Bacha, Babiši! Od Milionu chvilek přišla výhrůžka. Je to vážné

07.05.2019 9:15

Spolek Milion chvilek pro demokracii sepsal na svém facebookovém profilu požadavky, které má. V případě, že nebudou naplněny, chce svolat další demonstraci na 21. května na Václavské náměstí. Další demonstrace na Staroměstském náměstí se pak uskuteční příští týden, 13. května.

Bacha, Babiši! Od Milionu chvilek přišla výhrůžka. Je to vážné
Foto: Hans Štembera
Popisek: Tisíce lidí demonstrovaly za nezávislost justice, den před jmenováním Marie Benešové ministryní spravedlnosti. Do protestů se přihlásilo kolem stovky měst a obcí

Včera po týdnu opět tisíce lidí v centru Prahy protestovaly proti nové ministryni spravedlnosti Marii Benešové (za ANO) a premiérovi Andreji Babišovi (ANO). Zaplnili většinu Staroměstského náměstí, podle organizátorů ze spolku Milion chvilek jich přišlo přes 20 tisíc, tedy víc než před týdnem. 

„Myslíme to vážně. Požadujeme demisi Marie Benešové. Pokud naše požadavky nebudou vyslyšeny a premiér s Marií Benešovou se nám budou i nadále vysmívat, uskuteční se 13. května další vlna protestů po celé zemi. Pokud zaplníme potřetí Staromák, svoláme na 21. května Václavák!“ píše se na facebookovém profilu spolku.

Následně sesumarizoval své požadavky. Jde o demisi Marie Benešové a o to, že se vláda zaručí, že neodvolá nejvyššího státního zástupce. „Zaručí se tím, že přijme a naplní sedm pojistek pro nezávislost justice,“ uvádí spolek. 

Ty včera protestujícím představila mluvčí protikorupčního uskupení Rekonstrukce státu Tereza Krištofová. Jsou mezi nimi transparentní výběrová řízení na místa žalobců a soudců nebo odstranění možnosti, aby vláda mohla odvolat nejvyššího státního zástupce. Ze zákonů by podle uskupení měla zmizet místa, která ministryni spravedlnosti umožňují vyvíjet nátlak na justici.

„Žádáme každého účastníka, aby na další setkání přivedl tři další lidi! Pokud se nás opět sejde víc, nebude možné naše požadavky ignorovat. Musíme dát důrazně najevo, že nehodláme přijímat nepřijatelné. Přišel čas, aby se obyčejní občané postavili papalášské aroganci mocných,“ vyzývá dále spolek.

Důvodem demonstrací je skutečnost, že 17. dubna policie navrhla obžalovat premiéra Babiše. Ten prohlásil, že je to účelový komplot a 18. dubna vyměnil ministra spravedlnosti Kněžínka za Marii Benešovou. Ta již dva roky opakovaně zpochybňuje premiérovo trestní stíhání. V roce 2017 nehlasovala pro vydání Andreje Babiše k trestnímu stíhání, přičemž označila kauzu Čapí hnízdo za politické intriky. Snad proto se jí začalo přezdívat ministryně Čapího hnízda a mýta.

30. dubna byla Benešová jmenována ministryní. Ten samý den prohlásila na adresu protestů, které se uskutečnily ve 105 obcích po celé zemi, toto: „Včera jsem viděla na náměstí mladé lidi a troufám si odhadnout, že kolikrát ani nerozeznají rozdíl mezi státním zástupcem a soudcem…“ „Nejsme děti“ zareagoval spolek na svém facebooku.

„Konečně, již dva dny po nástupu do funkce Benešová nadhodila možnost úplně zrušit vrchní státní zastupitelství a vrchní soudy. Vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová přitom v tuto chvíli dozoruje i kauzu Čapí hnízdo. O možnosti rušit vrchní státní zastupitelství odborníci diskutují dlouho a jistě má smysl se o tom bavit. Ne však v tuto chvíli, kdy má jít premiér před soud,“ dodává spolek Milion chvilek pro demokracii.

„Posledním střípkem do mozaiky je napojení paní Benešové na ústecké Palermo. O tom zde přesně za týden promluví Leo Steiner, který upozornil na miliardové podvody v ústeckém kraji a na něhož Marie Benešová podala trestní oznámení. Bojovník proti korupci Steiner o Benešové říká: ‚Pokud hovoří o justiční mafii, tak hovoří o sobě. Stejně jako o klientelismu. Poslouchá vlivné, neštítí se ničeho, má zkušenosti a kontakty.‘ Nesoudíme tedy paní Benešovou za to, co by udělat mohla, ale za to, co už udělala. Je toho na jednu ministryni spravedlnosti víc než dost! Naděje zlátne,“ zakončují organizátoři demonstrací. 

Lidé včera na Staroměstském náměstí zvonili klíči, pískali na píšťalky a chvílemi skandovali „Nejsme slepí“ nebo „Je to pravda, je to tak, vládne nám tu estébák“. Na transparentech měli nápisy „Babiš sobě, národ v hrobě“, „A dost!“, „Babiš patří za mříž“ nebo „Bureši! Spravedlnost nezlomíš!“ s odkazem na krycí jméno, které měl Babiš podle dokumentů slovenského Ústavu paměti národa (ÚPN) jako agent komunistické Státní bezpečnosti (StB). Řada transparentů a letáků vyzývala premiéra k demisi.

Mezi účastníky protestů byli studenti, rodiny s dětmi i senioři. Po týdnu opět přišel i bývalý premiér z ČSSD Bohuslav Sobotka, který měl ve vládě s Babišem ostré spory. Podle zpravodajky ČTK se dnes sešlo víc lidí než před týdnem. Předseda spolku Milion chvilek Mikuláš Minář účast odhadl o polovinu vyšší než minulé pondělí, kdy se podle jeho odhadu zúčastnilo 15.000 lidí. Před týdnem pršelo, dnes lidé nezmokli.

Z politiků vedle zástupců parlamentní opozice před lidmi promluvil i poslanec vládní ČSSD a bývalý náměstek pražské primátorky Petr Dolínek, na kterého lidé pískali. Někteří politici se přihlásili k sedmi pojistkám Rekonstrukce státu nebo vyzývali k účasti v evropských volbách, aby je nevyhrálo hnutí ANO.

Proti jmenování Benešové včera lidé protestovali také v dalších městech v Česku. V Brně podle odhadů ČTK přišly 3000 až 4000 lidí, v Ostravě přibližně 300 lidí. V obou případech to bylo zhruba stejně jako před týdnem. Shromáždění dnes byla podle facebookové stránky spolku Milion chvilek svolána také ve více než desítce menších měst.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vef

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Podřezat Zemana jako svini, vyzývá funkcionář ODS. A s ním všechna „smradlavá prasata“, co podpořila zdanění církevních miliard

7:19 Podřezat Zemana jako svini, vyzývá funkcionář ODS. A s ním všechna „smradlavá prasata“, co podpořila zdanění církevních miliard

„Zeman je druhý Hitler a je nutné ho podřezat jako svini.“ Těmito brutálnimi slovy zaútočil na hlavu…