228 tisíc! Kachní paté, 288 piv a prosecco za 29 tisíc. Při letu Pekarové na Tchaj-wan se na alkoholu nešetřilo

31.03.2023 22:21 | On-line

Na prodlužování konfliktu na Ukrajině se podle moderátorky Jany Bobošíkové dívá Čína s povděkem. „Vyčerpává se tím Západ, který nebude mít sílu na konflikt na Tchaj-wanu,“ poukázala a rozebrala nedávnou schůzku čínského prezidenta Si Ťin-pching s Vladimirem Putinem. V Česku však stát namísto analýzy důsledku sbližování Číny s Ruskem řeší zcela jiné záležitosti. Jednou z nich měla být i objednávka bohatého cateringu na letu delegace v čele s předsedkyní Poslanecké Sněmovny Markétou Pekarovou Adamovou (TOP 09) na Tchaj-wan. Na stravě se rozhodně nešetřilo. Skoro šedesát tisíc mohli delegáti propít v alkoholu ještě dříve, nežli vůbec dosedli v Tchaj-peji.

228 tisíc! Kachní paté, 288 piv a prosecco za 29 tisíc. Při letu Pekarové na Tchaj-wan se na alkoholu nešetřilo
Foto: Screen vysílání ČT24
Popisek: Markéta Pekarová Adamová

Anketa

Má vláda zvýšit základní sazbu DPH z 21 % na 23 %?

4%
96%
hlasovalo: 26103 lidí
Moderátorka Jana Bobošíková ve svém pořadu „Aby bylo jasno“ konstatovala, že je především Čína tím, kdo profituje na prodlužování války na Ukrajině. „Vyčerpává se tím totiž Západ, který nebude sílu na konflikt na Tchaj-wanu,“ pravila.

Připomenula, že čínský prezident Si Ťin-pching krátce po svém třetím znovuzvolení zamířil na návštěvu Ruska, kde se setkal s tamním prezidentem Vladimirem Putinem. Právě s ním se již podle moderátorky setkal už čtyřicetkrát.

Analytik a bývalý český diplomat Vladimír Votápek k setkání nedávno v rozhovoru pro SeznamZprávy.cz pronesl: „Čína si potřebuje osobně ověřit, jak to vlastně vypadá s Putinem – jak je na tom z hlediska zdraví, zda je schopen například vést hodinovou komunikaci se svým partnerem, nebo do jaké míry se nechává zastupovat různými dvojníky, protože to je ve veřejném prostoru poměrně silně medializované téma.“

„Číňané si také musejí udělat odhad, zda má ruská armáda vůbec šanci se udržet na ukrajinském území, nebo zda je spíš pravděpodobnější, že ji nadcházející ukrajinská ofenziva smete. Potřebuje vědět, jestli jsou Rusové schopni dodržovat dodávky surovin do Číny, protože to je z hlediska čínské ekonomiky velmi důležité,“ pokračoval ve své analýze schůzky obou státníků.

„No nevím. Zatímco česká média píší o tom, že ruský prezident je vážně nemocný a píší o Putinovi, že seděl sklesle, podupával nohou a svírání područky křesla označují za možný příznak smrtelné choroby, zahraniční tisk to vidí jinak,“ pronesla následně moderátorka, dle níž si zahraniční média všímají spíše důsledku vztahů čínsko-ruských vztahů.

Bobošíková upozornila, že obsahem schůzky obou lídrů byl především dvanáctibodový čínský mírový plán, v němž Peking nabízí pomoc při jednáních o poválečné obnově Ukrajiny, zdůrazňuje nutnost zajištění obchodu s obilím, vymezuje se proti jednostranným ekonomickým sankcím a především – na prvním místě – požaduje respektování suverenity a územní celistvosti všech zemí.

Právě respektování suverenity a územní celistvosti Ukrajiny zmiňovala Čína už několikrát a dávala tak jasně najevo, že by Rusko v rámci jejího mírového plánu „utřelo“ v otázce územních zisků.

„To se samozřejmě týká nejen území Ukrajiny, ale v očích Číny také Tchaj-wanu,“ poukázala Bobošíková rovněž na čínské varování před návratem studené války, odmítnutí rozšiřování vojenských bloků, ale zároveň také proti řešení konfliktu vojensky i proti použití jaderných zbraní, kterými Rusko několikrát vyhrožovalo.

Sbližování s Ruskem je pro Peking dle Bobošíkové přínosné, jelikož předpokládá, že pokud by se rozhořel konflikt o Tchaj-wan se Spojenými státy, Rusko by bylo tím, kdo by zemi zásoboval energetickými zdroji, vojenskou technikou i mu zajišťovalo podporu na diplomatické úrovni.

Bobošíková si povšimla, že výstupem schůzky obou prezidentů je podle Ruska vytyčení klíčových bodů rusko-čínské spolupráce do roku 2030 či lepší koordinace na mezinárodní úrovni.

Český stát má jiné starosti

„A česká vláda? Ta nyní pod heslem ‚patříme na Západ‘ provádí revizi politiky s Ruskem a s Čínou,“ uzavřela moderátorka. A „perličkou na závěr“ označila meníčko ve vládním speciálu, kterým letěla stopadesátičlenná delegace v čele s předsedkyní Poslanecké sněmovny Markétou Pekarovou Adamovou (TOP 09) na Tchaj-wan.

Delegace, letící nejprve do Jižní Koreje a odtud pak na Tchaj-wan, která kvůli nízkému doletu vládního letadla musela podnikat během své cesty do Asie tankovací přestávky v Bahrajnu, v indické Bombaji a v Ho Či Minově městě ve Vietnamu, si totiž objednala palubní stravování za téměř čtvrt milionu korun.

Strava na letu na Tchaj-wan za více než 228 tisíc korun prý byla dosti pestrá. „Steak, vanilková Panna Cotta, uzená kuřecí prsa, kachní paté,“ stálo v objednávce na catering.

Co však bylo nejdražší? Pivo a sekt. Dvanáctistupňové plzně si na let Pekarové Adamové stát objednal 288 plechovek za více než 7 tisíc, červeného vína 48 kusů za necelých 9 tisíc, 60 bílých vín za téměř 13 a půl tisíce a prosecca si rovnou stát na dlouhý let na Tchaj-wan „pro jistotu“ objednal 240 kusů za 29 tisíc. Téměř šedesát tisíc tak padlo jen na alkohol.

A kdože to nakonec zaplatil? „Za poslance platíme my,“ ujistila Bobošíková své sledující, že i oni dobré jídlo a pití delegace „zacálovali“.

Celé video můžete zhlédnout zde:

reklama

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: rak

nálepkování

Čemu pozitivnímu podle vás přispívá to věčné nálepkování? Vaše vláda a Vy nevyjímaje, dost často nálepkuje demostranty. Proč? Co tím získáváte?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Marek Benda II, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseMilota , 01.04.2023 10:20:47
Skupina právníků a akademiků se k ní vyjádřilo dost kriticky. Hovořilo se o již zmíněném rozsahu a především o hrubých pravopisných chybách ! ( a to se s Bendou počítá na post ministra ! ). Brněnský děkan Jiří Zlatuška doslova prohlásil : „Na pár řádcích svého výjimečného textu udělal autor tolik chyb, že by si zasloužil poslat zpět do základní školy. o nedbalosti, se kterou tomuto prominentovi diplomovou práci akceptoval jeho konzultant, nemluvě“.Benda nicméně uznal, že daná práce nesplňuje formální předpoklady a protože se již získaného titulu nelze vzdát, chtěl dát škole podnět k odebrání titulu, rektor Západočeské univerzity Josef Průša mu pak chtěl v tomto vyhovět, přičemž rigorózní řízení by absolvoval znovu. V roce 2010 se však ukázalo, že jak samotný Benda, tak František Korbel , který se na plzeňské právnické fakultě zaobíral případy kontroverzně získaných titulů , dospěli k závěru, že pokud nedošlo k převzetí vysokoškolského diplomu , nemohl Marek Benda ani získat akademický titul ! Přesto v červenci téhož roku Benda prohlásil, že rigorózní řízení absolvuje opětovně, k čemuž však nakonec nikdy nedošlo ! Tak co tomu lidi říkáte, jaké moc veliké odborníky to máme v té Poslanecké sněmovně !!! To ale máme chytrého poslance ODS . . .A považ: toto "boží hovádko" se má díky svým stranickým soukmenovcům státi ústavním soudcem = vrchol debility navrhovatelů.

|  16 |  0

Další články z rubriky

„Zelenskyj se musí probrat.“ Poslední výroky byly na Holce moc. I Černochovou pochválil

12:55 „Zelenskyj se musí probrat.“ Poslední výroky byly na Holce moc. I Černochovou pochválil

Slovenské volby, vystoupení prezidenta Petra Pavla na půdě OSN, ale i kampaň resortu vnitra. Všechna…