Babiš dnes prozradí, u kterého zboží a služeb chce snížit DPH

2. 2. 2016 6:21

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) dnes na tiskové konferenci bude informovat o svých návrzích na snížení sazby daně z přidané hodnoty (DPH) u jednotlivých druhů zboží a služeb. Konference se rovněž zúčastní náměstkyně ministra pro daně a cla Alena Schillerová a generální ředitel Finanční správy Martin Janeček.

Babiš dnes prozradí, u kterého zboží a služeb chce snížit DPH
Foto: Hans Štembera
Popisek: Další z hostů byl například ministr financí Andrej Babiš

Ve čtvrtek večer Babiš informoval o plánu snížit DPH u točeného piva ze současných 21 na deset procent. Pode něj by stát případným snížením daně přišel asi o 160 milionů korun ročně.

Návrh souvisel s plánovaným zavedením elektronické evidence tržeb. Doprovodná předloha totiž počítá se snížením DPH na nealkoholické nápoje a jídlo v restauracích z 21 na 15 procent. Zařazení piva do nižší sazby by podle Babiše mělo kompenzovat tuto výhodu hospodám, které jídlo nenabízejí. U koaličních partnerů se ovšem návrh nesetkal se vstřícnou reakcí. Proti návrhu je opozice, přivítal jej Český svaz pivovarů a sladoven.

V pondělí v tisku Babiš uvedl, že navrhne zařadit do desetiprocentní daňové sazby vedle piva i vodu a možná i nealkoholické nápoje. Stát by podle něj přišel u vody ročně o 15 miliónů korun a u nealkoholických nápojů zhruba o 50 miliónů korun ročně.

Česko má tři sazby DPH. Základní činí 21 procent. Snížená sazba činí 15 procenta a je určena například na potraviny, nealkoholické nápoje, vodné a stočné, teplo, městskou dopravu a ubytovací služby. Druhá snížená sazba je deet procent. První dvě sazby platí od roku 2013, druhá snížená sazba platí od roku 2015. Nejnižší sazba se uplatňuje na dětskou výživu, léky, knihy a suroviny určené k výrobě potravin pro lidi s celiakií a fenylketonurií.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Dublin IV nám vnutí za každou cenu, to jsem slyšel v Bruselu. Czexit se blíží, přivezl nové informace senátor

9:50 Dublin IV nám vnutí za každou cenu, to jsem slyšel v Bruselu. Czexit se blíží, přivezl nové informace senátor

Místopředseda zahraničního výboru Senátu za ODS Tomáš Jirsa se v dnešním Právu vyjádřil k Czexitu. P…