Stejně jako další strategické materiály České republiky, i KVAČR připomíná světovou bezpečnostní nestabilitu. Poukazuje na soutěžení mezi velmocemi a poznamenává, že zároveň narůstá i význam některých regionálních mocností a nestátních aktérů. Existující bezpečnostní mechanismy přitom podle dokumentu nabízejí jen omezené záruky zajištění mezinárodní bezpečnosti. „Zvyšuje se význam odolnosti společnosti a věrohodného odstrašení pro prevenci konfliktů,“ uvádí materiál.
KVAČR poukazuje na Rusko, které na východě Evropy „otevřeně a asertivně realizuje své mocenské ambice, a to i za použití vojenské síly“. „Ruská federace využívá všech nástrojů hybridního působení k oslabení soudržnosti NATO a EU a k posílení svého vlivu ve světě, k čemuž využívá též své vojenské přítomnosti i použití vojenské síly v regionálních krizích a konfliktech,“ uvádí KVAČR. Za stále silnější bezpečnostní faktor pak považuje globální mocenské ambice Číny.
Existence slabých a hroutících se států na jih a jihovýchod od Evropy podle KVAČR vytvoří nestabilitu, která Evropu ohrožuje radikalizací části populace, extremismem, terorismem, organizovaným zločinem nebo zvyšováním ilegální migrace. Materiál předpokládá, že se v těchto regionech bude česká armáda i do budoucna podílet na řešení místních krizí.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab