Pirátští europoslanci odjeli do Bruselu a první otázka pro předsedu Pirátů byla, jakým budou v europarlamentu přínosem. „Teď budeme vyjednávat o sestavování Evropské parlamentu a účasti ve frakcích. Aktuálně chceme řešit dvacet priorit a vyjednáváme tak, aby byly v programu frakce, do které vstoupíme,“ řekl Bartoš na úvod.
„Velké téma jsou pro nás daňové ráje. Máme i tu kauzu domácí – střet zájmů premiéra. Je toho hodně a je to opět digitální agenda a dvojí kvalita potravin. Velmi rezonovat bude v Evropě téma o klimatické změně, kterou někteří politici podceňují a asi teď neví, o čem mluví,“ doplnil.
„Pro nás by logicky vycházela evropská liberální platforma ALDE, akorát tam je Babiš, který je ve střetu zájmů, a vypadá to, že tam zůstane,“ krčil nespokojeně Bartoš rameny nad dotazem, do jaké frakce by rádi šli. „Tohle je tedy naše stopka pro ALDE. Jednáme ale také s frakcí Greens/EFA,“ dal za příklad Bartoš s tím, že tam by programové shody, až na nějaké drobné rozdíly, také byly.
„Také jsme očekávali, že budeme jednat s lidmi od pana Macrona, protože objížděli před volbami evropské parlamenty, k jednání ale nedošlo,“ dodal předseda Pirátské strany s tím, že nyní zatím tedy sledují, jak jednání v Bruselu probíhá.
Piráti v kampani říkali, že chtějí Evropu svobodnou a bez diktátu. Taková hesla se však uchytila u řady stran a hnutí. „Přijde mi, že evropská témata často ti politici přinášejí zpět do své země a na tom si dělají svou lacinou kampaň. Je to tedy neustály vzdor a boj, místo konstruktivní spolupráce,“ prozradil Bartoš, co se mu v rámci Evropy ve způsobu komunikace nelíbí.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab