Bitka frakcí v ČSSD. Sobotka zaútočil na Tejce, Dienstbier s Marksovou v šiku za ním. A do toho zazněla krutá slova z Hradu

22.10.2016 7:29

V sociální demokracii to znovu jiskří. Poslanec Jeroným Tejc, který se ani v roce 2013 netajil svou rezervovaností vůči budoucímu premiérovi Bohuslavu Sobotkovi (oba ČSSD), vyzval Sobotku, aby o svém politickém osudu nechal rozhodnout spolustraníky v referendu. K tomu se ještě ozval mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček. Sobotka Tejcovi rychle vrátil úder.

Bitka frakcí v ČSSD. Sobotka zaútočil na Tejce, Dienstbier s Marksovou v šiku za ním. A do toho zazněla krutá slova z Hradu
Foto: pppartners.cz
Popisek: Premiér Bohuslav Sobotka na Dnech NATO a Dnech Vzdušných sil AČR v Ostravě

Předseda ústavně-právního výboru Sněmovny Jeroným Tejc (ČSSD) v pátek vyzval premiéra a předsedu strany Bohuslava Sobotku, aby po neúspěchu v krajských a senátních volbách nechal o svém politickém osudu rozhodnout stranickou základnu. V referendu. Sobotka deníku Právo sdělil, co si o tomto nápadu myslí.

„To, co navrhuje Tejc, je v současné situaci úplný nesmysl. Buď to nemyslí vážně, nebo chce jen škodit,“ míní předseda vlády. Všem sociálním demokratům připomněl, že za rok zemi čekají sněmovní volby a konkurenti ČSSD nebudou ohleduplně čekat, až si to sociální demokraté vyříkají. „Naši konkurenti na nás čekat nebudou. To, co navrhuje Tejc, by vedlo jen k několikaměsíčním hádkám a personálním sporům uvnitř strany. To by nás definitivně ve volbách porazilo. ANO by nemuselo hnout prstem,“ upozornil spolustraníky premiér.

Svému předsedovi dali za pravdu ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD), ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová či poslanec Jan Chvojka. Stanovy sice umožňují volbu předsedy v celostranickém referendu, ale vedle toho umožňují i volbu předsedy sjezdem. Sobotka zdůrazňuje, že je to také demokratický způsob volby předsedy a spolustraníci jsou na něj zvyklí.

Sociální demokraté vyhráli krajské volby jen ve dvou krajích ze třinácti, což Sobotkovu pozici před dalšími volbami nijak zvlášť neposílilo. A další úder mu zasadil prezident Miloš Zeman, když ústy svého mluvčího Jiřího Ovčáčka slovenskému serveru Aktuality.sk řekl, že Smer-SD slovenského premiéra Roberta Fica je tou správnou levicovou stranou, zatímco naše ČSSD se hledá. Podle Ovčáčka se strana rozhoduje, „zda má být levicová, nebo středopravicová“.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

EU nás uvedla v omyl s očkováním. Babiš vytáhl silné info

19:41 EU nás uvedla v omyl s očkováním. Babiš vytáhl silné info

„Kdo za to může? Co nám říkala celý rok Evropská komise? Že když dosáhneme 70 procent proočkování do…