Britského zdravého rozumu by byla škoda. Bez něj už s Bruselem nehne vůbec nikdo, obává se europoslanec

23.06.2016 16:08

Vystoupí Velká Británie z Evropské unie, nebo nevystoupí? Rozhodne se dnes. Své názory na to, zda by brexit byl dobrý pro Česko, vyjádřili v Hospodářských novinách publicista Alexander Tomský a europoslanec za ODS Jan Zahradil.

Britského zdravého rozumu by byla škoda. Bez něj už s Bruselem nehne vůbec nikdo, obává se europoslanec
Foto: Hans Štembera
Popisek: Politolog Alexander Tomský

„Ani u nás není mnoho přesvědčených eurofederalistů, když vyřadíme ty, kteří se na evropských dotacích a kariéře podílejí. Velká většina Angličanů si myslí, že je konstrukce a kvaziexekutiva Evropské unie nevhodná pro dnešní svět i po krizi eurozóny a průšvihu s imigrací. A to i ti, kteří si přejí, aby Británie v Unii zůstala a usilovala o pragmatickou sankci, byť uznávají, že se jí to od maastrichtské smlouvy nedařilo,“ podotýká Tomský, který si myslí, že v případě, že Británie z Unie vystoupí, měli by se Češi radovat. 

Podle něj Angličané nyní zápasí o suverenitu své země. „Schengen, volný pohyb pracujících jako ideologický princip evropského občanství, zalidnil nechtěnými imigranty Londýn a jihovýchodní Anglii do takové míry, že si půl národa žádá kontrolu hranic,“ uvádí. Obavy z exitu Británie jsou sice podle něj závažné, ale existuje i protiargument. 

„Evropu především nechrání Unie, ale NATO. Výkonnost Unie, hlavně eurozóny, stále klesá, dotace škodí a hegemonii Německa Brusel ani Británie nebrzdí. Harmonizace a regulace mají tak jako společná měna politický cíl, a nikoliv ekonomickou výkonnost. Snaha budovat impérium v civilizaci tisíciletých národů je zcela marná a nákladná,“ myslí si Tomský. Ekonomický kolaps považuje publicista za nesmysl, stejně jako ohrožení českého exportu. 

„Unie způsobila velkou krizi identity. Integrací vyvolala legitimní požadavek nezávislosti národních společenství, toho jediného domova. Ale uvedla do chodu i zuřivou nenávist a extremismus. A tak jako v Anglii otevřela i kontinentální problém prostupných hranic. Odchod Británie by povzbudil skeptické Švédsko i Dánsko a místo rozvratu by mohl vést k volební porážce Utopie i ke znovunastolení hospodářského společenství. Jinak bude zle. A to je i v českém zájmu,“ uzavřel.

Opačného názoru je však europoslanec Zahradil. „Byla by škoda, kdyby se z Evropské unie vytratil britský pragmatismus, zdravý rozum, tlak na deregulaci, decentralizaci, debyrokratizaci. Britským voličům nemá český politik co radit, jak hlasovat v referendu. O své budoucnosti – s Evropskou unií, nebo bez ní – si rozhodnou sami,“ uvedl. 

Zahradil se rovněž domnívá, že projde-li brexit, bude šampaňské bouchat nikoliv v Kremlu, ale hlavně v bruselských kancelářích pana Junckera, Schulze a dalších eurofederalistů. „Ti se konečně zbaví otravných Britů, kteří jim sypali písek do soukolí jejich sociálně-inženýrských plánů, a budou si moci dobudovat svůj sen – centralizovaný evropský superstát,“ sdělil Zahradil. Domnívá se, že poté by byly státy Unie vyzvány k znovusemknutí. A rozhodně by nedošlo k czexitu, jak se někteří domnívají, dodal.

„Bez Británie se geopolitické těžiště Evropské unie posune na východ, ústřední evropskou mocností se definitivně stane Německo, jeho dostředivá síla bude značná. Pojede svou imigračně vstřícnou, energeticky antijadernou politiku, bude tlačit na své sousedy, aby ji následovali, také jim vnucovat jednotnou měnu kvůli ještě většímu provázání. Bez ohledu na současnou protiputinovskou rétoriku se Německo časem dohodne i s Ruskem na novém rozdělení sfér vlivu přes hlavy střední Evropy. Ostatně jako vždy. Slavit se bude i ve Francii, její vliv také vzroste a Německu ráda přenechá střední a východní Evropu i s Balkánem,“ řekl Zahradil s tím, že Británie by v tu chvíli posílila orientaci na USA. Tím bychom my podle jeho názoru vyfasovali více Německa, Ruska, bruselského centralismu a méně transatlantické vazby. 

„Mám také strach z evropské servility současné vlády v čele s Bohuslavem Sobotkou. Ta v případě britského odchodu jistě oživí svou oblíbenou tezi, že Česká republika už teď musí patřit do ‚tvrdého jádra‘ Evropské unie. Místo aby si během následného otevření evropských smluv při jednáních o nové britské pozici vůči EU nekompromisně vyjednala pár opt-outů. Vím, že britskému voliči může být tohle všechno úplně jedno. Ale nám ne,“ uzavřel.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vef

Mgr. Jaroslav Bžoch byl položen dotaz

migrační pakt

Nepřijde vám divné, že se o migračním paktu hlasovalo těsně před volbami? A bude tedy ještě po volbách něco změnit nebo je to už hotová věc? Taky by mě zajímalo, nakolik se nás týká, protože Rakušan tvrdí, že tu máme uprchlíky z Ukrajiny, takže nebudeme muset přijímat další ani se nebudeme muset vyp...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Velcí kluci za Evropskou unií. Naštvaný Orbán už byl konkrétní

22:30 Velcí kluci za Evropskou unií. Naštvaný Orbán už byl konkrétní

Víte, že konferenci konzervativců Viktora Orbána nebo Nigela Farage zakázal v Bruselu komunální star…