Bloger se pustil do Zemana: Máme prezidenta, který se 17. listopadu bojí vyjít na veřejná prostranství, aby nebyl vypískán

21.11.2016 22:41

Nad tím, proč se prezident Miloš Zeman nezúčastnil letošních oslav 17. listopadu, se na svém blogu na serveru Aktuálně.cz zamýšlí bloger Václav Němec.

Bloger se pustil do Zemana: Máme prezidenta, který se 17. listopadu bojí vyjít na veřejná prostranství, aby nebyl vypískán
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Miloš Zeman

Domnívá se, že Zeman měl prostě obavy z negativních reakcí občanů v ulicích Prahy na svou osobu. „Prezident si jistě ještě velmi dobře pamatuje ponížení, které zažil před dvěma roky na Albertově, kdy byl zdejším shromážděním vypískán, zatímco ostatním prezidentům ze zemí Visegrádu se od téhož shromáždění dostalo vřelého přijetí a potlesku,“ píše bloger.

  • Celý text je ZDE

A pokračuje: „Ano, máme prezidenta, který se obává vyjít 17. listopadu na veřejná prostranství Prahy, aby zde nebyl vypískán. Propaganda Pražského hradu v tom vidí doklad nekulturnosti Zemanových odpůrců, které se snaží bagatelizovat jako onu mytologickou ‚pražskou kavárnu‘. Ve skutečnosti je to hlavně důsledek toho, že prezident Zeman sám svými populistickými a nezřídka urážlivými či vulgárními výroky a kroky rozsévá rozbroj a rozkol, rozděluje a rozeštvává společnost. A je to ovšem také důsledek toho, že prezident ostentativně opouští půdorys demokratických a humanistických hodnot a principů, v jejichž jménu se odehrála sametová revoluce, že nás svou zahraniční politikou vyděluje z rodiny demokratických zemí, zatímco utužuje vřelé vztahy s nedemokratickými režimy.“

Němec připomíná, že prezidentův mluvčí Ovčáček prohlásil, že prezident chtěl tentokrát oslavy sametové revoluce přenechat studentům a široké veřejnosti. „Zároveň si však hradní mluvčí neodpustil označit Koncert pro budoucnost, jímž vyvrcholil Festival svobody, za „klasický antizemanovský politický mítink“. Na Pražském hradě zjevně mají důvod být nervózní: Zatímco Zemanových příznivců se v Praze 17. listopadu sešlo pár desítek, na Václavském náměstí se shromáždilo více než 40 000 lidí,“ píše Němec.

Připouští, že z úst některých řečníků na Koncertu pro budoucnost skutečně zaznívala kritika na adresu hlavy státu i dalších politiků, třeba Andreje Babiše. „Kdyby se však prezident a jeho mluvčí nebáli svých spoluobčanů a vypravili se mezi ně, zjistili by, že Václavské náměstí bylo plné usměvavých a sympatických lidí a že zde vládla ona radostná a pospolitá atmosféra, která byla tak typická pro listopad 1989. Jestli tito lidé byli ‚antizemanovští‘, pak asi tak, jako stojí hmota proti antihmotě. Je-li totiž někdo ‚anti‘, tak je to především prezident Zeman a jemu podobní politici. To oni se stavějí proti slušným lidem, proti demokraticky a humanisticky smýšlejícím občanům této země. Tito občané se jen brání – a hlavně brání základní demokratické hodnoty a principy, na nichž je založen tento stát. A je opravdu smutné, že právě těchto občanů se náš prezident musí bát a činit se před nimi neviditelným,“ uzavírá své zamyšlení Václav Němec.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam

migrační pakt

Paní poslankyně mám tento dotaz. Je vůbec možné, aby ministr vnitra Rakušan schválil migrační pakt v Bruselu, aniž by to předtím projednala poslanecká sněmovna. Vy poslanci, které jsme si my občané zvolili, aby vedli a spravovali tuto zem, ku prospěchu nás občanů, kteří si vás platíme, přece nejde o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Bobošíková a Kotrba o Ukrajině a válce. Už se rýsuje výsledek

18:22 Bobošíková a Kotrba o Ukrajině a válce. Už se rýsuje výsledek

Jak ovlivní balík pomoci z USA a nové mobilizační předpisy pro Ukrajince vývoj rusko-ukrajinského ko…