A teď vážně: Do čeho k nám Číňani dají peníze

30.03.2016 8:11

Asi třetina z 95 miliard korun, které mají letos Číňané investovat v Česku, má přitéct do bankovní skupiny J&T Finance Group. Jinak není zcela jasné, co si Číňané za další miliardy pořídí. Píší o tom dnešní Hospodářské noviny.

A teď vážně: Do čeho k nám Číňani dají peníze
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vítání čínského prezidenta Si Ťin-pchinga čínskými krajany před letištěm

Podle nich půjde především o finanční investice bez dopadu na navýšení výroby v zemi. List připomíná, že investiční skupina CEFC, která v Česku zastupuje zájmy čínské komunistické strany, dosud utratila jednotky miliard korun. Například za ztrátový fotbalový klub Slavia Praha, za mediální skupiny Médea Group a Empresa Media nebo za lukrativní nemovitosti v centru Prahy.

Nyní se očekává, že CEFC a další firmy budou utrácet v bankovnictví, energetice a těžkém průmyslu. Přibližně třetina ze slibovaných 95 miliard by měla přitéct do bankovní skupiny J&T Finance Group (vlastník J&T Banky či Poštové banky), kde Číňané plánují získat polovinu. Nyní v ní drží deset procent.

Čínské investice zatím nová pracovní místa nepřinášejí

Další desítky miliard by mohly jít do akvizice české pobočky GE Money Bank, která je na prodej a o niž Číňané usilují společně s J&T. Stačí ještě připočítat jednotky miliard za rozjednané dohody s kopřivnickou Tatrou či strojírnami Žďas – a suma 95 miliard je téměř vyčerpaná.

Podle společnosti Bisnode je čínský kapitál přítomen ve 2100 českých firmách, čínské peníze ale tvoří jen necelé půlprocento celkových zahraničních investic v Česku. Číňané zatím neinvestují do rozšíření průmyslové výroby, které by zajišťovalo nová pracovní místa a rozvoj regionálních ekonomik země.

Za poslední roky Čína v Česku postavila dva malé výrobní závody. Jedním je továrna výrobce LCD televizorů Changhong Europe Electric u Nymburka, do které Čína investovala miliardu korun. Druhou investicí byla v roce 2008 výrobna masových konzerv na Teplicku vybudovaná společností Shanghai Maling. Dnes je však firma v úpadku.

Čeští investoři v Číně spíše tápou

Co se týče českých investic, tuzemské firmy na čínském trhu prý stále tápou. Kromě Petra Kellnera s Jiřím Šmejcem, kterým se až sedm let po vstupu na čínský trh s úvěrovou firmou Home Credit podařilo rozjet slušný byznys, byla úspěšná pouze Škoda Auto. Ta ostatně plánuje v Číně v příštích pěti letech investovat 60 miliard korun.

Ostatní spíše prodělali. Například firma Precheza z koncernu Agrofert ministra financí Andreje Babiše prodělala v roce 2008 v továrně na výrobu titanové běloby stamiliony. Svůj byznys v Číně loni po 11 letech ukončila i společnost Koh-i-noor kvůli zdražení pracovní síly.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

18:35 Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

„Pokud ten pán neví, co se stalo 15. března 1939, tak je otázka, jestli je pro výkon funkce preziden…