Bída v Praze? Ceny bytů se zřítily. Cizinci jsou pryč a vše je jinak

01.04.2020 16:42 | Zprávy

Lublaňská za pět tisíc, Žitná za necelých deset a sto metrů na Václaváku za dvacet. To, co je vidět na serverech s nabídkou realit k pronájmu nyní, jste ještě nikdy neviděli a popravdě po uvolnění cestovního ruchu a Airbnb už asi zase neuvidíte.

Bída v Praze? Ceny bytů se zřítily. Cizinci jsou pryč a vše je jinak
Foto: Hans Štembera
Popisek: Václavské náměstí v časech pandemie koronaviru

Koronavirová pandemie přinesla starosti mnohým podnikatelům, ale na trhu s nemovitostmi, které jsou v Praze standardně určeny pouze pro turisty, je vidět dopad již teď. Na serverech se objevily desítky až stovky bytů za opravdu směšné ceny. Směšné nikoli v porovnání s celorepublikovým průměrem, ale na Prahu jistě.

Pokud jste například před dvěma měsíci hledali byt na Praze 2, byly nabídky někde úplně jinde. Za byt o velikosti 2 + kk obvykle pronajímatel požadoval cenu okolo 25 tisíc korun, v případě, že se nejednalo o byt v katastrofálním stavu. Nabídek v této lokalitě bylo navíc vcelku poskrovnu. To samé platilo o Praze 1. Po zavedení vládních opatření souvisejících s koronavirovou pandemií se situace otočila o sto osmdesát stupňů. 

Pokud do jednoho z nejznámějších vyhledávačů realit – sreality.cz – zadáte poptávku na byt na Praze 1 a 2 s cenou do 20 tisíc korun, vyskočí vám nabídka na neuvěřitelných 607 bytů. Seženete dokonce byty za cenu okolo pěti tisíc korun. A seženete i opravdové perly. V tuto chvíli můžete mít byt opravdu kdekoli, a tak dříve pro většinu populace zapovězené adresy jsou opět k mání – byty v Dušní, na Václavském náměstí, na Starém Městě, v Kozí, Liliové, Národní, Jungmannově a mnoho dalších. Pokud se na inzeráty kouknete trošku detailněji, zjistíte, že se pronajímá například i více bytů z jednoho domu. Bohužel je tu jedno velké ALE. Podle fotografií, které jsou k inzerátům připojené, je totiž evidentní, že se jedná o byty, které byly v nabídce Airbnb. Byty jsou plně vybavené, nafocené s povlečenými peřinami a poskládanými ručníky. V inzerátech zmínka o době pronájmu většinou chybí. Jen velmi málo nabídek obsahuje informaci, že se jedná o pronájem na dva, tři až čtyři měsíce, tedy do doby, než stát uvolní opatření a Airbnb zase začne fungovat takzvaně na plné pecky.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: tan

Proč EU řeší tresty za znásilnění?

Nemám nic proti zpřísnění, ale neměl by si to každý stát řešit legislativně sám? Proč mám dojem, že se EU plete do vnitřních záležitostí států čím dál víc? Kde končí její kompetence? Proč neřešíte třeba nelegální migraci, s kterou jste od voleb nepohnuli?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Volby po německu, ne po americku. Klaus nemá velká očekávání ohledně října

15:57 Volby po německu, ne po americku. Klaus nemá velká očekávání ohledně října

Rozhovor bývalého prezidenta Václava Klause s moderátorem Thomasem Kulidakisem v podcastu Chuť moci …