Blíží se „Vítězný únor“. Stanislav Křeček má důležitou připomínku

22.02.2026 18:20 | Komentář

Končící ombudsman Stanislav Křeček se vrátil ke komunistickému Vítěznému únoru roku 1948 a komunisty propojil s dnešním Milionem chvilek pro demokracii, resp. popsal, co dnes mohou členové spolku Milion chvilek pro demokracii komunistům závidět. Zdůraznil také, že bychom neměli zapomínat ještě na jednu věc. Na Čínu.

Blíží se „Vítězný únor“. Stanislav Křeček má důležitou připomínku
Foto: Repro ČT
Popisek: Ombudsman Stanislav Křeček

Den 25. únor 1948 sotva bude letos nějak významněji připomenut: není „kulaté“ výročí a jsou jiné starosti. Ale připomínat historii v souvislostech snad není na škodu, i když to není zrovna aktuální.

Předně k 25. únoru, tedy komunistickému převzetí moci v tomto roce, nepředcházel nějaký „výstřel z Aurory“, výzva k povstání nebo cokoliv podobného. Komunistická strana Československa se opravdu od konce války systematicky  připravovala na toto převzetí moci, a to i násilnou cestou. Existovaly velké dodávky  zbraní ukrývaných v továrnách a vyzbrojováním tzv. Lidových milicí. Ale v únoru 1948 nic takového nebylo zapotřebí. Mimořádnou příležitost jim poskytl z tehdejšího ústavního hlediska nepochopitelný čin: osm ministrů tzv. demokratických stran podalo ve vládě, které předsedal K. Gottwald, demisi v představě, že prezident tuto demisi nepřijme a budou vypsány nové volby. Ale  odstoupením ministrů vlády není postavení předsedy vlády nikterak ohroženo a ten může bez problémů doplnit vládu jinými ministry. Zda se souhlasem prezidenta, či bez něj, je sporné i dnes. Požadavek K. Gottwalda, aby prezident republiky E. Beneš demisi přijal, byl ale ústavně zcela oprávněným požadavkem. A pokud za demisionující ministry se v oněch demokratických stranách – ve straně lidové i národně socialistické – našli ti, kteří do Gottwaldovy vlády byli ochotni za demisionující ministry vstoupit, pak vláda Národní fronty mohla pokračovat jako před demisemi. A pokud se členy vlády stali i vítězný generál L. Svoboda  a oblíbený J. Masaryk, nebylo co řešit. Tvrzení ,že „Beneš vydal republiku komunistům“, není ničím jiným než dějiny deformujícím tvrzením, i když je v jiné podobě ostudně umístěno jako „dodatková tabulka“ u pomníku E. Beneše na pražských Hradčanech.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Radek Koten byl položen dotaz

Lékaři

Já si lékařů vážím a nemají to snadné. Už samotné studium a ta zodpovědnost. Na druhou stranu dost jistě vlivem médií sledujeme případy, kdy došlo k nějakému pochybení na straně lékařů. Je tak na jejich nahrávání opravdu něco tak špatného a nepochopitelného? Já teda mám s lékaři dobrou zkušenost, al...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Není nutný komunismus nebo socialismus, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseAch jo (bls1) , 22.02.2026 20:23:38
pokud zrušíte dědění "výrobních prostředků". V okamžiku, kdy vytváříte strašně moc parazitů (šlechta, církve, potomci boháčů), kteří nemusí celý život nic dělat, nemůžete prosperovat.

|  8 |  0

Další články z rubriky

„Nejvíc tím uškodil sám sobě.“ Na Ústavní soud se toho valí víc

4:44 „Nejvíc tím uškodil sám sobě.“ Na Ústavní soud se toho valí víc

Prezident dostal od Ústavního soudu to, co chtěl. Předběžné opatření, které vládu de facto nutí ho d…