Aktivista sledoval Moravce... A zděsil se nad tím, co slyšel

20.01.2014 14:14

Na webu Politikon.cz se zamýšlel Zdeněk Jemelík ze spolku Šalamoun nad včerejším politickým diskusním pořadem Otázky Václava Moravce. Zabýval se tou jejich částí, která se věnovala vystoupení ministryně spravedlnosti v demisi Marie Benešové, ústavní soudkyně Kateřiny Šimáčkové a pravděpodobné budoucí ministryně spravedlnosti Heleny Válkové. Spolek Šalamoun monitoruje nespravedlnost v české justici, jeho nejvýraznější tváří je John Bok.

Aktivista sledoval Moravce... A zděsil se nad tím, co slyšel
Foto: ČSSD
Popisek: Ministryně spravedlnosti Marie Benešová
reklama

Jemelík se zmiňuje o bývalém ministru spravedlnosti Jiřím Pospíšilovi, kterého označuje za sebejistého bezbřehého populistu. Nicméně přiznává, že Pospíšil v resortu spravedlnosti i přímo uvnitř úřadu za sebou zanechal stopu, která není zdaleka jednoznačná. Jemelík se zabýval především tím, co může Šalamoun očekávat v budoucnu v trestním řízení.

Jemelík poukázal na to, že Marie Benešová se v tichosti pokusila na poslední chvíli podminovat dlouhodobě připravované změny ve státním zastupitelství, jež měla spustit novela zákona o státním zastupitelství, vypracovaná během druhého mandátu Jiřího Pospíšila.

Celé vyjádření Zdeňka Jemelíka ZDE.

Podle Jemelíka Benešová stáhla novelu ze sněmovny proto, aby nahradila legislativní představy současného vedení státního zastupitelství a Unie státních zástupců jejím konzervativním názorem. Jemelík přitom Benešovou označil jako „dlouholetou prokurátorku protiprávního režimu“.

I když podrobnosti o obsahu novely, vypracované Benešovou, nejsou známy, z výroků nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana v pořadu vyplývá, že tentokrát státní zástupci na textu nepracovali, pouze dostali možnost ve velmi krátké lhůtě deseti dnů předložit připomínky, a ty byly z větší části záporné. Z výroků paní ministryně také plyne, že jí vypracovaná novela nepočítá se zřízením tzv. protikorupčního speciálu.

Jemelík tvrdí, že je obeznámen se zahraničními právními úpravami postavení a struktury státního zastupitelství. S ohledem na to tvrdí, že pokud projde novela Marie Benešové, budeme v Evropě patřit k bílým vranám. „…téměř všechny evropské státy specializované státní zastupitelství mají již řadu let. Úvahy socialistky, poplatné zájmům velkého kapitálu, jdou asi jinými cestami než myšlení mladých státních zástupců, kteří si zatím zachovali nezávislost jak na politických stranách, tak na kapitálových uskupeních,“ míní Jemelík.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vam
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Bral i půl milionu měsíčně... Teď herec Petr Rychlý ztrácí práci a prý neví, co bude

20:05 Bral i půl milionu měsíčně... Teď herec Petr Rychlý ztrácí práci a prý neví, co bude

Není snad v České republice profese, která by nebyla covidem-19 nějakým způsobem ovlivněna. Zasažení…