Babiš si začal zvát ministry kvůli rozpočtu. Bude nabízet asi dvanáct miliard navíc

11.08.2014 22:36

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) zahájil dvoustranná jednání s šéfy ostatních vládních resortů o rozpočtu na příští rok. Své požadavky na státní kasu přišli v pondělí obhájit například ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL), ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) či ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL). Informovala o tom Česká televize. Schůzky budou pokračovat v úterý.

Babiš si začal zvát ministry kvůli rozpočtu. Bude nabízet asi dvanáct miliard navíc
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr financí Andrej Babiš
reklama

Andrej Babiš zatím ministrům slíbil, že jim do rozpočtů přidá zhruba 12 miliard korun. Peníze půjdou především na platy zaměstnanců, ale také na investice a do výzkumu. I když ministři odcházeli většinou spokojeni, stále zůstávají požadavky v řádech miliard k dalšímu jednání. To má jít do finále v září.

S výsledkem schůzky je zatím spokojený ministr kultury Daniel Herman, který dostal příslib dvou miliard korun navíc, aby mohl garantovat zvýšení platů pracovníků ministerstva o 3,5 procenta. Šéf průmyslu Jan Mládek přišel žádat o stovky milionů korun. Ministr zemědělství Marian Jurečka dostal příslib 916 milionů korun na navýšení dotací a růst mezd.

Ministerstvo pro místní rozvoj pak požaduje téměř půl miliardy na investice, které nemohou být hrazeny z evropských fondů. Jde především o místní komunikace a domy s pečovatelskou službou.

Resortu práce a sociálních věcí se zatím podařilo získat 3,3 miliardy navíc. Většina peněz má jít na chod ministerstva, 750 milionů korun pak na platy v sociálních službách a zbytek na sociálně právní ochranu dětí. Naopak peníze na dávky se zatím navyšovat nebudou, i když na ně ministerstvo žádalo skoro pět miliard korun. „Budeme v průběhu roku sledovat analýzy a čerpání. Máme příslib Ministerstva financí, že dávky budou v případě potřeby navýšeny," řekl ČT náměstek Martin Kučera.

Peníze mají přislíbené i další resorty. Životní prostředí chtělo 175 milionů korun mimo jiné na kosení luk nebo na povodňovou službu. Rezort zdravotnictví žádal o 1,4 miliardy na investice do zdravotnických zařízení nebo na dohled nad zdravotními pojišťovnami.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: pan, čtk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Podvodník Kroupa. Vrbětice? Nová verze. Zeman jel bomby, budil strach už předem

18:34 Podvodník Kroupa. Vrbětice? Nová verze. Zeman jel bomby, budil strach už předem

Prezident Miloš Zeman nadále není přesvědčen, že je jedna verze vyšetřování explozí ve Vrběticích. V…