Andrej Babiš poprvé odhalil plán, jak by rád vládnul Česku

02.04.2015 8:13

Rozhovor Reflexu s Andrejem Babišem prý původně vůbec neměl být rozhovor. Však také ministr financí několikrát prohlásil, že tomuto časopisu rozhovor nedá. Jeho tým však vymyslel novou strategii „neformálního povídání u kávy“, na které přišla pozvánka i redaktoru Bohumilu Pečinkovi. Když pak nad kávou vytáhl diktafon, Babiš prý s interview celkem ochotně souhlasil, zatímco jeho mluvčí se pokoušela redaktora ukřižovat pohledem.

Andrej Babiš poprvé odhalil plán, jak by rád vládnul Česku
Foto: Lukáš Ston
Popisek: Fotografování s vicepremiérem

Na úvod si oba pánové povídali o Ukrajině a Rusku, Andrej Babiš mimo jiné doporučil, aby se Západ snažil ukázat Rusům, že Putin není zase taková hvězda, jak se tváří. Po další otázce se však ohradil, proč má odpovídat zrovna k tématu zahraniční politiky. „Na zahraniční věci mám Teličku, který tomu rozumí a stále se vyjadřuje na Twitteru,“ odkázal redaktora. Ten namítl, že Babiš chce vyhrát příští volby a jako premiér by se k zahraniční politice vyjadřovat musel. „A jak to víte, že bych byl premiér? Možná, že ne,“ ohromil i zkušeného Pečinku.

A pak ho dorazil, když předestřel svou vizi „premiéra a výkonného premiéra“. Ten by prý řídil ostatní ministry, zatímco oficiální premiér by zastupoval vládu navenek. Pozice takového „výkonného premiéra“ by prý pro něj byla ideální. „Jsem exekutivní člověk, nemám potřebu filozofovat o něčem, jako je zahraniční politika,“ dodal.

Například pro Evropskou unii je prý z čistě pragmatických důvodů. „Česká republika je díky tomu 89 miliard korun plus z evropských fondů,“ objasnil. Později se v rozhovoru rozčílil nad dotazem, jak by měla vypadat česká ekonomika za deset let: „Jakou vizi pořád chcete slyšet? Lidi potřebují zaměstnání, bezpečnost a stát by měl taky své občany uživit. Ne jako po revoluci, kdy bylo zemědělství na vedlejší koleji,“ rozčílil se.

Babiš prý nechce, aby se občanům stát montoval do života a sám začíná cítit, že uspokojit všechny je s omezenými prostředky státního rozpočtu nemožné. „Ale podle našich průzkumů si 65 procent lidí přeje rovnostářství,“ upozornil. On sám se prý snaží lidem říkat, že nemohou jen závidět.

Pak prozradil, že často dovede dát za pravdu i opozici. „Ne jako Kalousek, který je a priori proti všemu, co dělám,“ dodal. „Jako teď s těmi biopalivy. V roce 2010 všichni hlasovali pro vyšší dotace na biopaliva, než jsou navrhovány nyní. Tak proč mě dnes kritizují?“ nechápe.

Poté si to vysvětlil tak, že Babiš prostě tomu světu médií a politiků vadí. Cítí to prý i „jeho“ novináři z vydavatelství MAFRA. „Když mají psát o Babišovi, buď o něm nepíšou vůbec, anebo ho tvrdě zkritizují, aby nevypadali před kolegy špatně,“ všiml si.

Sám prý chápe, že je pro tento svět zjevením, protože se chová úplně jinak, než jsou zvyklí. „Vzpomínám si na karlovarský festival v roce 1994. Byl tam lobbista Kovarčík, kterého jsem znal ještě z osmdesátých let – na ruce zlaté rolexky plné diamantů. A jestli prý nechci být náměstkem ministra,“ popsal, jak to chodilo.

A právě to chtěl změnit. Přitom by se prý měl mnohem lépe, kdyby se věnoval své firmě. A ještě by vydělal mnohem více peněz. „Stále mě někdo uráží, ponižuje, zesměšňuje a vyčítá střet zájmů. Ale copak jsem něco zneužil?“ ptá se.

Pak odmítl, že by fungoval metodou pokus-omyl, ať při hledání ministra dopravy, nebo dříve v byznysu, když například za šest let vyměnil pět ředitelů Kosteleckých uzenin. „To není pokus- omyl. Do člověka vidíte, až když s ním děláte,“ namítl, ale připustil, že jeho politické kádry jsou občas pochybné. „A kde jsem měl ty lidi brát? Měsíc před volbami jsem byl rád, že jsem naplnil kandidátky,“ vysvětlil.

Odmítl i tvrzení, že by měl nějaký velký zájem na byznysu se státem, který by mohl být motivací jeho politického působení. Od státu prý chtěl jen kdysi dávno firmu Unipetrol, a to už ho dávno pustilo. „Dejte pokoj s Unipetrolem, já už ho nechci,“ řekl rázně Pečinkovi. „Já děkuju pánubohu, že mě osvítil, asi mě má rád, prostě to nějak zařídil, že jsem Unipetrol nekoupil,“ prozradil. Díky tomu prý mohl koupit německou chemičku, která mu jen vloni vydělala tři miliardy. Místo ní by se teď musel nervovat s rafineriemi před bankrotem.

Rovněž tedy odmítl spekulaci, že se dohodl s majiteli firmy J&T, že Unipetrol od polských vlastníků koupí oni a jemu prodají některé prosperující části, které si vybere. „To jsou fantasmagorie novinářky Zlámalové,“ mávl rukou.

A rozdurdil jej i poslední dotaz, proč jeho pekárny pečou tak mizerný chleba, který se nedá jíst. „My vyrábíme většinu chleba klasicky. Však jsem vás zval do našich fabrik, ale nejeli jste. Navíc mě v Reflexu jenom pomlouváte a provokujete, tak co? Poraďte mi, co bych měl dělat?“ zakončil nabroušeně rozhovor. Náladu si prý spravil až s fotografy, kterým navzdory tomu, že je introvert (jak v rozhovoru zdůrazňoval), pózoval více než ochotně.


 

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: jav

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Klaus to odpálil, Trikolóra je ve Sněmovně, ukázal průzkum. Sílí SPD a ANO. Zato Fialova ODS je v hrůzostrašné situaci

18:07 Klaus to odpálil, Trikolóra je ve Sněmovně, ukázal průzkum. Sílí SPD a ANO. Zato Fialova ODS je v hrůzostrašné situaci

Pokud by se volby konaly nyní, ve Sněmovně by zasedlo sedm stran. Nově i Trikolóra Václava Klause ml…