Babiš chce na vědu a výzkum dohlížet osobně. Máme strach, hlásí akademici

16.12.2017 13:32

Na jedné z prvních tiskových konferencí v roli premiéra Andrej Babiš (ANO) oznámil, že Legislativní radu vlády povede ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO), čímž se ušetří jeden vládní post. Současně s tím Babiš oznámil, že sám převezme agendu ministra pro vědu, výzkum a inovace. Vědci a akademici však mají obavy, co bude s podporou vědy dál. Hnutí ANO se vyjadřovalo kriticky k tomu, jak byly v minulých čtyřech letech přidělovány peníze na vědu.

Babiš chce na vědu a výzkum dohlížet osobně. Máme strach, hlásí akademici
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Miloš Zeman jmenoval ministry vlády premiéra Andreje Babiše

Bývalý ministr financí Ivan Pilný (ANO) a další členové hnutí ANO opakovaně kritizovali předsedu KDU-ČSL Pavla Bělobrádka za to, jak jako ministr pro vědu prospíval této oblasti. Pilný, Babiš a další členové ANO měli pocit, že Bělobrádek nejedná dostatečně transparentně. Vědci a akademici mají obavy o to, co bude s podporou vědy dál, když Radu pro výzkum, vývoj a inovace má vést sám Babiš. On na to ale nebude úplně sám. Personálními změnami v Radě pověřil Babiš bývalou ministryni školství Miroslavu Kopicovou v úřednické vládě Jana Fischera.

„Každá vláda má možnost formulovat různé politiky – určitě i tu vědní. Klíčovým orgánem ve vědě je Rada vlády pro výzkum, vývoj a inovace. Ta je, řekněme, podle zákona vybavena kompetencemi. Předsedou Rady musí být člen vlády, tentokrát jím bude pan inženýr Babiš,“ potvrdil pro deník Echo24 Pavel Baran, místopředseda Akademie věd a Rady, která má 17 členů.

Celý článek naleznete zde

Faktem je, že vláda může z Rady kohokoli vyhodit a jmenovat někoho jiného. Bez udání důvodu. Důležitou roli v Radě hraje její 1. místopředseda, který má řadu kompetencí. V tuto chvíli je tímto místopředsedou uznávaný profesor Petr Dvořák z Masarykovy univerzity. Akademie věd České republiky Babiše žádá, aby spolu s profesorem Dvořákem zachoval kontinuitu  práce Rady.

„Akademický sněm požaduje zajištění kontinuity činnosti současné Rady pro výzkum, vývoj a inovace (RVVI) a trvá na tom, aby případné personální změny v RVVI probíhaly transparentně a ve spolupráci s představiteli Akademie věd ČR a vysokých škol,“ zní jeden z bodů usnesení. „Obměňování členů by nemělo probíhat způsobem, že někdo bude obíhat se seznamem lidí a bude bez programových priorit a východisek říkat tenhle ano, tenhle ne,“ doplnil Baran.

Členové Akademického sebátu Akademie věd České republiky se také obávají, jak se Kopicová postaví k rozdělování dotací. V minulosti byla podle některých vědců spojena s tzv. kafemlejnkem, neprůhledným systémem hodnocení jednotlivých projektů. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Tohle si přečtěte! Premiér ho nemůže ani cejtit, bude zase vyvádět a bude opět na*ranej..." Kalousek se před pár dny vyjádřil na adresu Babiše a my získali nečekané svědectví

18:04 „Tohle si přečtěte! Premiér ho nemůže ani cejtit, bude zase vyvádět a bude opět na*ranej..." Kalousek se před pár dny vyjádřil na adresu Babiše a my získali nečekané svědectví

Vše začalo zhruba před čtyřmi lety, kdy se oba výrazní politici vsadili o astronomických deset milio…