Společně se dvěma Američany bylo 29. dubna vyhoštěno z území Doněcké lidové republiky (DLR) dalších pět Evropanů. Alespoň tuto verzi příběhu v ten samý den oznámila vláda DLR. Jak se ovšem následně ukázalo, tvrzení vlády neodpovídalo realitě. Propuštění se totiž týkalo jen Evropanů a Američané zůstali v zajetí až do 8. května. Jak následně zjistili redaktoři serveru Bloomberg Josh Regin a Eli Lake, celých devět dní zatím v zákulisí pracoval John Kerry na tom, aby se mohli domů vrátit i oba dva Američané. Jak Regin a Lake následně zjistili, Kerry kontaktoval Lavrova a požádal ho, aby využil svého vlivu a dosáhl propuštění vězněných Američanů, kteří pracovali pro Mezinárodní záchranný výbor (IRC).
Lavrov byl očividně úspěšný a premiér Doněcké lidové republiky Alexandr Zacharčenko oznámil propuštění zbylých dvou zajatců 9. května. Zacharčenko uvedl, že Američané byli zadrženi, když se pokusili navázat kontakt s místními úředníky. Podle jeho tvrzení byli oba spolupracovníky CIA a jejich cílem bylo shromažďovat zpravodajské informace. Mluvčí IRC Colleen Ryan však pro Bloomberg uvedla, že podobný druh informací sbírají humanitární pracovníci IRC po celé Ukrajině a žádný z nich nemá nic společného se CIA. Prezident IRC a bývalý britský ministr zahraničí David Miliband v prohlášení uvedl, že zatčení dvou zaměstnanců organizace je dalším z mnoha signálů svědčících o eskalaci násilí namířeném vůči humanitárním pracovníkům.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: pro