Bída v Praze? Ceny bytů se zřítily. Cizinci jsou pryč a vše je jinak

1. 4. 2020 16:42

Lublaňská za pět tisíc, Žitná za necelých deset a sto metrů na Václaváku za dvacet. To, co je vidět na serverech s nabídkou realit k pronájmu nyní, jste ještě nikdy neviděli a popravdě po uvolnění cestovního ruchu a Airbnb už asi zase neuvidíte.

Bída v Praze? Ceny bytů se zřítily. Cizinci jsou pryč a vše je jinak
Foto: Hans Štembera
Popisek: Václavské náměstí v časech pandemie koronaviru
reklama

Koronavirová pandemie přinesla starosti mnohým podnikatelům, ale na trhu s nemovitostmi, které jsou v Praze standardně určeny pouze pro turisty, je vidět dopad již teď. Na serverech se objevily desítky až stovky bytů za opravdu směšné ceny. Směšné nikoli v porovnání s celorepublikovým průměrem, ale na Prahu jistě.

Anketa

Vláda dá živnostníkům příspěvek 25 000 Kč. Je to moc, nebo málo?

63%
17%
20%
hlasovalo: 20154 lidí

Pokud jste například před dvěma měsíci hledali byt na Praze 2, byly nabídky někde úplně jinde. Za byt o velikosti 2 + kk obvykle pronajímatel požadoval cenu okolo 25 tisíc korun, v případě, že se nejednalo o byt v katastrofálním stavu. Nabídek v této lokalitě bylo navíc vcelku poskrovnu. To samé platilo o Praze 1. Po zavedení vládních opatření souvisejících s koronavirovou pandemií se situace otočila o sto osmdesát stupňů. 

Pokud do jednoho z nejznámějších vyhledávačů realit – sreality.cz – zadáte poptávku na byt na Praze 1 a 2 s cenou do 20 tisíc korun, vyskočí vám nabídka na neuvěřitelných 607 bytů. Seženete dokonce byty za cenu okolo pěti tisíc korun. A seženete i opravdové perly. V tuto chvíli můžete mít byt opravdu kdekoli, a tak dříve pro většinu populace zapovězené adresy jsou opět k mání – byty v Dušní, na Václavském náměstí, na Starém Městě, v Kozí, Liliové, Národní, Jungmannově a mnoho dalších. Pokud se na inzeráty kouknete trošku detailněji, zjistíte, že se pronajímá například i více bytů z jednoho domu. Bohužel je tu jedno velké ALE. Podle fotografií, které jsou k inzerátům připojené, je totiž evidentní, že se jedná o byty, které byly v nabídce Airbnb. Byty jsou plně vybavené, nafocené s povlečenými peřinami a poskládanými ručníky. V inzerátech zmínka o době pronájmu většinou chybí. Jen velmi málo nabídek obsahuje informaci, že se jedná o pronájem na dva, tři až čtyři měsíce, tedy do doby, než stát uvolní opatření a Airbnb zase začne fungovat takzvaně na plné pecky.

Fotogalerie: - Připravenost k převzetí seniorů

Nezbytné měření teploty před vstupem na tiskovou k...
Tisková konference připravenosti Nemocnice Na Fran...
Tisková konference připravenosti Nemocnice Na Fran...
Připravenost Nemocnice Na Františku k převzetí sen...
Dezinfekce rukou před vstupem na tiskovou konferen...
Nezbytné měření teploty před vstupem na tiskovou k...

Lidem, kteří na tyto nabídky přistoupí a pronajímatel případně zatají informaci o době pronájmu, nebo uzavře smlouvu na dobu neurčitou s výpovědní dobou například tři měsíce, se tak lehce může stát, že za chvíli půjdou na dlažbu. 

Praha se již dlouhou dobu potýká s nedostatkem bytových prostor pro své občany. Za standardní situace je v Praze opravdu komplikované najít byt o velikosti 2 + kk za cenu do 15 tisíc korun. O prodejních cenách bytů ani nemluvě. Mnoho Pražanů tak raději utíká do Středočeského kraje, kde jsou ceny příznivější. Tyto přesuny však samozřejmě zvyšují ceny i tam. 

Tyto neopakovatelné nabídky by tak mohly být jakousi informací pro pražské radní. Je vidět, že bytů na pražském trhu je dostatek, velká spousta z nich se však na klasický trh s bydlením nedostane. Tyto byty totiž cílí na zcela jinou klientelu, jedná se o nabídky Airbnb, a tedy o bydlení pro turisty. 

Některé nabídky ze serveru Sreality.cz:

  

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: tan
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ruský pohled na kauzu Koněv: I u nás víme, že s památníky to může být složité. Ale plánovat kvůli tomu vraždu tří starostů?

19:51 Ruský pohled na kauzu Koněv: I u nás víme, že s památníky to může být složité. Ale plánovat kvůli tomu vraždu tří starostů?

Agent s ricinem. Podle českých médií to je čtyřiatřicetiletý ředitel Ruského střediska vědy a kultur…