Všechno zkurvíme sami. Nechcete se v tom matlat, tak se upíšete Babišovi. Mrtvola Václav Klaus, hodnotí známý politolog

15.12.2014 10:22

Politolog a publicista Bohumil Doležal v rozhovoru pro studentský list Babylon zhodnotil českou politickou scénu. A byl při tom velmi kritický. Za rámeček si jeho hodnocení zcela určitě nedá prezident Miloš Zeman, premiér Bohuslav Sobotka ani ministr financí Andrej Babiš.

 Všechno zkurvíme sami. Nechcete se v tom matlat, tak se upíšete Babišovi. Mrtvola Václav Klaus, hodnotí známý politolog
Foto: repro youtube, tan
Popisek: Bohumil Doležal

Anketa

Jaký byl dle vás rok 2014 pro Českou republiku?

11%
hlasovalo: 24528 lidí

Nejprve si vzal Doležal na paškál ministra financí a šéfa hnutí ANO Andreje Babiše. Ten je podle něj typickým příkladem politika, který je všehoschopný a nad to je ještě podnikatelem, který dobře vystihl náladu ve společnosti, když přišel s tím, že všechno, co bylo dosud, je špatně a on je spasitel, který tady dá všechno do pořádku.

„Minimálně je to nemravná instituce vnutit se lidem jako někdo, kdo za ně vyřeší problémy, které si ve skutečnosti musí lidé vyřešit sami a musí s tím začít u sebe… Nechcete se v ničem moc matlat a já jsem tady od toho, abych to udělal za vás – vy mi akorát musíte dát důvěru a odevzdat svůj hlas. To je typický příklad toho, jak k člověku přistupuje čert – stačí jenom podepsat,“ myslí si politolog, který kladně nehodnotí ani zahraniční politiku prezidenta Miloše Zemana. Tu považuje Doležal za nebezpečnou a nezodpovědnou, na které ovšem není to nejhorší, že ji Zeman dělá – „a taky Klaus samozřejmě, i když to je politická mrtvola, ten se nedá brát vážně“. Problém spatřuje politolog v tom, že nikdo z politiků se není schopen prezidentovi postavit.

Zvlášť negativně hodnotí Doležal premiéra Bohuslava Sobotku. „Způsob, jakým se v této věci chová Bohuslav Sobotka, je naprosto skandální, a přitom ten člověk pracuje na vlastní zkáze, protože po něm jde Babiš, jde po něm Zeman a on se mezi nimi snaží dělat most, takže ho zašlapou oba společně nohou nedílnou. V téhle věci, kde jde veškerá legrace stranou, protože se jedná de facto o suverenitu České republiky, nic pořádného nedělá, stejně jako Zaorálek, který se sice trochu Zemanovi opřel, co se týká Kazachstánu, ale taky to nebylo nic moc,“ má publicista jasno.

Šíleně nebezpečná se mu zdá i politika, kterou na ministerstvu zahraničí dělá Zaorálkův náměstek Petr Drulák. Je to prý ideologicky zdůvodněný nástup barbarství v politice. „Já sice nemám rád takové ty lidskoprávní kýčovité fráze, ale nesmí se odhlédnout od toho, že politika společenství, ve kterém jsme zakotveni, je v tom, že ctí bližního. Tahle politika na to cynicky kašle, a jestli si někdo myslí, že Tibeťané a ti v Hongkongu nejsou naši bližní, stejně jako ti na Tchajwanu, tak ať to otevřeně řekne,“ rozhorlil se Doležal a dodal, že tento přístup se může velmi snadno přelít do domácích poměrů.

"Kurvíme si to sami" 

Prezident Miloš Zeman, který razí podobnou politiku, to prý dělá ze dvou možností. Buď je velmi psychicky rozvráceným člověkem, anebo to dělá v zájmu někoho jiného. Doležal by hledal zlatou střední cestu. Nakonec politolog porovnal „vstřícnou politiku“ prezidenta Miloše Zemana směrem k Moskvě s podobnou strategií někdejšího československého prezidenta Edvarda Beneše. „Zeman je podle mne daleko horší, vždyť Beneš byl ve strašné situaci – už za války v ní byl. Já mu pochopitelně nechci dělat advokáta, jenom bych byl rád, aby se i takovým lidem, jako byl doktor Beneš, nekřivdilo. Československá politická reprezentace byla tehdy v zoufalé situaci, ale my dnes v žádné zoufalé situaci nejsme – všechno, co si zkurvíme, si zkurvíme jen a jen sami. Nemáme se na koho vymlouvat,“ konstatuje Doležal. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: luš

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Řvouni! Koncentráky nejsou, zatím. Ševčík, Kubera, Čunek a spol. drtili nejen Milion chvilek. Vážná varování

16:30 Řvouni! Koncentráky nejsou, zatím. Ševčík, Kubera, Čunek a spol. drtili nejen Milion chvilek. Vážná varování

17. listopad není v Praze dějištěm pouze různě orientovaných oslav, demonstrací či bojůvek, ale též …