy jako v Německu, jistě by naši budoucí prosperitu podpořilo i to, kdyby byly, stejně jako v Německu, vypláceny v evropské měně.“

S eurem mzdy spadly

Poněkud skeptický zůstává k zavedení eura ekonom Lukáš Kovanda. Na síti X uvedl: „To, že by euro bylo automatem k prosperitě, jak zaznělo v novoročním projevu pana prezidenta, mezinárodní data nepotvrzují.“

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Ing. Kateřina Konečná byl položen dotaz

Rusko

Váš straník Štefec tvrdí, že díky válce na Ukrajině vypilovává Rusko svou válečnou politiku (on jí teda nazývá obranou), a že Evropa jen rozdmýchává válku a může se stát, že na to doplatíme válkou. Ale kde jako strana, protože to, co tvrdí on, tvrdíte všichni berete jistotu, že když teď Rusko vyhraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Co mu řeknou, to Pávek hájí. Kdysi hájil převoditelný rubl, dnes euro, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskusemravní bahno , 02.01.2025 15:14:27
o ekonomice tehdy věděl prd, dnes dva. Může chtít ZAVÉST co chce, klidně euro, naštěstí z titulu funkce o tom nerozhoduje. Aby mu to nebylo líto, může aspoň ZAVÉZT motorku do garáže, klidně i třikrát za sebou, ven- dovnitř, ven-dovnitř, nikdo mu nebude bránit. Tam zrealizuje své liché představy beze ztrát na úsporách obyvatelstva a ekonomice státu. Do něčeho většího by se neměl pouštět.

|  5 |  0

Další články z rubriky

Mlčet před Ústavním soudem? A dost. Padlo jasné slovo

16:16 Mlčet před Ústavním soudem? A dost. Padlo jasné slovo

„Ústavní soud je kritizovatelný, a naopak je v zájmu demokracie se o jeho selháních bavit,“ zdůrazňu…