Babiš v ČT zpražil senátory. Vystrčil dělá vše pro to, aby nám to Čína nedodala! Jede to sem díky Zemanovi

18.03.2020 20:38

Premiér Andrej Babiš (ANO) ve vysílání České televize odmítl výtky senátorů, že by byl zodpovědný za oddalování nasazení standardního krizového řízení, či že vláda nevyužila všechny prostředky ke zvládnutí pandemie koronaviru. „Tu situaci zvládáme, prostředky přicházejí,“ odmítá Babiš. Předsedu Senátu Miloše Vystrčila (ODS) naopak napomenul, že svým vyjadřováním „dělá všechno pro to“, aby nám Čína dodávky zdravotnického materiálu nedodala. Vyzdvihl naopak roli prezidenta Miloše Zemana při řešení současné situace.

Babiš v ČT zpražil senátory. Vystrčil dělá vše pro to, aby nám to Čína nedodala! Jede to sem díky Zemanovi
Foto: repro TV Prima, tan
Popisek: Premiér Andrej Babiš (ANO)
reklama

Anketa

Měla by policie pokutovat občany, kteří během současných opatření např. skupinově popíjejí v parcích?

96%
4%
hlasovalo: 21741 lidí
Podle šéfa vlády současná opatření v šíření nákazy koronavirem nemusejí mít přímý vliv na počty nakažených novým typem koronaviru u nás, jelikož tu stále máme dojezd lidí z hor, jmenoval, že především pak z nejvíce zmítané evropské země, kterou je Itálie. Lidé také stále přijíždějí i z Rakouska. „V této chvíli máme tedy 522 pozitivních nálezů a analyzujeme to a snažíme se, abychom tu křivku zploštili,“ řekl k předpokládaným modelům dalšího šíření u nás. Časové odhady si nyní prý „již netroufne udělat“.

„Prosím o solidaritu, my jsme nařídili lidem, aby si dnes o půlnoci zakryli mimo bydliště nos a ústa jakýmkoli způsobem,“ apeloval na veřejnost. „Chraňme naše rodiny, chraňme naše děti, uvidíme, jak lidé budou disciplinovaní, ale myslíme si, že by ta naše opatření mohla fungovat, a budeme to analyzovat,“ dodal. Predikce podle premiéra prý nejsou v tuto chvíli možné i vzhledem k tomu, že jsme součástí Evropy, a ne ostrovní země.

To, že máme mít roušku, i když se pohybujeme daleko od ostatních, Babiš vysvětloval tím, že na různých površích vir vydrží až desítky hodin. Největší potenciál vidí ministerský předseda v práci.

Fotogalerie: - Zeman znovu v Číně

Prezident Zeman v Pekingu s čínskou vicepremiérkou
Miloš Zeman po přistání v Číně
Prezident Zeman v Pekingu jednal s vedením společn...
Ceremoniál podpisu obchodních dohod v sídle Bank o...
Prezident Zeman na české ambasádě v Pekingu
Prezident Zeman na byznys fóru v Číně

Ohledně nedostatku zdravotnického materiálu tvrdí, že se současná situace nedala předpokládat. „Nikdo v Evropě nemá tyto prostředky, proto je Evropa centrálně nakupuje,“ řekl. „Kdo to mohl předpokládat? Dnes celá planeta nakupuje a celá planeta nakupuje v Číně. Zkrátka v Evropě nejsou takoví výrobci, kteří by nám mohli dodat tolik roušek, respirátorů a ventilátorů,“ poukazuje. Dodávky zdravotnických potřeb podle něho postupně chodí a ta největší by měla přijít „buď v sobotu, nebo v neděli“. JMělo by jít o dodávku 120 tun materiálu.

Okomentoval též dnešní vyjádření Senátu. Ten Babiše ostře zkritizoval, že oddaloval nasazení standardního krizového řízení a ohledně ústředního krizového štábu nepostupoval v souladu s právním řádem, když jej nesvolal včas. Vláda taktéž podle horní komory nevyužila všechny prostředky ke zvládnutí pandemie koronaviru, čímž podryla důvěru ve stát.

Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) svým vyjadřováním podle vládního šéfa dělá vše pro to, aby Čína Česku zdravotnický materiál nedodala. „Pan předseda Senátu svým vyjadřováním dělá všechno pro to, aby nám Čína ty dodávky nedala. A dneska je Čína jediný dodavatel. Pan Vystrčil a celá opozice stále kritizovali Čínu a díky panu prezidentovi a jeho kontaktům máme dneska na cestě dodávky,“ ohradil se Babiš. Senátu též vzkázal, že stav nouze jsme po Maďarsku vyhlásili hned jako druzí v Evropě.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: rak
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Útok na Německo. Navalnyj způsobil v Česku rozkol s velkým sousedem

19:59 Útok na Německo. Navalnyj způsobil v Česku rozkol s velkým sousedem

ANKETA Další protiruské sankce? O této možnosti se začalo hovořit poté, co byl v Moskvě zatčen ruský…