Byl jsi smrkáč! Tak drzé a arogantní, padlo na adresu Grospiče za rok 1968

30. 10. 2019 10:34

Vedení KSČM se nedistancovalo od výroků místopředsedy strany Stanislava Grospiče, podle nějž obsazení Československa v roce 1968 nebylo okupací a lidé, kteří v důsledku invaze zahynuli, byli většinou oběti dopravních nehod. Předseda strany Vojtěch Filip po pravidelném jednání užšího vedení strany nicméně uvedl, že každý člen by měl být zdrženlivý ve svých prohlášeních a dbát na to, aby byla v souladu s oficiální linií strany. Personální důsledky pro Grospiče, který je ve Sněmovně předsedou mandátového a imunitního výboru, vyvozovat nehodlá. K celé věci se vyjádřil také Ondřej Neff na serveru NeviditelnýPes.cz a Pavel Skramlík na svém facebookovém profilu.

Byl jsi smrkáč! Tak drzé a arogantní, padlo na adresu Grospiče za rok 1968
Foto: Archiv KSČM
Popisek: Stanislav Grospič

Grospič o událostech z roku 1968 hovořil v Českém rozhlasu před hlasováním, kterým ve čtvrtek Sněmovna podpořila vyhlášení 21. srpna významným dnem. Jeho slova poté odsoudili představitelé jiných stran.

"On i v tom svém vlastním výroku vyslovil lítost nad oběťmi, takže jsme přesvědčeni o tom, že to rozvíření a vytržení z kontextu je spíše kampaň proti němu," řekl Filip na adresu Grospiče. Dodal, že právo na názor nikomu z KSČM brát nehodlá.

Připustil však, že "úspora ve vyjádřeních" je pro KSČM v současné době namístě a straníci by měli respektovat stanoviska kolektivního orgánu strany. Šéf komunistů v této souvislosti znovu odkázal na stanovisko strany k srpnu 1968, na jehož vypracování se v roce 1998 podílel. V dokumentu se hovoří o postupu vojsk Varšavské smlouvy jako o "násilném zásahu", nikoliv okupaci.

Předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura v neděli vyzval, aby Grospič skončil v čele sněmovního mandátového a imunitního výboru. Filip se však zvýšeného tlaku na Grospičovo odvolání neobává. "Nemám obavu, protože platí princip poměrného zastoupení. ODS také zastává názor, že jí nemáme lustrovat jejich lidi, tak nechť nám nelustrují naše," řekl předseda KSČM.

"Je to absolutní nesmysl a já ani nechci věřit, že to skutečně řekl ten pán. Pokud to myslel vážně, tak by se skutečně měl omluvit," řekl dnes o Grospičových slovech Babiš novinářům v Olomouci. "Každý ví, že to byla invaze, že to byla okupace a že nás to poznačilo," podotkl premiér, podle kterého sovětské tanky v roce 1968 zničily naděje vkládané do Pražského jara.

Komunisté ve Sněmovně tolerují menšinovou vládu ANO a ČSSD. Kabinet bude jejich hlasy potřebovat pro schválení státního rozpočtu na příští rok a bez KSČM zřejmě neprosadí ani daňový balíček zvyšující některé daně a platby.

"Tahle strana dovedla vždycky tvrdě zatočit s těmi, kteří nedrželi linii. Takže když v úterý rokovali o veřejném vystoupení poslance Stanislava Grospiče a neodmítli ho, znamená to, že Grospič je v linii strany: invaze vojsk Varšavská smlouva a následný vojenský dozor Sovětské armády nebyla okupace a ti, co přišli o život, neopatrně skákali pod auto," okomentoval celou věc na serveru NeviditelnýPes.cz Ondřej Neff.

"Nebylo to první a jistě ani poslední stalinistické vystoupení dotyčného poslance. Vzrušuje tím ale možná jen pamětníky anebo citlivě zaměřené příslušníky mladší generace. Našinec, který rok 1968 natvrdo zažil a opravdu chodil mezi mrtvými a umírajícími v improvizovaném lazaretu v přízemí budovy rozhlasu, samozřejmě cítí, jak se mu otevírá kudla v kapse. Když ale se s těmito pány po právu nezatočilo v prvním porevolučním nadšení a získali beztrestnost výměnou za hladké předání moci, dnes nemá moc velký smysl se tím vážně zabývat," dodal Neff s tím, že je tu budeme mít pořád - stejně jako ve Španělsku jsou stoupenci Franca.

"Třesu se ještě hnusem z prohlášení místopředsedy KSČM Stanislava Grospiče, podle jehož názoru byly oběti sovětské okupace v srpnu 1968 výsledkem dopravních nehod, Něco tak drzého a arogantního jsem už dlouho neslyšel. Všechny přímé oběti okupace (137 Čechů a Slováků) a další oběti do roku 1991 (dalších 270) jsou až na pár výjimek zdokumentovány. Obětí dopravních nehod bylo rovněž hodně, ale hlavně na sovětské straně. Grospič byl s prominutím v roce 1968 čtyřletý 'smrkáč' a nic z toho neviděl a nečte. Je na čase, aby byl vystaven konečný účet nejen sovětské okupace, ale i všech obětí komunismu na území tohoto státu a popírání zločinů komunismu postavit z hlediska zákona na úroveň popírání zločinů holokaustu. Vedení KSČM nemá ani tu soudnost , aby Grospiče napomenulo kulantním výrokem typu 'drž aspoň klapačku, zbytečně nasí*áš lidi, kteří toho dost pamatují'," poznamenal novinář Pavel Skramlík.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vef
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Herečka Geislerová: Budeme zase demonstrovat před ČT!

11:25 Herečka Geislerová: Budeme zase demonstrovat před ČT!

Herečku Aňu Geislerovou rozlítil komentář Martina Fendrycha na serveru Aktuálně.cz věnující se České…