Babiš mě nemá rád a utíká. Zeman zbledl, když slyšel odposlech Šloufa. Mrázkův archiv měl zřejmě... Novinář Kmenta se objevil na veřejnosti

29.1.2016 2:57 odp.

REPORTÁŽ „Andrej Babiš se investigativních novinářů chytře zbavil, když koupil MfD a LN. My bychom se rádi na něj zaměřili a “svlékali ho do naha“ jako třeba Víta Bártu. Jenže ono to nejde jednou rukou brát mzdu a druhou svého chlebodárce “píchat“ do zad, proto jsme raději z Dnes odešli. Tím vlastně Babiš otupil médiím, hlídacím psům demokracie, jejich hroty,“ konstatoval snad nejznámější český investigativní novinář Jaroslav Kmenta na besedě v ostravském Knihcentru, která byla spojená s křestem jeho nových audioknih Padrino Krejčíř – Afričan a Padrino Krejčíř – Gangster. Obě díla popisují natáčení stejnojmenných filmů, na jejichž scénářích se Jaroslav Kmenta zcela zásadně podílel.

Babiš mě nemá rád a utíká. Zeman zbledl, když slyšel odposlech Šloufa. Mrázkův archiv měl zřejmě... Novinář Kmenta se objevil na veřejnosti
Foto: redakce
Popisek: Jaroslav Kmenta

V úvodu akce vysvětlil úspěšný spisovatel a scénárista, proč se rozhodl vytvořit k filmům i popisné audioknihy. „Dostával jsem opravdu hodně dotazů, kolik z toho je v těch filmech reality a kolik fikce. Já se snažím na všechny maily, které dostanu, poctivě odpovídat. Nešlo to už dále stíhat, tak jsme udělali ty audioknihy. Myslím si, že je prospěšné seznamovat dnešní mladší generaci, která nezažila atmosféru devadesátých let, s tím, čím jsme si museli vlastně projít. Co tu nechávali politici a státní správa dělat, buďto záměrně anebo kvůli své neschopnosti či blbosti. Stále je nepotrestaných, v této souvislosti, asi 20 vražd a více případů vytunelovaných bank,“ prohlásil novinář.

Z publika, které zcela zaplnilo konferenční místnost ostravského Knihcentra, pak padaly především dotazy na zapojení známých politiků do různých afér a také na současné poměry v našich médiích.

„Kdyby Andrej Babiš neudělal ze sebe českého Berlusconiho a jen jako úspěšný byznysmen vstoupil do politiky, které obětoval svůj čas a peníze, bylo by vše v pořádku. Jenže on si také koupil Mladou frontu Dnes a Lidovky. Tím se nás investigativních novinářů chytře zbavil a otupil médiím, hlídacím psům demokracie, jejich hroty. My bychom se rádi na něj zaměřili a “svlékali ho do naha“ jako třeba Víta Bártu. Myslím si, že on tu moji knížku o Bártovi četl a poučil se z ní,“ uvedl dále Jaroslav Kmenta a ještě doplnil: „To prostě nejde jednou rukou brát mzdu a tou druhou svého chlebodárce “píchat“ do zad, proto jsme raději z Dnes odešli. Babiš nemusel nikoho “zabíjet“, elegantně nás vyřadil ze hry. On mne ani dnes nemá rád, když se potkáme, tak přede mnou utíká.“

Gangsteři si z důkazů nic nedělali, pomohly až policejní odposlechy

V dalším průběhu velmi otevřené diskuze pak vyplynulo, že mezi návštěvníky besedy jsou také někteří komunální politici a bývalí zaměstnanci státní správy, kteří se ptali na určité detaily z dřívějších Kmentových děl - Kmotr Mrázek a Krakatice. Vícekrát pak padlo jméno bývalého poradce Miloše Zemana Miroslava Šloufa.

„Pražští zločinečtí kmotři, ale i politikové na ně napojení, si nejprve vůbec nepřipouštěli problémy. Některé důkazy hravě vyvraceli. Zvrat v těch kauzách přinesly až policejní odposlechy. My jsme tak třeba slyšeli, jak Janoušek a Rittig se domlouvají s pražským primátorem Bémem, kdo dostane jaké pozemky, a také, jak se o různých machinacích bavil i Zemanův poradce Miroslav Šlouf s bossem Františkem Mrázkem, který byl později zavražděn nájemným vrahem,“ vyprávěl nekompromisní publicista a ještě upřesnil: „Miloš Zeman dlouho nevěřil, že Šlouf takové věci dělá. Náš nynější prezident má řadu dobrých vlastností, ale i dost chyb. Mezi ty jeho negativní rysy určitě patří, že si neumí vybrat vhodné spolupracovníky. Ti se pak dostanou po jeho zádech nahoru. Miroslav Šlouf byl u něj úspěšný, to on vymyslel autobus Zemák a podílel se na některých zdařilých akcích. Miloš Zeman mu byl za to vděčný a nechtěl se ho zbavit. Proto, když začal působit i v jeho týmu pro prezidentské volby, pustili jsme na jedné akci do reproduktorů dialog Šloufa s Mrázkem. Když to Miloš Zeman uslyšel, mírně zbledl a bylo vidět, že se ho to dotklo. Asi za14 dní pak Šloufa ze svého týmu propustil.“

Podle dalších názorů Jaroslava Kmenty nerozhodovali dříve o důležitých záležitostech, včetně návrhů různých zákonů, ani tak špičkoví politikové, ale jejich náměstci a především lobbisté. A tím postupně došlo k prorůstání organizovaného zločinu do české politiky. Autor oblíbené investigativní dokumentaristiky to nazval Krakaticí, která se přisála svými chapadly na naše státní instituce.

Více dotazů z publika se také týkalo legendárního seznamu politiků, kteří se měli zaplést do organizovaného zločinu, a kvůli němuž měl být zločinecký boss Mrázek zastřelen. „Já si myslím, že skutečně existuje, a že ho mohl mít naposled u sebe Jiří Kubín, majitel bezpečnostní agentury, jež byl také odstraněn. Jeho lidé z firmy totiž zabezpečovali byty některých politiků, včetně toho od Stanislava Grosse, a zřejmě tam umístili odposlouchávací zařízení a dostali se tak k velmi citlivým informacím a kompromitujícím materiálům. Ono bylo velmi rozšířenou praxí od lidí zapojených do zločinu provozovat bezpečnostní agentury. Tímto způsobem chtěli peníze z jiných lumpáren nejen hromadit, ale také si je účinně chránit. V mnoha případech se jednalo o bývalé komunistické funkcionáře nebo estébáky, kteří po roce 1989 měli k získání majetku privatizací velmi blízko,“ uvedl ještě Jaroslav Kmenta.

Policie prý vyřeší tak desetinu toho, co by měla

Někteří účastníci mimořádně zajímavé besedy se také podivovali nad tím, jak je možné, že pěkná řádka politiků, jež se na různých zločineckých aférách podílela, může ještě zastávat významné posty a nejsou ve vězení. „Ti zločinečtí kmotři nejsou opravdu hloupí, umí velmi dobře manipulovat s lidmi, a tak si významné osobnosti opečovávali, zavazovali si je a postupně korumpovali. Takže dnes není určitě zájem ze strany našich politiků ani policie určité kauzy detailně rozkrývat,“ informoval novinář Kmenta a dodal: „Já například nejsem moc příznivcem zavádění registračních pokladen nebo kontrolního hlášení o DPH, jež zavedla současná vláda. Tato opatření berou čestným lidem kousek svobody, a ty rozsáhlé podvody stejně neodhalí. Právě na ty velké uniky by se měla restrikce zaměřit. Podle mne to neřeší ani současně projednávaný zákon o prokazování původu majetku. U nás by se mělo investovat obrovské úsilí a prostředky především do toho, aby správně fungoval Nejvyšší kontrolní úřad, policie, finanční úřady a finanční policie. Oni zatím vyšetří tak desetinu toho, co by mohly, i když policejní analytici dostávají od bank a úřadů pravidelně zprávy o různých podezřelých transakcích.“

V průběhu besedy Jaroslav Kmenta také popisoval svoji nebezpečnou práci s informátory podsvětí a také setkání s dalším českým gangsterským bossem Radovanem Krejčířem. Podle jeho slov už Krejčířova éra skončila. V Jihoafrické republice je obviněný z pěti závažných zločinů, kdy mu hrozí doživotí a také si znepřátelil většinu tamního podsvětí. Jeho rodina prý už z Jihoafrické republiky odjela a může se údajně pohybovat v Polsku.

Na závěr úspěšný autor ještě sdělil, že veřejnost může od něj očekávat další díla. Prý do svých dosavadních děl vložil zatím jen dvacetinu informací, které při své novinářské práci nasbíral. Chystá se tak nyní k investigativnímu filmovému dokumentu o českém podsvětí a chtěl by napsat scénář k aktuálnímu problému migrace a terorismu.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Jan Štěpán

Připouštíte, že policie někdy selže

V poslední době je to bohužel čím dál častější jev. Vy za ním vidíte generační obměnu. Co ale třeba vyčerpanost policistů? Podle mě jich máme málo. Není třeba vyřešit i toto? A co třeba jejich financování?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Peklo na Babišově stránce: Lidi můžou jít pod most. Ať to Fiala zatáhne

17:30 Peklo na Babišově stránce: Lidi můžou jít pod most. Ať to Fiala zatáhne

Za poslední měsíce některým domácnostem a firmám vzrostly zálohy na energie na několikanásobek toho…