A je to: 40 procent trestných činů páchají cizinci. Kterých je celkem 7 procent, zjistilo Rakousko

10.01.2018 11:55

V Rakousku zveřejnili čísla ke spáchaným trestným činům za loňský rok. Zejména z pohledu cizinců tyto statistiky nevyznívají vůbec dobře a jsou pro vládu jen dalším argumentem pro přitvrzení migrační politiky.

A je to: 40 procent trestných činů páchají cizinci. Kterých je celkem 7 procent, zjistilo Rakousko
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Čekající na oběd

V osmi a půl milionové populaci Rakouska tvoří podle nedávného odhadu amerického think-tanku Pew Research Center asi 7 % muslimové. Z národnostního hlediska jde většinou o Turky a občany zemí bývalé Jugoslávie. V rámci migrační vlny však do země přišly i desítky tisíc lidí z Blízkého východu a Afriky. Na celkové populaci se potom cizinci obecně podílejí rovněž přibližně sedmi procenty. Toto poměrně nízké číslo však neodpovídá jejich podílu na spáchané kriminalitě.

Anketa

Být dnes na místě poslanců: Vyslovili byste důvěru vládě Andreje Babiše?

82%
18%
hlasovalo: 9796 lidí

Jak nyní uvádějí rakouské úřady, v loňském roce bylo nahlášeno přibližně 500 000 trestných činů. V porovnání s předchozím rokem došlo k nárůstu zastoupení pachatelů ze zahraničí, které nyní tvoří až neuvěřitelných 40 %. To je v podstatě šestinásobek jejich zastoupení v populaci. „To je další z pádných důvodů, proč musíme nutně přijmout restriktivní azylovou politiku,“ konstatoval v přímé reakci na zveřejněné statistiky ministr vnitra Herbert Kickl z FPÖ.

K nárůstu kriminality cizinců se vyjádřil také šéf policie ve Vídni Gerhard Pürstl. „Migranti se ve větších skupinách velmi často pohybují na veřejnosti. To obavy občanů o svou bezpečnost ještě zvyšuje,“ uvedl policejní šéf s tím, že v zemi také žije asi tři sta nebezpečných islamistů. „Ke standardním pachatelům trestné činnosti se stavíme nekompromisně. Stejně bychom měli postupovat i vůči islámským fundamentalistům.“

Za nutnost považuje přijetí dalších bezpečnostních opatření také vicekancléř a šéf FPÖ Heinz-Christian Strache. „Vzhledem k dramatickému vývoji musíme přijmout celou řadu kroků, které posílí náš boj proti terorismu a extremismu. Je bezpodmínečně nutné, abychom na tyto hrozby reagovali rychle a nekompromisně. Přísnější tresty by se měly týkat v prvé řadě islamistů. Nový bezpečnostní balíček bychom měli přijmout do konce léta,“ říká Strache.

Páchaná trestná činnost se ve velké míře týká obyvatel států bývalé Jugoslávie, kteří tvoří asi 3 % rakouské populace. Jak uvádí šéf vídeňské policie Pürstl, jde zejména o Srby a Chorvaty. Dále jde o Rumuny, Gruzínce a Moldavany. V oblasti sexuálně motivovaných trestných činů potom dominují etnické a náboženské skupiny z Blízkého východu a Afriky. To se týká zejména Afghánců a migrantů, kteří přišli z Iráku či Sýrie.


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pro

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Důchodce, který „uvěřil“. Nechtějte vědět, co za chvíli poběží na ČT

7:15 Důchodce, který „uvěřil“. Nechtějte vědět, co za chvíli poběží na ČT

Zmatený důchodce, který uvěřil fake news o atomové válce a chodí po městě v atombordelu. To je hlavn…