Balaš v Urválkově ústavu nepracoval, přišlo nám z ministerstva školství

04.07.2022 18:04

Studoval na právnické fakultě a nikdy ve Výzkumném ústavu kriminologie nepracoval. Tak reagovalo ministerstvo školství na informaci spoluzakladatele Spolku Šalamoun na podporu nezávislé justice Johna Boka o novém ministru Vladimíru Balašovi.

Balaš v Urválkově ústavu nepracoval, přišlo nám z ministerstva školství
Foto: Hana Brožková
Popisek: Prezident republiky Miloš Zeman jmenoval prof. JUDr. Vladimíra Balaše, CSc., ministrem a pověřil jej řízením Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy

"Vaše informace od Johna Boka se nezakládají na pravdě. Pan ministr Balaš v letech 1978 až 1982 studoval na Právnické fakultě Univerzity Karlovy, a navíc nikdy ve Výzkumném ústavu kriminologie nepracoval," napsala ParlamentnímListům.cz tisková mluvčí Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy Aneta Lednová.

Reagovala tak na dotazy ParlamentníchListů.cz ohledně nedávno jmenovaného ministra školství Vladimíra Balaše.

V aktuálním rozhovoru pro ParlamentníListy.cz totiž bývalý disident a spoluzakladatel Spolku Šalamoun na podporu nezávislé justice John Bok mimo jiné prohlásil: "Ostatně nový ministr Vladimír Balaš, to je taky bezvadná volba. Víte, kde jako právník působil? Jako čerstvý prokurátor pracoval v letech 1978 až 1982 ve Výzkumném ústavu kriminologie komunistické generální prokuratury jako Helena Válková a jako Josef Urválek. A je zajímavé, že u něj nevadí, že dělal v ústavu vyhlášeném tou bestií Urválkem. Válková pak kvůli mediální masáži odmítla nominaci na ombudsmanku, přestože před tím byla na Ministerstvu spravedlnosti jedním z těch lepších šéfů."

Bokovo kritické hodnocení se dostalo i do wikipedie s tím, že Balaš působil jako ředitel Ústavu státu a práva Akademie věd České republiky. Podle životopisu u knih Mezinárodní ekonomické právo a Srovnávací ústavní právo, na nichž se podílel jako spoluator, pracoval ve zmíněném ústavu od roku 1984 postupně jako stážista, interní aspirant, vědecký pracovník a nakonec ředitel.

Na wikipedii se o ústavu píše: "Výzkumná činnost ústavu v letech 1955 až 1989 pochopitelně nezůstala nedotčena ideologickými zásahy a přísnou kontrolou ze strany tehdejšího komunistického režimu. V období takzvaného pražského jara v roce 1968 instituce patřila k oporám reformních sil uvnitř KSČ, ostatně jako celá akademie. Někteří přední reformisté byli zaměstnanci ústavu, další se podíleli na přípravě nové legislativy, která však nestihla být dokončena a schválena."

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jan Rychetský

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

znásilnění

Dobrý den, prý pro novou definici znásilnění hlasovalo 169 poslanců. A co ten zbytek? To byl někdo proti? Zajímalo by mě kdo. A ještě víc by mě zajímalo, jak to bude vypadat v praxi. Jak bude oběť prokazovat, že říkala ne? A zvyšují se s novelou i tresty za znásilnění, protože když občas slyším o ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

860 tisíc Ukrajinců v EU. Někteří je chtějí vrátit

18:04 860 tisíc Ukrajinců v EU. Někteří je chtějí vrátit

Česko stojí před otázkou, zdali následovat některé evropské země a vyslyšet volání Kyjeva o pomoc s …