Babiš se neudržel: Naprosto nepravdivé a nehorázné tvrzení policie!

15.08.2017 16:35

Předseda vládního hnutí ANO Andrej Babiš odmítá, že by řídil a koordinoval potenciálně nezákonné kroky kolem farmy Čapí hnízdo. Uvedl to v textové zprávě, kterou ČTK zprostředkovala mluvčí hnutí Lucie Kubovičová.

Babiš se neudržel: Naprosto nepravdivé a nehorázné tvrzení policie!
Foto: Hans Štembera
Popisek: Andrej Babiš

Podle listu Právo policie v dokumentu, kterým sněmovnu žádá o vydání Babiše a místopředsedy ANO Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání, viní bývalého ministra financí z toho, že vědomě řídil a koordinoval kroky dalších osob, a spáchal tak dotační podvod a poškodil finanční zájmy Evropské unie.

„Jde o naprosto nepravdivé a nehorázné tvrzení policie. Žádné osoby jsem ve vztahu k jakékoliv trestné činnosti, natož v souvislosti s Čapím hnízdem, nikdy nenaváděl, neorganizoval ani neřídil,“ uvedl Babiš. Předseda strany, která dominuje předvolebním průzkumům, pochybení v případě Čapího hnízda odmítá dlouhodobě. Žádost policie o své vydání označil minulý týden za snahu politického systému zlikvidovat ho. Načasování žádosti podle něj ukazuje na snahu ovlivnit volby.

Babiš dnes kritizuje i to, že novináři pracují s dokumentem od policie, který by měl mít zatím k dispozici jen sněmovní mandátový a imunitní výbor. Ten se kvůli případu sejde poprvé v pátek. „Žádný dokument jsem neviděl. Je neveřejný. Proto mě šokuje, že ho někdo vynáší a dává novinářům. A že já se to dozvídám z novin,“ uvedl Babiš.

Policie podala žádost o vydání Babiše a předsedy poslaneckého klubu ANO Faltýnka minulý čtvrtek. Mandátový a imunitní výbor sněmovny se žádostí začne zabývat 18. srpna, celá sněmovna by měla o vydání obou poslanců rozhodovat na své schůzi, která začne 5. září. Poslance ani senátora nelze podle ústavy trestně stíhat bez souhlasu komory, jíž je členem.

Faltýnek a Babiš čelí trestnímu oznámení v souvislosti s Čapím hnízdem od sklonku roku 2015. Farma patřila do přelomu let 2007 a 2008 do Babišova Agrofertu. Poté změnila formu vlastnictví, a nebylo tak možné dohledat jejího majitele. Díky změně získala padesátimilionovou evropskou dotaci. Po několika letech, kdy dodržovala dotační podmínku, se vrátila mezi firmy Agrofertu. Babiš na loňské mimořádné schůzi sněmovny svolané z popudu opozice řekl, že v době získání dotace vlastnili farmu jeho dvě dospělé děti a bratr jeho partnerky.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

18:35 Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

„Pokud ten pán neví, co se stalo 15. března 1939, tak je otázka, jestli je pro výkon funkce preziden…