Bitka frakcí v ČSSD. Sobotka zaútočil na Tejce, Dienstbier s Marksovou v šiku za ním. A do toho zazněla krutá slova z Hradu

22. 10. 2016 7:29

V sociální demokracii to znovu jiskří. Poslanec Jeroným Tejc, který se ani v roce 2013 netajil svou rezervovaností vůči budoucímu premiérovi Bohuslavu Sobotkovi (oba ČSSD), vyzval Sobotku, aby o svém politickém osudu nechal rozhodnout spolustraníky v referendu. K tomu se ještě ozval mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček. Sobotka Tejcovi rychle vrátil úder.

Bitka frakcí v ČSSD. Sobotka zaútočil na Tejce, Dienstbier s Marksovou v šiku za ním. A do toho zazněla krutá slova z Hradu
Foto: pppartners.cz
Popisek: Premiér Bohuslav Sobotka na Dnech NATO a Dnech Vzdušných sil AČR v Ostravě
reklama

Předseda ústavně-právního výboru Sněmovny Jeroným Tejc (ČSSD) v pátek vyzval premiéra a předsedu strany Bohuslava Sobotku, aby po neúspěchu v krajských a senátních volbách nechal o svém politickém osudu rozhodnout stranickou základnu. V referendu. Sobotka deníku Právo sdělil, co si o tomto nápadu myslí.

„To, co navrhuje Tejc, je v současné situaci úplný nesmysl. Buď to nemyslí vážně, nebo chce jen škodit,“ míní předseda vlády. Všem sociálním demokratům připomněl, že za rok zemi čekají sněmovní volby a konkurenti ČSSD nebudou ohleduplně čekat, až si to sociální demokraté vyříkají. „Naši konkurenti na nás čekat nebudou. To, co navrhuje Tejc, by vedlo jen k několikaměsíčním hádkám a personálním sporům uvnitř strany. To by nás definitivně ve volbách porazilo. ANO by nemuselo hnout prstem,“ upozornil spolustraníky premiér.

Svému předsedovi dali za pravdu ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD), ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová či poslanec Jan Chvojka. Stanovy sice umožňují volbu předsedy v celostranickém referendu, ale vedle toho umožňují i volbu předsedy sjezdem. Sobotka zdůrazňuje, že je to také demokratický způsob volby předsedy a spolustraníci jsou na něj zvyklí.

Sociální demokraté vyhráli krajské volby jen ve dvou krajích ze třinácti, což Sobotkovu pozici před dalšími volbami nijak zvlášť neposílilo. A další úder mu zasadil prezident Miloš Zeman, když ústy svého mluvčího Jiřího Ovčáčka slovenskému serveru Aktuality.sk řekl, že Smer-SD slovenského premiéra Roberta Fica je tou správnou levicovou stranou, zatímco naše ČSSD se hledá. Podle Ovčáčka se strana rozhoduje, „zda má být levicová, nebo středopravicová“.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Itálie nám vyhlásí válku? Máte to písemně?“ A velvyslanec odešel. ČSSR 80. let: Perly z politiky

18:39 „Itálie nám vyhlásí válku? Máte to písemně?“ A velvyslanec odešel. ČSSR 80. let: Perly z politiky

VZPOMÍNKY A PERLY Někdy to působí dojmem, že před rokem 1989 se v české, tehdy československé politi…