Budoucí katalánský premiér razantně vyzval k odtržení od Madridu

10.01.2016 19:32 | Zprávy

Podle agentury AFP vyzval designovaný katalánský premiér Carles Puigdemont, který by měl ještě dnes stanout v čele regionální koaliční vlády, k zahájení procesu odtržení od Španělska. Nový kabinet Puigdemont povede na základě sobotní koaliční dohody stran, které mimo jiné podporují nezávislost právě na madridské vládě.

Budoucí katalánský premiér razantně vyzval k odtržení od Madridu
Foto: Archiv
Popisek: Španělská vlajka

„Musíme zahájit proces vytvoření nezávislého státu v Katalánsku, aby rozhodnutí katalánského parlamentu byla suverénní,“ uvedl Puigdemont podle agentury AFP ještě před očekávaným zvolením do čela vlády shromážděným katalánským poslancům.

Nový kabinet vznikne na základě sobotní dohody mezi koalicí Společně pro Ano, jež na podzim vyhrála předčasné volby do regionálního parlamentu, a levicovou stranou Kandidátka lidové jednoty (CUP), které mají v katalánském parlamentu většinu. Důvodem, že dohoda o nové společné vládě přišla až nyní, bylo, že se obě strany dlouho nemohly dohodnout na tom, kdo obsadí premiérský post. CUP totiž odmítala dosavadního šéfa regionální vlády Artura Mase, který do poslední chvíle bojoval o své udržení ve funkci.

K dohodě je dohnali nespokojení obyvatelé

Mas to nakonec ale vzdal, neboť hrozily další předčasné volby, jejichž vyhlídka vyvolala mezi oběma uskupeními obavy, že v případě opakování voleb by o svou nynější společnou většinu mohla přijít.

Třiapadesátiletý Puigdemont ze Společně pro Ano, který tedy Mase na premiérském křesle nahradí, byl doposud předsedou sdružení radnic katalánských měst podporujících nezávislost. Proslul jako vytrvalý zastánce nezávislosti regionu čítajícího zhruba 7,5 milionu obyvatel.

CUP je krajně levicovou stranou. Odmítá členství Katalánska v NATO i Evropské unii. Naopak Masova strana je středopravá a vstřícná k podnikatelům. Obě strany mají nicméně společný cíl dospět k referendu, které by rozhodlo o setrvání Katalánska ve španělském království či o odtržení. Madridská ústřední vláda tyto snahy ostře odsuzuje a společně s ústavním soudem se jí zatím daří separatistům klást překážky.

V neděli se rovněž uskutečnila v přední části regionálního sídla vlády Katalánska velká demonstrace nespokojených občanů, na které protestující žádali odtržení nezávislost katalánské vlády právě na té madridské.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jzd, čtk

Není na čase respektovat výsledek voleb s pokorou k voličům?

Napadlo vás, že takové komentáře jako třeba ten váš k výsledku evropských voleb u nás jen posilují opoziční politiky? Výsledky voleb se logicky nebudou líbit všem, ale proč hned urážet ty, co byli zvoleni a tím vlastně i ty, kteří je volili? Mně třeba přijde, že za úspěchem opozičních politiků stojí...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Krach Ukrajiny. Má už jen pár týdnů

11:50 Krach Ukrajiny. Má už jen pár týdnů

Vedle válečných obtíží čelí Ukrajina decimovaná ruskou armádou i obtížím ekonomickým. Bez pomoci záp…