Blbost vítězí, napsal Milan Knížák. Určitě naštve spoustu lidí

29.04.2018 7:49

Bývalý ředitel Národní galerie v Praze Milan Knížák se na svém webu MilanKnizak.com rozepsal o architektuře v Praze. Konkrétně zmínil mimo jiné Janákův Libeňský most.

Blbost vítězí, napsal Milan Knížák. Určitě naštve spoustu lidí
Foto: Hans Štembera
Popisek: Milan Knížák

„Nahradit most navrhovaný věhlasným architektem za něco, kde se architekt ani neuvažuje, mi připadá absurdní a opovážlivé. Jak si vůbec město může něco takového dovolit? Zdá se, že naši správci Prahy si umínili město zcela zničit, vymazat jeho historickou hodnotu a zuniformovat podle nudného světového střihu,“ sdělil Knížák.

Následně připomněl také úmysly s prostranstvím kolem Masarykova nádraží, kde by měl být vestavěn dle Knížáka komplex mamutích, pro Prahu naprosto nevhodných stavebních komplexů. „Když kdysi postavili podle Niemayera hlavní město Brazilie Brasilia, které vypadalo na papíře velkoryse, nestalo se nikdy živým městem. Možná ho zlidštily slumy, které vznikly na jeho okrajích. Úředníci bydlící v Brasilii využívají každou volnou chvíli, aby z města uprchli,“ poznamenal Knížák.

Podle jeho slov architektka iráckého původu Zaha Hadid, která prostranství navrhla, patří k těm necitlivým, cestovatelským architektům, kteří díky hlouposti investorů rozsévají své agresivní stavby po celém světě.

„Známá továrna na kancelářský nábytek Vitra ve Weil am Rhein u Basileje si od Zahy Hadid nechala postavit hasičárnu. Po roce zjistili, že barák sice zajímavě vypadá, ale pro hasiče je zcela nevhodný. Tak nechali postavit hasičárnu novou od jiného architekta a dílko Zahy Hadid ukazují jako příklad současné architektury. To je absurdní. Když architekt není schopen vyhovět žádanému účelu (v tomto případě byl účel zcela konkrétní), je to špatný architekt,“ řekl Knížák s tím, že Hadid je špatná architektka. 

  • Původní text ZDE.

„Nenechme si jejími nabubřelými stavbami zaneřádit Prahu, která má úplně jiný charakter. Možná, že Zahahiny domy mohou stát v rozlezlé a nudné Dubaji obklopené pouští, ale ve strukturované Praze nemají místo. V současnosti vidím téměř všude tendence k neprofesionalitě, pokleslosti, k hloupému populismu a to od vrcholových politických špiček přes správce měst a kulturních zařízení až k některým malým podnikům,“ sdělil. 

„Blbost vítězí. Asi jsme bl…“ zakončil svůj text velmi zostra.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vef

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

18:35 Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

„Pokud ten pán neví, co se stalo 15. března 1939, tak je otázka, jestli je pro výkon funkce preziden…