Bombastická zpráva: Dětské spalničky šířící se Evropou? I za ty možná může Rusko!

15. 2. 2019 12:01

V Evropě poslední dobou narůstají počty dětí, na které zaútočilo virové onemocnění známé pod jménem spalničky. Toto onemocnění může skončit i smrtí dítěte. Vědci si teď začínají klást otázku, zda za šíření spalniček v Evropě nenesou část odpovědnosti také ruští trollové.

Bombastická zpráva: Dětské spalničky šířící se Evropou? I za ty možná může Rusko!
Foto: Oficiální twitterový účet Vladimira Putina
Popisek: Prezident Ruské federace Vladimir Putin

Na starém kontinentě narůstají počty dětí, které onemocněly spalničkami. Díky očkovaní se tuto nemoc podařilo do značné míry vymýtit, jenže se situace mění. Celá řada maminek odmítá své dítě nechat očkovat. Některé tak činí, protože si na internetu přečetly, že očkování ve skutečnosti dítěti škodí. A pak volají o pomoc, když kvůli spalničkám jejich dítě dostane např. zápal mozkových blan. A naprosto pochopitelně jsou zoufalé, když se zdá, že jejich dítě může zemřít.

Podle informací Svobodné Evropy si vědci začali klást otázku, zda je možné, že se na šíření informací o škodlivosti očkování proti spalničkám nepodíleli ruští trollové, kteří v zájmu Ruské federace šíří po střední a západní Evropě celou řadu dezinformací.

Anketa

Přejete si, aby ve volbách do Evropského parlamentu uspěly proevropské liberální strany? (TOP 09, STAN, KDU-ČSL)

4%
96%
hlasovalo: 20047 lidí
Podle Světové zdravotnické organizace je odmítání očkování jednou z největších hrozeb pro celou planetu Zemi. Je proto třeba bojovat s dezinformacemi, které brojí proti očkování jako proti obraně před smrtelnými nemocemi. Ředitel společnosti Forge Robert Califf, bývalý komisař amerického úřadu pro potraviny a léčiva, uvedl, že zdravotní dezinformace může být „problémem naší doby, která si žádá nejvyšší prioritu“. Šíření dezinformací po sociálních sítích podporuje podle Califfa několik států, např. Rusko.

Je však otázka, zda má Rusko opravdu vliv na to, že některé matky nenechávají očkovat své dítě. Může to být např. i nedůvěrou vůči konkrétním lékařům. I kdyby zde jistý vliv ruských dezinformačních kampaní existoval, tak ani potom není jisté, že se jej podaří nade vší pochybnost prokázat.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Hidžábnice“ a Zemanem oceněná ředitelka: Diskriminace, souhlasí muslimka s rozsudkem. Ale Stanislav Křeček...

11:36 „Hidžábnice“ a Zemanem oceněná ředitelka: Diskriminace, souhlasí muslimka s rozsudkem. Ale Stanislav Křeček...

Zástupce ombudsmanky Stanislav Křeček a teplická Arabka a muslimka Eman Ghalebová se vyjádřili k roz…