Alláhu akbar, křičel. A křičel. A křičel. Nové informace o muži tmavé pleti, který se nedokázal odpálit, ale jen křičel

21.06.2017 10:55

V úterý večer se odehrál pokud o teroristický útok na centrálním nádraží v Bruselu. Útočník byl však zneškodněn předtím, než se mu podařilo se odpálit. Podrobnosti světových médií hovoří o zradikalizovaném islamistovi, kterého předčasně prozradily jeho pozdravy velkému Allahovi.

Alláhu akbar, křičel. A křičel. A křičel. Nové informace o muži tmavé pleti, který se nedokázal odpálit, ale jen křičel
Foto: Twitter.com
Popisek: Teroristické útoky v Bruselu

Útočník byl opásán výbušninami, které ale neexplodovaly. Policisté jej stačili zneškodnit předtím, než se stihl odpálit, byť se o to měl pokoušet. Ještě před zneškodněním měl ale zvolat „Allahu Akbar“. Právě vyznání k velikému Allahovi, které je obvyklým verbálním projevem islamistických teroristů, mělo podle některých přimět bezpečnostní jednotky na peroně k okamžitému zásahu.

Konkrétně se mělo jednat o vojáky. Bruselská policie následně během několika minut vyklidila celé nádraží, které je jinak nejfrekventovanějším v celé Belgii. Nachází se jen kousek od historického centra města kolem Velkého náměstí. Zastaveny byly i dvě linky metra, které nádražím projížděly.

Agentura Reuters cituje zaměstnance bruselského nádraží Nicolase Van Herrewegena, který přímo přihlížel nepodařenému útoku. Vše se odehrálo na spodním peronu, který využívají vlaky metra a příměstské dopravy. „Stál tam muž, který křičel a křičel a křičel. Kříčel o džihádismu a podobných věcech a nakonec zakřičel „Allahu Akbar“ a odhodil malý kufřík, který držel,“ popisoval železničář.

Muže popsal tak, že měl tmavou pleť, krátké vlasy, bílé tričko a černé kalhoty.

Další ze svědků, třiadvacetilet právník Remy Bonnaffe, dokázal na svůj telefon vyfotografovat a následně přes Twitter poslat do světa obrázek hořícího atentátníka, včetně odhozeného kufříku kousek od něj.

 

 

Belgičtí bezpečnostní experti začali v médiích o útočníkovi důsledně hovořit jako o „osamnělém vlkovi“, který byl zradikalizován, ale má omezené možnosti i schopnosti útok efektivně provést. Srovnávají ho s útočníkem, který v pondělí večer útočil na pařížském bulváru Champs-Elysees, který se pokoušel najet s autem naplněným výbušninami do policejního vozu, ale byl zneškodněn.

Světové agentury v souvislosti s útokem na bruselském nádraží zdůrazňují spojení "izolovaný čin". Nejednalo se podle nich o člověka napojeného na širší teroristické sítě. A to přesto, že o jeho identitě doposud (kromě výpovědí svědků jeho atentátnického lapsu) nic zveřejněno nebylo.

I přes zveřejněné informace se belgický ministr vnitra Jan Jambon nechtěl před novináři příliš šířit o identitě útočníka, pouze potvrdil, že jeho útok měl povahu teroristického činu.


 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jav

Andrej Babiš byl položen dotaz

Dotaz

Pane Babiši, chci se zaptat proč jste podpořil se svojí stranou ANO výcvik Ukrajinců na našem území? Nejdříve jste všude mluvil o tom, že naše vláda je vládou Ukajiny a že do ní sype peníze a že podporuje svým chováním válku. Výcvik bude stát miliardu a zároveň je to také podpora války. Byla jsem vá...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Hasí, hasí, ale „Harrachov“ dál hoří. Pekarová a Ukrajinky

10:21 Hasí, hasí, ale „Harrachov“ dál hoří. Pekarová a Ukrajinky

Není to pravda, ukrajinské ženy se přestěhují, až v okolí Harrachova najdou ubytování, hasí reportáž…