Na úvod si předseda vlády po návštěvě Japonska oddychl, že je konečně v pořádku doma. Zpáteční let byl podle jeho slov „horor“. „Museli jsme s letadlem nouzově přistát v Šanghaji, abychom vyložili cestujícího se zdravotními problémy, co se asi vystresoval z turbulencí. Myslel jsem na Gretu, když mi letuška říkala, že musíme vypustit 35 tun paliva, abychom mohli bezpečně přistát,“ přiblížil.
Pak už se vrátil k samotnému Japonsku, kde se zúčastnil velkolepého uvedení císaře Naruhita na trůn. „Japonsko je úžasné. Tokio. Kjóto. Zážitky na celý život,“ dodal spokojeně. Velmi si pochvaloval uctivost, milost a spořádanost Japonců. „To je fakt něco jiného, než na co jsme tady zvyklí. Důstojnost, zachování tváře, to je pro ně skutečně hluboká lidská hodnota. A taky perfekcionismus,“ poznamenal premiér.
Oceňuje i schopnost Japonců sobě i ostatním naplánovat program s přesností na deset vteřin, což pro něj osobně byla trochu nevýhoda. „Kamkoli jsem se pohnul, organizovali mi život tři, čtyři lidi. Hned, jak jsem ráno vylezl z pokoje. Z toho jsem byl trochu nervózní. Prý se tomu říká ‚kulturní šok‘,“ popisoval své dojmy.
Pak vysvětlil, proč je pro nás Japonsko tak důležité. „V Česku mají japonští investoři 266 firem, které zaměstnávají víc než 51 tisíc lidí. S Japonskem spolupracujeme třeba na výrobě energie z plazmy v tokamaku. V tom jsme dokonce dál než USA. Máme obrovský potenciál spolupráce, který se snažím rozvinout,“ upřesnil, na co využil i tuhle návštěvu ministerský předseda, který na všech jednáních ukazoval brožuru Czech Republic: The Country for the Future.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab