Babiš a Trump by měli být největšími nepřáteli, soudí ekonom. Evropa si prý neuvědomuje riziko z Číny

28.08.2019 22:14

Podle ekonoma Lukáše Kovandy je největším nepřítelem Andreje Babiše americký prezident Donald Trump. Jeho obchodní válka s Čínou má totiž negativní dopady na evropskou, potažmo českou ekonomiku a již brzy podle Kovandy nebudou peníze na další navyšování důchodů a jiných dávek, což je Babišova hlavní politická karta, jak řekl v pořadu Štrunc! Na webu Info.cz.

Babiš a Trump by měli být největšími nepřáteli, soudí ekonom. Evropa si prý neuvědomuje riziko z Číny
Foto: Instagram Angely Merkelové
Popisek: Foto ze summitu skupiny G7

Podle Kovandy je také problém, že česká vláda nemá žádný záložní model ekonomiky. „Jak se vlivem obchodní války zvětšují bariéry na mezinárodních trzích, snižuje se náš ekonomický růst. A vláda není na novou situaci nijak připravena,“ lamentuje Kovanda s tím, že politici řeší jen krátkodobá populistická témata a v dlouhodobém horizontu nepřemýšlejí.

„Brzy už Andrej Babiš nebude moci rozhazovat, jako to činil doposud,“ předvídá hlavní ekonom Czech Fund při pohledu na vývoj světové ekonomiky, kde se stále více prosazují nacionálně smýšlející politici na úkor globálních.

Zatímco EU stále zastává pozice globalizované ekonomiky, USA se zaměřují na domácí ekonomiku. „Globalizovaná představa EU o světě navíc stále více naráží na opoziční, nacionálně laděné voliče, jak je vidět na případu Brexitu,“ vysvětluje Kovanda.

Celé video zde

„Proto v poslední době dochází ke sbližování ekonomik Číny a EU, které po globalizované ekonomice stále touží v té podobě, v jaké byla v posledních letech,“ popisuje Kovanda důvody, proč zástupci Evropy na nedávné schůzi G7 tlačili Trumpa ke zmírnění obchodní války s Čínou.

Podle Kovandy je ale problém, že zatímco vrcholní představitelé USA si jsou dobře vědomi nebezpečí čínské ekonomiky, evropští politici jsou méně prozíraví. „EU si mnohem méně uvědomuje rizika nástupu Číny jako největší světové ekonomické velmoci, zatímco v USA jsou v tomto prozřetelnější,“ řekl Kovanda s tím, že EU navíc přichází o svoji ekonomickou významnost.

„Tak jako ekonomika EU chřadne, rostou nacionálně ekonomické nálady uvnitř jednotlivých států,“ vysvětluje Kovanda, že českou ekonomiku čekají další problémy, protože ta je na globální ekonomice a otevřených trzích závislá.  

Jako zvláštní označil Kovanda fakt, že mezi zástupce G7 se stále počítá třeba Itálie nebo Francie. „Je tam Itálie nebo Francie a s jejich zadlužením a přínosem HDP v globálním trhu je úsměvné, že se stále počítají mezi nejsilnější ekonomiky světa,“ nechápe Kovanda. „To složení by se mohlo navýšit a dosti proměnit. Já bych si tam dovedl představit Čínu, Indii, Indonésii, Filipíny a další,“ vyjmenoval rostoucí ekonomiky Kovanda.

G7 už podle něj ztrácí na důležitosti. „G7 byla založena v 70. letech, kdy globální ekonomická situace byla značně jiná, od té doby se vlivem globalizace mnohé změnilo,“ řekl Kovanda. „Oni se ale nechtějí svého výsostného postavení vzdát tak lehce,“ vysvětlil Kovanda s tím, že tento fakt se pozná i na obsazování nejvyšších míst Mezinárodního měnového fondu nebo Světové banky, kde se s pravidelností střídají američtí a evropští představitelé.

„Je to uzavřená skupina, která nereflektuje vývoj v globální ekonomice a zapouzdřila se ve starých časech a jejich rozhodování ztrácí na významu,“ zakončil Kovanda a dodal, že bezprostřední závěry z G7 jsou spíše pozitivní, ale také je to tím, že očekávání byla velmi chabá.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jma

Radek Rozvoral byl položen dotaz

koalice

K čemu je, když uspějete ve volbách, když stejně nejste schopni se s nikým domluvit na koalici? Myslím teď hlavně ve sněmovně. Proč si z ANO děláte za každou cenu nepřítele, když by to mohl být potencionálně váš jediný koaliční partner, s kterým byste získali většinu ve sněmovně?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zákaz Orbána v Bruselu neprošel. Konference NatCon pokračuje. Nový vývoj

16:50 Zákaz Orbána v Bruselu neprošel. Konference NatCon pokračuje. Nový vývoj

V Bruselu se začátkem týdne konala Konference o národním konzervatismu (NatCon), tu se bruselské úřa…