Analytik Štefec rozebírá, proč Trump nechal rozstřílet íránského generála: Umlčení opozice, i štědré příspěvky na kampaň

05.01.2020 10:26 | Zprávy

Analytik Jaroslav Štefec se vyjádřil k pátečnímu leteckému útoku amerických sil u Bagdádu. Při něm byl usmrcen velitel íránských elitních jednotek Kásim Sulejmání. Dá se předpokládat, že tento incident nezůstane bez odezvy.

Analytik Štefec rozebírá, proč Trump nechal rozstřílet íránského generála: Umlčení opozice, i štědré příspěvky na kampaň
Foto: Facebook
Popisek: Jaroslav Štefec

„Jako voják nemohu neocenit naprosto dokonalou zpravodajskou přípravu a perfektní provedení akce, při níž byly americkými raketami vypálenými z dronu zabity špičky iránských a iráckých ozbrojených sil. Načasování přítomnosti dronů, přesná identifikace cílových vozidel, přesnost zásahu a minimum kolaterálních ztrát – prostě fantazie. Z vojenského hlediska určitě. Z pohledu mezinárodního práva se mi ovšem spíše vkrádá výraz ‚akt státního terorismu‘. Z mnoha důvodů, které zde nebudu rozebírat,“ podotkl Štefec.

„Co vedlo amerického prezidenta ke schválení tohoto útoku zcela mimo oficiální vojenské a politické mechanismy USA, je v současné době mnoha odborníky i ‚odborníky‘ probíráno ze všech možných úhlů a pohledů. Málokdo si ale opravdu dokáže dát dohromady střípky skládačky a podívat se na Trumpův krok v širších souvislostech,“ dodal.

Donald Trump podle něj téměř neodvratně směřuje k vítězství ve druhém volebním období a tento útok je bezesporu významným krokem jeho volební kampaně. „Umlčel jím jak demokratickou opozici, vyčítající mu opouštění pozic na Blízkém východě ve prospěch Ruska a Iránu, tak jestřáby v ozbrojených silách, volající po rázném vojenském zásahu tamtéž,“ míní Štefec.

„Projevil se jako patriot, který tvrdě trestá násilnou smrt amerických občanů v zahraničí. Ať už je důvod jejich přítomnosti v místě konkrétních útoků jakýkoliv. Zároveň tímto útokem, provedeným bez jakýchkoliv pochybností ve spolupráci s izraelskými zpravodajskými službami, jasně deklaroval svou podporu Izraeli. Vzal tím vítr z plachet části vlivné židovské a proizraelské křesťanské lobby v USA, která mu vyčítala nedostatečnou podporu Izraele, fakticky vzato jediné blízkovýchodní demokracie, a přikláněla se spíše k jeho odpůrcům. Zajistil si tím rozhodně dostatek finančních příspěvků na svou volební kampaň,“ uvedl.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vef

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Často mluvíte o lidech v exekuci nebo inslovenci

Ale zamýšlel jste se někdy na tím, jak minimalizovat to, aby se do nich lidé dostávali? A když už, aby to pro ně nebylo úplně likvidační - hlavně teda exekuce. Vím, že jste prosadili milostivé léto, ale to problém zcela neřeší a také nebylo určeno pro všechny. PS: Zabýváte se i přístupem exekutorů, ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Německo je potvrzený deep state.“ Bystroň k prohlášení AfD za extremisty

12:15 „Německo je potvrzený deep state.“ Bystroň k prohlášení AfD za extremisty

Německý Spolkový úřad (BfV) na ochranu ústavy, což je svého druhu obdoba české BIS, označil nejsilně…