A proč to tajil? Z ,,Rakušanova mobilu” vypadly temné zvěsti

25.09.2023 13:30

Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) používal šifrovaný telefon se systémem CryptoCult, který využívala i zločinecká skupina kolem Michala Redla v kauze Dozimetr. Zatímco opozice volá po Rakušanově odvolání, sám ministr vnitra se hájí tím, že šlo o bezpečnostní opatření proti odposlouchávání bezpečnostní divizí Agrofertu. Holding taková tvrzení odmítá, advokát Petr Němec se ptá, jak je možné, že měl ministr vnitra podezření na odposlechy od soukromé firmy a nečinil proti tomu žádná opatření. Poslankyně Barbora Urbanová (STAN) zase přišla s teorií, že kauza kolem Rakušanova telefonu je jen pomstou za zmařené miliardové obchody.

A proč to tajil? Z ,,Rakušanova mobilu” vypadly temné zvěsti
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr vnitra Vít Rakušan

Rakušan v době vypuknutí kauzy Dozimetr odmítal, že by šifrovaný telefon používal. Přitom právě informace o šifrovaném telefonu s kontaktem na Michala Redla vedl k rezignaci ministra školství Petra Gazdíka. Podle informací MF Dnes ale Rakušan telefon s šifrovacím systémem CryptoCult vlastnil a používal.

Opatřil mu ho europoslanec Stanislav Polčák (STAN), který to přiznal včetně informace, že se oba setkali s exministrem spravedlnosti Pavlem Němcem, jenž má hlavní slovo ve firmě, která telefony dodává. „Mohu potvrdit, že jsme si v jistý čas přes CryptoCult volali, protože pan předseda ještě nebyl ve funkci ministra a potřeboval mít nějakou zabezpečenou ochranu telefonu," uvedl Polčák pro MF Dnes. 

To, že měl od Polčáka šifrovaný telefon, pod tíhou důkazů následně přiznal i ministr Rakušan s tím, že šlo skutečně o zařízení od Pavla Němce. Odmítá však, že by o něco takového žádal Polčáka. Podle něj mu Polčák přinesl telefon se speciální aplikací proto, že po volbách do Poslanecké sněmovny existovaly významné indicie, že „naše komunikace je odposlouchávaná". „A v době, kdy jsme jednali o podobě vlády, jsme nepotřebovali, aby detaily těch jednání znala neblaze proslulá bezpečnostní divize Agrofertu. Tohle měl být jeden ze způsobů, jak komunikaci vyjednávacího týmu lépe zabezpečit,“ sdělil šéf STAN.

„A důvod byl jasný – jak už jsem řekl, naše komunikace byla podle všeho odposlouchávaná a o metodách Andreje Babiše jsme neměli žádné iluze,“ opakoval pak ministr vnitra důvody, proč si telefon pořizoval.

Na sociální síti X (dříve Twitter) toto vysvětlení zopakoval. „Pozor, odhalení! V době sestavování vlády a přebírání moci od ANO jsme měli obavy z toho, že nás špehuje bezpečnostní divize Agrofertu. Když se mě teď na okolnosti ptá bývalá mediální divize téhož holdingu, volím formu otevřené odpovědi, aby nebylo sebemenších pochyb o tom, co a v jakém kontextu jsem řekl. Navíc některé odpovědi by byly v MFD asi těžko zveřejněny v plném rozsahu,“ napsal Rakušan.

 

 

Proti takovým nařčením se ale Agrofert ohradil. „Pokud jste měl takové podezření, měl jste se obrátit na orgány činné v trestním řízení. Jinak nás do svých dobrodružných historek nezatahujte. Naše bezpečnostní divize nikoho neodposlouchává, a jako ministr vnitra víte, že ani odposlouchávat nemůže,“ reagoval oficiální účet holdingu.

 

 

Opozice mezitím vyzývá k Rakušanově odvolání. „Pane premiére, váš ministr vnitra Rakušan měl společný šifrovaný telefon s mafiánskou skupinou, která rozkrádala republiku. Z ukradených peněz podle policie financovalo jeho hnutí STAN kampaň. Fakt je stále ve funkci? To se tak bojíte o svou koalici?“ napsal na síti X šéf ANO Andrej Babiš.

Ministr vnitra Rakušan se takové výzvy snaží zahrát do autu. „Podle šokujících odhalení, s kterými holding jistě přijde cobydup, pan Redl, kterého jsem nikdy neviděl, dokonce STEJNĚ JAKO JÁ jí příborem!“ zkusil sarkasticky reagovat Rakušan.

 

 

Poslanec a pražský radní Patrik Nacher (ANO) na svém účtu zopakoval klíčová zjištění posledních dnů v této kauze. „Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) používal ke komunikaci stejný šifrovaný telefon, jako lidé obvinění v kauze Dozimetr, která je s hnutím STAN úzce spjata. Zdůrazněme, že nejde o kryptovaný telefon s národní šifrou poskytovaný NBÚ, který politici používat dokonce musí, je-li obsahem komunikace utajovaná informace, nýbrž telefon soukromé firmy, jejíchž služeb využívali i členové nechvalně proslulé zločinecké skupiny,“ píše Nacher.

„Rakušan loni v červnu pro Seznam Zprávy tvrdil, že šifrovaný telefon nikdy nepoužil. Tehdejšímu ministru školství Petru Gazdíkovi, jemuž zlomily vaz kontakty s Redlem a spol., doporučoval, aby ten svůj ,rozkopal a vyhodil z okna'. Nyní však pod tlakem okolností přiznal, že šifrovanou komunikaci v nedávné minulosti přece jen sám používal. A stejný telefon, který exministru Gazdíkovi doporučoval rozkopat a vyhodit, prý on sám ,pořád někde má',“ pokračuje Nacher.

To, jak se k věci Rakušan postavil, je podle Nachera další políček do rakve vlády, která má rekordně nízkou důvěru občanů. „Zajímavé… ,Vysvětlení', které Rakušan v neděli večer poskytl médiím, vrhá nejen na něj a hnutí STAN, nýbrž rovněž na pro bezpečnost ČR klíčový resort Ministerstva vnitra, temný stín, prohlubující už tak rekordně nízkou důvěru občanů v současnou vládu. Správným řešením je ministrova rezignace. Jeho další setrvání ve funkci a jakékoliv další ministerské kroky by byly spojeny se zcela oprávněnými obavami občanů o transparentní činnost MV a vnitřní bezpečnost naší země,“ dodal Nacher, že jedinou cestou je Rakušanova rezignace.

 

 

Podle Rakušana ale výzvy k rezignaci nejsou oprávněné, protože šifrovaný telefon ještě nedělá z člověka mafiána. „Telefon s šifrovací aplikací z člověka mafiána nedělá. Mafiána dělají mafiánské praktiky a kontakty,“ tvrdí Rakušan. Ve videu pod příspěvkem navíc lidem takový šifrovaný telefon představuje.

„Často se teď v určitých kruzích mluví o šifrovaných telefonech, je to populární téma. Tak co takový šifrovaný telefon je? On je to úplně obyčejný telefon, jenom v sobě má takovou zvláštní aplikaci kterou když použijete, tak máte o něco větší jistotu, že vás nikdo jiný než ten, komu voláte, neuslyší. A já to teď vyzkouším na jednom svém parlamentním kolegovi,“ prohlásil ve videu Rakušan a zavolal Andreji Babišovi. Jejich další údajný hovor je následně ztišen. „Tak tahle jednoduše to funguje. Nic jiného bych za tím nehledal,“ řek Rakušan ve svém ukázkovém videu.

 

 

Advokát Petr Němec upozorňuje, že Rakušanovy výroky o údajném odposlouchávání Agrofertem by přece musely vyvolat nějakou policejní odezvu. „Na vysvětlování Rakušana mne zaráží jedna věc. Pokud Rakušan naznačuje, že snad byli odposlouchávání ,bezpečnostní divizí Agrofertu' a že to jsou jejich metody, tak se ptám, proč to neřeší policie? Koho všeho z konkurentů v politice či byznyse nechává Agrofert odposlouchávat?“ ptá se Němec.

Rakušan jako ministr vnitra by podle Němce měl přece takto závažné věci vyřešit. „Rakušan je 2 roky ministr vnitra. Pokud i jako občan a politik má takto závažné informace, doslova o metodách organizovaného zločinu, měl se obrátit na orgány činné v trestním řízení. A co BIS? Ta tohle neví? Pokud multimiliardář s médii, politickým a byznysovým vlivem údajně využívá i odposlechy politických či jiných konkurentů (třeba podnikatelských nebo novinářů?), tak je obrovské bezpečnostní riziko pro naši zemi a demokracii. A já se ptám, jak tedy funguje policie, která nás před tímto nechrání, když jde zjevně o ,veřejné' tajemství?“ pokračuje Němec, že pokud by byla nařčení pravdivá, vypovídá to o neschopnosti Rakušanova úřadu.

„Proč ministr vnitra není schopen zajistit, že tyto metody budou odhaleny? Pokud podal tehdy trestní oznámení, tak po dvou letech máme mít už výsledek. Je to výsledek špatné práce policie, za kterou má odpovědnost? Nebo mu tyto metody nevadí a nedal policii podnět?“ dodává Němec.

 

 

Komentátor Petr Holec si vystačil s prostým konstatováním, že „tenhle šílenec nemá na vnitru co dělat.“ „STAN je krimibanda od svýho založení a tenhle šílenec nemá na vnitru co dělat. Za jeho legalizaci poděkujme samozvanýmu demokratovi Fialovi, který to celý hodnotově přikrývá,“ uvedl Holec.

 

 

Anketa

Máte důvěru ve Víta Rakušana? (Ptáme se od 16.6.2022)

1%
98%
hlasovalo: 32381 lidí

Rakušana se zastala poslankyně Barbora Urbanová (STAN), která přišla se svojí teorií. Urbanová upozorňuje, že série článků na MF Dnes ohledně Rakušanova šifrovaného telefonu je jen jakousi „pomstou“ za to, že Rakušan tlačil na zastavení miliardového obchodu, ve kterém měla Česká pošta koupit největšího distributora tisku a zároveň největšího alternativního poštovního operátora První novinovou společnost (PNS). Největším akcionářem PNS s 37,51 procenta je skupina Mafra, kam spadá MF Dnes.

„Zítra prý několik stránek v holdingovém tisku na téma ,šifrovaný mobil'. Zadejte si heslo ,Rakušan' do vyhledávače http://neovlivni.cz a možná vám to napoví proč se tohle všechno děje. Hlavně ten deal s tou Poštou, ten musel bolet,“ uvedla Urbanové svou teorii, proč se MF Dnes snaží Rakušana potopit.   

 

reklama

autor: Jakub Makarovič

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Miroslav Balatka byl položen dotaz

Proč až teď?

Ptáte se, proč stávka probíhá až teď. Napadlo vás třeba, že je to proto, jak se vláda chová? Že lidé čekali, že bude problémům čelit, že o nich povede diskuzi, ale ukazuje se, že tato vláda je úplně mimo a navíc arogantní. Vždyť proti ní stávkují i bývalý chartisté. A třeba premiér teprve nedávno zj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Když už nic jiného nemáš,, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseFurry , 25.09.2023 13:56:29
tak do toho zamotej Babiše!

|  21 |  1

Další články z rubriky

Češi budou zuřit. Zazněla cena, kterou by mohli platit za elektřinu. Ale bez „spekulantů“

19:47 Češi budou zuřit. Zazněla cena, kterou by mohli platit za elektřinu. Ale bez „spekulantů“

Nikdo, kromě spekulantů, nás nenutí českou elektřinu vyrobenou v České republice za české ceny obcho…